Nasze ciało i 7 powszechnych mitów na jego temat
Jak widzieliśmy wielokrotnie wcześniej w różnych innych dziedzinach nauki, badanie tego fenomenu, jakim jest nasze ciało, pozwoliło nam obalić wiele fałszywych przekonań, które żywi wielu z nas. W naszym artykule przedstawimy Ci jednak coś o wiele ciekawszego. Będzie to siedem najpopularniejszych mitów dotyczących ludzkiego organizmu. A tak naprawdę to żaden z nich nie jest prawdą.
Globalizacja i sieci społecznościowe przyczyniły się do zwiększenia liczby fałszywych wiadomości i informacji pochodzących ze źródeł o niskiej wiarygodności. Doprowadziło to do popularyzacji wielu, niekiedy zupełnie bzdurnych mitów, których bohaterem jest nasze ciało, a które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością.
Przez wiele dekad ludzie przekazywali sobie te mity z pokolenia na pokolenie, nawet jeśli nie ma żadnej teorii, ani dowodów, które by je w jakikolwiek sposób potwierdzały.
Zawsze w ludzkiej świadomości istniały różne mity na temat naszego ciała. Większość z nich przekazywane są, jako prawda objawiona między kolejnymi pokoleniami, mimo tego, że nie ma żadnego dowodu na ich prawdziwość. Dzisiaj przyjrzymy się niektórym z nich i wyjaśnimy także, dlaczego nie mają one niczego wspólnego z prawdą.
Nasze ciało i siedem mitów na jego temat
W niektórych przypadkach prawda może wydawać się nieco rozczarowująca. Zawsze jednak trzeba nauczyć się oddzielać fakty od fikcji i ujawnić prawdę. Oto wyjaśnienia dla mitów, których bohaterem lub adresatem jest nasze ciało:
1.- “Nasz mózg wykorzystuje tylko 10 procent swojej pojemności”
Ile razy słyszałeś ten cytat, jako niepodważalną prawdę? Cóż, niestety, tak jednak nie jest. Rzecz jasna z wyjątkiem przypadków związanych z różnego rodzaju problemami patologicznymi i chorobami tego organu, w których osoba cierpiąca z tego powodu naprawdę nie może wykorzystać swojej pełnej pojemności mózgu.
W tych rzadkich przypadkach może się to zdarzyć i jest to wyjątek od ogólnej zasady.
Rzeczywistość jest bowiem taka, że nasze ciało, jako istot ludzkich wykorzystuje praktycznie wszystkie zasoby swojego mózgu przez cały dzień. Dlatego nie ma żadnych tajnych technik „aktywowania” uśpionego w tym organie potencjału.
2.- “Jeśli zgolisz włosy, odrosną jako grubsze i sztywniejsze”
Nasze włosy stale rosną. Strzyżenie lub golenie nie ma żadnego wpływu na ich parametry. Zresztą, nawiasem mówiąc, zależą one przede wszystkim od uwarunkowań genetycznych.
Mit ten wywodzi się z prostego faktu, że kiedy nasze włosy zaczynają rosnąć, wyglądają na grubsze. W miarę upływu czasu czynniki, takie jak słońce i wiatr odbarwiają i zużywają ich włókna. I dlatego właśnie postrzegamy je, jako cieńsze niż wcześniej.
3.- “Cukier powoduje nadpobudliwość”
To z pewnością mało zaskakujące stwierdzenie dla większości z nas. Przez wiele lat byliśmy wielokrotnie świadkami tego, jak rodzice nie pozwalają swoim dzieciom spożywać niektórych słodkich produktów, aby uniknąć rzekomo stymulującego wpływu cukru na ich zachowanie.
Cóż, wydaje się, że ten mit nie ma żadnej podstawy naukowej. Z drugiej jednak strony cukier – z różnych powodów niosący ze sobą niekwestionowane ryzyko jedzenia go w nadmiernych ilościach – stymuluje nasze ciało do zwiększenia produkcji serotoniny. A jest ona substancją neuroprzekaźnikową o właściwościach uspokajających. Bez wątpienia jest to więc zaprzeczeniem słuszności tezy zawartej w tym micie.
