Starzenie się a trening siłowy - czy istnieje zależność?
Trening siłowy ma wiele korzyści dla zdrowia oraz jakości życia. Zajęcie się tego rodzaju sportem we wczesnym wieku może zapewnić zdrowie mięśni, kości, a nawet poprawić zdrowie psychiczne. Ponadto dobrze wpływa na układ oddechowy i krwionośny. Właśnie dlatego trening siłowy oraz starzenie się są blisko ze sobą powiązane.
Starzenie się jest procesem nieuniknionym, ponieważ nikt nie jest w stanie uciec przed upływem czasu.
Jednak, jak zobaczysz w tym artykule, trening siłowy to świetny sposób na walkę ze skutkami starzenia się i spowolnienie go w możliwie największym stopniu.
Trening siłowy a starzenie się
Trening siłowy polega na pokonaniu obciążenia zewnętrznego lub własnej masy ciała poprzez kurczenie mięśni. Jest to rodzaj sportu, który wymaga większego rozwoju mięśni, w porównaniu do innych, które skupiają się głównie na poprawie układu krwionośnego.
Podczas gdy zwykle myślimy o treningu siłowym jako ćwiczeniach wykonywanych na siłowni, aby wysmuklać i zwiększać masę mięśniową, istnieje kilka dyscyplin sportowych, które również możemy uznać za trening siłowy:
- Rzut oszczepem lub młotem
- Sporty kontaktowe
- Podnoszenie ciężarów
- CrossFit
- Trójbój siłowy
Starzenie się
Jak już wcześniej powiedzieliśmy, starzenie się jest naturalnym procesem fizjologicznym. Dochodzi do niego z powodu wpływu upływu czasu na komórki naszego ciała. Po zakończeniu okresu dojrzewania i zatrzymaniu wzrostu nasze komórki przestają się replikować i regenerować.
Z tego powodu zaczynają gromadzić obrażenia i zużywają się przez całe życie. Uszkodzenie przejawia się wówczas jako starzenie na poziomie makroskopowym.
To nieodwracalny proces, ale możemy spowolnić jego pojawienie się i postęp.
Dobry styl życia w połączeniu ze zdrową dietą, wystarczającą ilością odpoczynku i unikaniem złych nawyków, takich jak używanie narkotyków – w tym alkoholu i palenie tytoniu – znacznie pomoże ograniczyć proces starzenia się.
Sport ogólnie, a zwłaszcza trening siłowy, są bardzo skuteczną metodą walki z najbardziej ograniczającymi objawami starzenia się. Przyjrzymy się im w następnych akapitach.
Sarkopenia
Na dłuższą metę sarkopenia jest jednym z najbardziej ograniczających procesów starzenia się. Polega na utracie masy mięśniowej i siły w miarę starzenia się i jest nieodwracalna.
Stan ten jest związany z mikroskopijnymi uszkodzeniami struktury mięśni i utratą hormonów anabolicznych, takich jak testosteron i hormon wzrostu. Poziomy obu tych hormonów zmniejszają się wraz z wiekiem.
Trening siłowy nie tylko pomaga znacznie opóźnić wystąpienie sarkopenii, ale jest również w stanie znacznie ją zmniejszyć, gdy zacznie się pojawiać.
Te ćwiczenia fizyczne stymulują hormony, o których wspominaliśmy wcześniej, i pomagają utrzymać ich poziomy przez dłuższy czas. Ponadto sam fakt ćwiczeń pomaga w tworzeniu i utrzymywaniu masy mięśniowej, a wszystko to przyczynia się do utrzymania siły i funkcjonalności.
Utrata gęstości kości
Utrata gęstości kości zachodzi wraz z wiekiem. Kości stają się coraz bardziej łamliwe i kruche, co prowadzi do ryzyka złamań i pęknięć.
Wszystko to przyspiesza osteoporoza, która zaczyna atakować kobiety po menopauzie. Może również wpływać na mężczyzn, ale występuje rzadziej, zwłaszcza po ukończeniu 60. roku życia.
Trening siłowy wymaga od naszych kości i stawów dużej stabilności. Wspomniane wcześniej hormony anaboliczne również odgrywają rolę w utrzymaniu zdrowego poziomu gęstości kości. Zasadniczo, ten rodzaj treningu poprawi strukturę kości i spowolni ich zużycie.
Korzyści treningu siłowego w walce ze starzeniem się
Utrzymanie dobrego poziomu masy mięśniowej i gęstości kości pozwala na zachowanie funkcjonalności i niezależności. Oprócz zmniejszenia ryzyka urazów i złamań, które są powszechne u osób starszych, pozwala nam również prowadzić aktywny tryb życia.
Wykonywanie ćwiczeń kardio zmniejszy również występowanie chorób serca i układu oddechowego. Jeśli połączymy wszystkie te korzyści, nasza szacowana długość życia, ale przede wszystkim jego jakość, ulegną poprawie.
Podsumowując, warto pamiętać o ważnym powiedzeniu we współczesnej medycynie, które mówi, że ćwiczenia są najlepszym lekarstwem. Ćwiczenie w ogóle, ale zwłaszcza przy treningu siłowym, jest doskonałym sprzymierzeńcem w walce ze starzeniem się.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Copeland, J. L., Good, J., & Dogra, S. (2019). Strength training is associated with better functional fitness and perceived healthy aging among physically active older adults: a cross-sectional analysis of the Canadian Longitudinal Study on Aging. Aging Clinical and Experimental Research, 31(9), 1257–1263. https://doi.org/10.1007/s40520-018-1079-6
- Papa, E. V, Dong, X., & Hassan, M. (2017). Resistance training for activity limitations in older adults with skeletal muscle function deficits: a systematic review. Clinical Interventions in Aging, 12, 955–961. https://doi.org/10.2147/CIA.S104674
- Lambert, C. P., & Evans, W. J. (2002). Effects of aging and resistance exercise on determinants of muscle strength. Journal of the American Aging Association, 25(2), 73–78. https://doi.org/10.1007/s11357-002-0005-0
- Mayer, F., Scharhag-Rosenberger, F., Carlsohn, A., Cassel, M., Müller, S., & Scharhag, J. (2011). The intensity and effects of strength training in the elderly. Deutsches Arzteblatt International, 108(21), 359–364. https://doi.org/10.3238/arztebl.2011.0359
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.