Jak działa kinesiotape, czyli taśma kinezjologiczna?
Taśmy kinesiotape zyskały w ostatnich latach na popularności. O ich zastosowaniach i funkcjach uczy się w szkole, a ludzie z kolorowymi paskami na ciele to codzienny widok. O co w tym chodzi?
Poznaj zastosowania tych elastycznych taśm. Jak działają? Czy nie przesadzamy z ich nakładaniem?
Podstawowe informacje o kinesiotape
Kinesiotape to metoda polegająca na oklejaniu elastycznymi taśmami mięśni i stref dokuczających pacjentowi. Taśmy te rozciągają się o więcej niż 100 %.
Pokryte są klejem, który umożliwia umocowanie ich na skórze. Rozciąga się je więc i nakleja. W ten sposób taśma wywiera stały nacisk na skórę pacjenta. Można go wyregulować przed naklejeniem na skórę.
Główne zastosowania kinesiotape
Chociaż nie we wszystkich przypadkach skuteczność taśm została udowodniona, w pewnych owszem. Poprawiają one zakres ruchu u osób z bólem barku. Wpływają też pozytywnie na ustawienie kości ramienia względem łopatki. Potwierdza to badanie opublikowane w czasopiśmie International Journal of Physical Therapy.
Co więcej, kinesiotape stosuje się w ramach przypomnienia sensorycznego. Innymi słowy, gdy pacjent ma problem z nogą, obecność kinesiotape przypomina mu o tym poprzez napięcie, gdy zakres ruchu jest zbyt duży. Bodziec tego typu pomaga zachować ostrożność.
Z kolei inne badania wykazały, że terapia ta nie jest skuteczna w pewnych okolicznościach dotyczących zdrowych pacjentów. Artykuł opublikowany w Journal of Orthopaedic & Sports Physical Therapy podaje, że taśmy nie przyspieszają kurczenia się mięśni w reakcji na nagły bodziec.
Pierwsze ze wspomnianych badań wykazało także, że nie dają one ulgi w bólu, chociaż mogą zwiększać ruchomość. W tym polu również brak więc skuteczności.
Nie jest to cudowna terapia
Stosowanie taśm bez uzasadnienia nie ma więc sensu. Często nakłada się je, by dać pacjentowi ulgę w bólu. Jednak badania nie wykazują pełnej skuteczności tego zastosowania.
Skuteczność kinesiotape zależy od celu terapeutycznego. Trudno przecież przebadać wszystkie przypadki. Dlatego możliwe, że nie ma jeszcze na to naukowych dowodów, ale doświadczenie przemawia na korzyść taśm. Jednak potrzeba technik potwierdzonych naukowo, by można było mówić o tapingu jak o bezpiecznej alternatywie.
Szerokie spektrum aplikacji
Taśmy nakłada się na kilka sposobów. Istnieją techniki I, X i Y, jak również gwiazdka i ośmiornica, między innymi.
Odnoszą się one do kształtu, jaki taśmy tworzą na skórze i każda z technik ma inny cel. Dostępne są różne kolory plastrów, o mniejszej i większej rozciągliwości.
Sposoby aplikacji mają związek z wpływem taśm na krążenie, drenaż i powięzie. Brak jednak badań jednoznacznie potwierdzających ich skuteczność.
Kinesiotape – jeszcze jedno narzędzie
Kinesiotape może być skuteczną metodą. Każdy fizjoterapeuta ma taśmy w gabinecie. Ich pozytywny wpływ na ruchomość i propriocepcję jest udowodniony. Do tego przypominają pacjentowi o odciążaniu miejsca urazu.
Jednak nakładanie taśm powinno stanowić część kompleksowego leczenia. Technika ta może uzupełniać inne i w ten sposób dawać pacjentowi ulgę. Tego należy oczekiwać od ich stosowania. Przyszłe badania określą, w jakich obszarach aplikacja taśm przynosi najlepsze efekty.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- M. Thelen, J. Dauber y P. Stoneman. The Clinical Efficacy of Kinesio Tape for Shoulder Pain: A Randomized, Double-Blinded, Clinical Trial. Journal of Orthopaedic & Sports Physical Therapy. July 1, 2008; Volume 38, Issue 7, Pages389-395
- S. Walsh. Treatment of a brachial plexus injury using kinesiotape and exercise, Physiotherapy Theory and Practice, 26:7, 490-496; 2010
- K. Briem, H. Eythörsdöttir, R. Magnúsdóttir et al. Effects of Kinesio Tape Compared With Nonelastic Sports Tape and the Untaped Ankle During a Sudden Inversion Perturbation in Male Athletes. Journal of Orthopaedic & Sports Physical Therapy. May 1, 2011; Volume 41, Issue 5, Pages328-335
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.