4.- “Ludzie mają pięć zmysłów głównych”
Może Cię zaskoczyć to, że wiele wyników przeprowadzonych badań naukowych sugeruje, że ludzie mają także dwa dodatkowe zmysły. Nazywają się one „nocycepcja” oraz „termorecepcja” (zmysł temperatury).
Pozwalają nam one odczuwać ból i odpowiednio wykrywać zmiany temperatury. Naukowcy twierdzą także, że nasze ciało ma także kolejne zmysły, jednak badania nad tymi zagadnieniami wciąż jeszcze trwają.
5.- “Powinieneś napić się kawy, jeśli jesteś pijany”
Z pewnością nie raz i nie dwa wypiłeś filiżankę kawy w celu złagodzenia skutków zbyt wielu wypitych nieco wcześniej drinków alkoholowych, nieprawdaż? Jednak takie posunięcie nie przyniesie Ci rezultatu, którego być może oczekiwałeś.
Co więcej, kawa działa na nasze ciało w sposób, który może mieć nawet odwrotny skutek niż to, czego się spodziewasz. W rzeczywistości kawa „przełącza” nasz organizm do swego rodzaju stanu alarmowego, który do tej pory skutecznie był tłumiony przez działanie alkoholu. Nie pomaga to jednak złagodzić negatywnego wpływu napojów alkoholowych na nasze procesy poznawcze.
Podsumowując: kawa pomoże Ci czuć się bardziej pobudzonym. Nie zmieni to jednak faktu, że nadal będziesz pijany! Aby szybciej wyeliminować alkohol ze swojego organizmu, należy po prostu pić dużo wody. I czekać.
6.- “Czytanie w słabym świetle jest szkodliwe dla Twojego wzroku”
To typowe stwierdzenie, którymi z pewnością zamęczały nas w dzieciństwie nasze matki i babcie. Warto jednak wiedzieć o tym, że nie ma ono żadnych naukowych, ani też empirycznych podstaw.
Czytanie w słabym świetle powoduje rzeczywiście pewne zmęczenie oczu, ale jednak w żaden sposób nie zrujnuje nam wzroku. Zaledwie po kilku chwilach, czy też godzinach odpoczynku Twój wzrok wróci do normy.
7.- “Musisz pić dwa litry wody dziennie”
Możemy obalić ten mi patrząc na niego z różnych perspektyw. Po pierwsze, należy podkreślić wyraźnie, że nie wszystkie organizmy są takie same. Oznacza to, że nie każdy z nas mają takie same potrzeby, jak ktoś inny.
Po drugie, nie możemy skupić się tylko na wodzie pitnej. Musimy wziąć pod uwagę wszystkie płyny. Są one obecne w herbatach i napojach, a także mięsie, rybach, jajach, warzywach i owocach. Oczywiście woda pitna zapewnia największą ilość płynów, które spożywamy codziennie.
I na koniec musimy także powiedzieć, że ilość płynów, które musimy dziennie spożywać, nie wynosi dokładnie dwóch litrów. Nie ma uniwersalnej ilości i nikt nie udowodnił korzyści płynących z nadmiernego nawodnienia naszego organizmu.
Najlepszą radą jest słuchanie tego, co nasze ciało ma nam do przekazanie. Ma ono prawie niezawodny czujnik, który zapobiega nadmiernemu odwodnieniu.
Oznacza to, że jeśli czujesz pragnienie lub straciłeś dużo wody lub sądzisz, że stracisz jej sporą ilość podczas treningu, po prostu się napij. Ale jeśli tego nie zrobisz, nic złego się nie stanie. Twoje ciało z pewnością poinformuje Cię, kiedy będziesz musiał po prostu wypić więcej wody, niż zwykle.
Jak widać, wiele z tych popularnych błędów, których bohaterem jest nasze ciało, stało się naprawdę głęboko zakorzenionych w ludzkiej świadomości. Jednak tylko trochę danych naukowych wystarczy, aby je całkowicie obalić. Od tej pory te mity o naszym ciele już Cię z pewnością nigdy nie sprowadzą na manowce.
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.