Logo image
Logo image

Jazda na rowerze - na jakie urazy możesz być narażony?

4 min.
Na jakie urazy narażeni są rowerzyści?
Jazda na rowerze - na jakie urazy możesz być narażony?
Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2019

Jazda na rowerze to sport, którego praktykowanie niesie liczne korzyści dla zdrowia. Ale, podobnie jak w przypadku innych dyscyplin sportowych, rowerzyści narażeni są na różne kontuzje. Dlatego w tym artykule omówimy najczęstsze urazy, na jakie narażeni są fani tego sportu. Poznasz też sposoby unikania ich.

Przyczyny kontuzji u rowerzystów

Wiele urazów związanych z kolarstwem spowodowana jest przez wady samego roweru, ponieważ jest on oczywiście najważniejszym urządzeniem wykorzystywanym w trakcie treningów. Przy czym nie chodzi nam jedynie o przypadkowe usterki, takie jak popsute części czy zużycie maszyny.

Musisz również wiedzieć, jak działają poszczególne elementy roweru oraz jaki rodzaj maszyny będzie najlepszy dla Twoich celów treningowych, trybu życia oraz oczywiście rodzaju treningu.

Innego modelu potrzebuje osoba jeżdżąca głównie po mieście, a innego wielbiciel długich rajdów czy jazdy po nierównym terenie.

Some figure

Najczęstsze powody kontuzji, jakie powoduje jazda na rowerze, to:

  • Źle dobrana wysokość siodełka: musisz być w stanie odpowiednio prostować oraz zginać kolana. Kiedy Twoja noga znajduje się w dole, kolano powinno być zgięte pod kątem 160 stopni, a kiedy noga jest zgięta — pod kątem 35 lub maksymalnie 30 stopni.
  • Wady sylwetki: jeśli cierpisz na jakiekolwiek zmiany w stawach kolanowych lub masz tak zwane koślawe lub szpotawe kolana, jazda na rowerze będzie wymagać od Ciebie dodatkowego ekwipunku. W ten sposób trening będzie bezpieczniejszy dla Twoich stawów.

Kontuzje związane z jazdą na rowerze mogą być powodowane też przez te same czynniki, co w przypadku innych treningów. Czyli przetrenowanie, zła dieta, zbyt duże obciążenie lub intensywne ćwiczenia połączone z nieprawidłową techniką jazdy.

Jazda na rowerze — kontuzje

Po zapoznaniu się z czynnikami, które mogą prowadzić do kontuzji, przyjrzyjmy się najczęstszym urazom, na jakie narażeni są rowerzyści. A są to:

Urazy spowodowane upadkiem:

To zapewne pierwszy z rodzajów kontuzji, który przychodzi do głowy każdemu miłośnikowi jazdy na rowerze. Nieważne, jak wytrawnym jesteś rowerzystą albo jak duże jest Twoje doświadczenie.

Upadek może przydarzyć się każdemu. Ba, wywrotki mają miejsce nawet podczas Tour de France!

Ten rodzaj kontuzji najczęściej dotyczy Twoich nadgarstków, łokci i kolan. W zależności od intensywności, siły oraz Twojego wieku, podczas upadku możesz także uszkodzić obojczyki lub kości żebrowe.

Ból szyi a jazda na rowerze

Ból szyi to bardzo częsta dolegliwość wśród kolarzy, ponieważ przez długi czas muszą oni trzymać głowę w nienaturalnej pozycji. Kiedy jeździsz po nierównym terenie, Twój kręgosłup oraz ramiona absorbują wszystkie spowodowane tym drgania. Objawy mogą być bardzo silne, gdyż w trakcie jazdy często unosisz też głowę, żeby rozejrzeć się po drodze.

Problemy z dolną częścią pleców

Jeśli kierownica roweru jest na złej wysokości, może  ucierpieć na tym Twoja postawaCzęsto prowadzi do to bólu w dolnej częściej pleców, czyli odcinku krzyżowym.

Doświadczeni rowerzyści twierdzą, że plecy powinny być pochylone pod kątem 110 stopni. Jeśli jesteś zbyt nisko pochylony, możesz uszkodzić kręgosłup, zwłaszcza jeśli ćwiczysz bardzo intensywnie.

Kontuzje rąk spowodowane zbyt dużym wysiłkiem

Na wielu trasach rowerowych grunt jest nierówny i znajduje się w nim wiele dołów i dziur. Rowerzysta musi przez to mocno trzymać się kierownicy, żeby nie spaść z roweru. Te wibracje czasem sprawiają, że Twoje ręce puchną, a nawet mogą się łamać z powodu mocnego nacisku. 

Zbyt kurczowe trzymanie kierownicy powoduje też zespół cieśni nadgarstka. Czyli zapalenie nerwów, które biegną przez środek Twojego nadgarstka. Zespół cieśni objawia się uczuciem uciążliwego swędzenia w paliczkach palców.

Urazy dolnych partii ciała, które powoduje jazda na rowerze

Krocze jest zazwyczaj najbardziej narażoną na urazy częścią ciała. Jego kontuzje powoduje duży nacisk, który na nie kładziesz. Zarówno podczas treningu, jak i zawodów kolarskich.

Krocze nie tylko absorbuje wstrząsy, ale także jest narażone na ocieranie. Pocenie się w tym obszarze może powodować różne choroby skóry, bądź inne nieprzyjemne problemy.

Zapalenie ścięgien rzepki

Zapalenie ścięgna rzepki to powszechna dolegliwość wśród rowerzystów. To ścięgno pozwala mięśniom w przedniej części ud poruszać kolanami. Przyczyną stanu zapalnego jest jego jednostajny ruch podczas jazdy na rowerze.

Zapalenie najczęściej pojawia się w dolnej części rzepki oraz ścięgnie. Jego powodem mogą być nieprawidłowy ruch kolana lub, znacznie częściej, zbyt intensywne treningi.

Rozwiązanie tego problemu jest ściśle połączone z jego przyczyną. Zapalenia ścięgien rzepki możesz uniknąć poprzez ustawienie siodełka na odpowiedniej wysokości.

Inne rodzaje zapalenia ścięgien

Zapalenie ścięgien rzepki jest najczęstszą dolegliwością. Jednak oprócz kolan ucierpieć mogą także inne części ciała.

Some figure

Na przykład:

  • Zapalenie ścięgna mięśnia czworogłowego: objawia się bólem w górnej części rzepki. Najczęściej spowodowane jest złym ustawieniem siodełka — zbyt wysokim lub zbyt niskim.
  • Zapalenie ścięgna gęsiej stopy: powoduje ból w wewnętrznej części kolana w miejscu, w którym łączą się trzy mięśnie i są przyczepione do piszczela. Jego powodem jest nadmierne prostowanie kolana spowodowane złą wysokością siodełka.
  • Zapalenie ścięgna udowego: objawia się napięciem w ścięgnie udowym oraz bólem w tylnej części kolana.
  • Zapalenie ścięgna Achillesaprzetrenowanie tego ścięgna może powodować ból. Żeby je wyleczyć, musisz zmienić ustawienie pedałów, a czasem nawet kupić nowe buty do jazdy na rowerze.

Tak jak w każdym innym sporcie, tak też w kolarstwie kontuzje najczęściej wiążą się z cechami szczególnymi tej aktywności oraz wymogami. Dlatego koniecznie powinieneś podejmować odpowiednio środki zaradcze, żeby im zapobiegać i unikać urazów wywołanych przez coś, czemu możesz łatwo zaradzić. Na przykład wysokością siodełka czy ustawieniem kierownicy.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.