Logo image
Logo image

Wpływ alkoholu na wydajność organizmu

2 min.
Spożywanie alkoholu obniża wydajność umysłową, co przekłada się na spowolnienie reakcji. Poznajcie wpływ alkoholu na wydajność organizmu.
Wpływ alkoholu na wydajność organizmu
Ostatnia aktualizacja: 18 września, 2020

Chociaż przyzwolenie społeczne na picie alkoholu jest powszechne, wpływa on negatywnie na zdrowie pod wieloma względami. Wpływ alkoholu na wydajność organizmu jest zgubny. Substancja ta zmienia metabolizm i na stan organów.

Jedną z konsekwencji picia alkoholu może być zmiana składu ciała, spadek wydajności i większe ryzyko wystąpienia kontuzji. Przyjrzyjmy się bliżej temu tematowi.

Wpływ alkoholu na wydajność organizmu

Regularne spożywanie alkoholu spowalnia regenerację mięśni. Co więcej, prowadzi do pojawiania się procesów zapalnych, co potwierdza artykuł opublikowany w magazynie European Journal of Applied Physiology.

Picie alkoholu zaburza także reakcje hormonalne, w tym produkcję testosteronu odpowiedzialnego za siłę mięśni.

Some figure

Napoje alkoholowe to czynniki ryzyka wystąpienia kontuzji. W okresach stresu, ten toksyczny nawyk uszkadza tkankę mięśniową, co bezpośrednio przekłada się na ryzyko jej naderwania.

Co więcej, spożywanie alkoholu może uszkodzić wątrobę. Znajduje to odbicie w syntezie cholesterolu endogennego i jego utlenianiu, co stanowi zagrożenie dla układu krążenia.

Odwodnienie powodowane napojami alkoholowymi

Kolejną wadą alkoholu jest jego działanie diuretyczne, które prowadzi do odwodnienia. Picie go zaburza gospodarkę wodną organizmu.

Warto pamiętać, że utrata 1 % wody w organizmie może prowadzić do drastycznego spadku wydajności, jak wskazuje badanie opublikowane w magazynie Journal of Exercise Rehabilitation.

Co więcej, znaczny spadek poziomu wody w organizmie może się tragicznie skończyć. Dlatego lepiej unikać alkoholu przed i po wysiłku fizycznym.

Wpływ alkoholu na metabolizm

Napoje alkoholowe wpływają także na metabolizm jednostki. Zawarte w nich cukry zwiększają insulinooporność. Co więcej, alkohol przyspiesza utlenianie w mitochondriach.

Oba procesy wpływają na zdrowie metaboliczne i mogą skutkować gorszym wykorzystywaniem składników odżywczych.

W związku z tym osoba konsumująca alkohol nie jest w stanie prawidłowo wykorzystywać tłuszczu jako źródła energii. Przekłada się to na szybsze wyczerpywanie się zapasów glikogenu, co negatywnie wpływa na wydajność i zwiększa ryzyko kontuzji.

Some figure

Do tego, napoje alkoholowe negatywnie wpływają na sprawność umysłowąPrzeszkadza to w sportach technicznych i drużynowych, gdyż refleks ulega pogorszeniu.

Szybkość reakcji to inny parametr obniżany przez regularne spożywanie alkoholu.

Jeśli uprawiasz sport, nie pij alkoholu

Napoje alkoholowe są szkodliwe – negatywnie wpływają na organizm i przyczyniają się do występowania chorób w dłuższej perspektywie. Organy, takie jak serce, nerki czy wątroba podlegają jego niszczącemu działaniu.

Co więcej, alkohol zmniejsza sprawność fizyczną. Przede wszystkim negatywnie wpływa na skład ciała sportowca. Poza tym, szkodzi zdrowiu metabolicznemu i utrudnia korzystanie z tłuszczu jako paliwa. W ten sposób organizm próbuje oszczędzać glikogen.

Do tego, regularne picie alkoholu zwiększa ryzyko wystąpienia kontuzji tkanki mięśniowej. Alkohol zmniejsza też sprawność umysłową, co prowadzi do spowolnienia reakcji i gorszej dyspozycji w sportach technicznych czy drużynowych.

Podsumowując, odradza się sportowcom spożywanie alkoholu. Wbrew dawnym teoriom, w niczym on nie pomaga, a jedynie szkodzi.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Levitt DE., Luk HY., Duplanty AA., McFarlin BK., et al., Effect of alcohol after muscle damaging resistance exercise on muscular performance recovery and inflammatory capacity in women. Eur J Appl Physiol, 2017. 117 (6): 1195-1206.
  • Kim KB., Kwak YS., Dehydration affects exercise induced asthma and anaphylaxis. J Exerc Rehabil, 2019. 15 (5): 647-650.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.