Logo image
Logo image

Zaparcia - jak sobie z nimi skutecznie radzić?

5 min.
Zaparcia - jak sobie z nimi skutecznie radzić?
Zaparcia - jak sobie z nimi skutecznie radzić?
Ostatnia aktualizacja: 14 marca, 2020

Zaparcia to bardzo częsty problem gastryczny na całym świecie, ale nie rozpaczaj! W dzisiejszym artykule zajmiemy się tym, jak je zdiagnozować i leczyć.

Zaparcia są jedną z najczęstszych przyczyn konsultacji lekarskich. Około 2 procent populacji amerykańskiej ma do czynienia z zaparciami, co czyni je najczęstszym przewlekłym problemem trawiennym.

Niemniej jednak wiele skarg na zaparcia wynika z nierealistycznych oczekiwań. O czym dokładnie mówimy, gdy mówimy o zaparciach?

Czym są zaparcia?

Wbrew powszechnemu przekonaniu ludzie nie muszą „codziennie chodzić do łazienki”. Z drugiej strony i choć może się to wydawać sprzeczne z intuicją, nawet w przypadku przewlekłych zaparć może pojawiać się stolec, ale mniejszy niż zwykle.

Aby wiedzieć, czy masz do czynienia z zaparciami, powinieneś przestrzegać Kryteriów Rzymskich.

Jest to kryterium diagnostyczne, które służy do diagnozowania przewlekłego zaparcia czynnościowego. Oto, na co Ty i twój lekarz powinniście zwrócić uwagę:

W ciągu trzech z sześciu miesięcy przed diagnozą miałeś dwa lub więcej z następujących objawów w ponad 25 procentach wszystkich wypróżnień:

  • Wysiłek defekacyjny
  • Twardy lub cienki stolec (zwężenie jelita grubego = bardzo cienki stolec).
  • Poczucie niepełnego wypróżnienia.
  • Uczucie zablokowania lub niedrożności odbytu.
  • Użycie palców w celu ułatwienia wypróżnienia.
  • Mniej niż trzy wypróżnienia tygodniowo.
  • Oddawanie kału występuje rzadko bez użycia środków przeczyszczających.
  • Nie ma wystarczających kryteriów do rozpoznania zespołu jelita drażliwego.

Zaparcia mogą być również objawem innych patologii organicznych. Z tego powodu ważne jest, aby nie dopuścić do wystąpienia gorączki, osłabienia lub utraty krwi.

Po wyeliminowaniu jakichkolwiek warunków organicznych zaparcia można klasyfikować, jako ostre, na przykład podczas podróży, lub przewlekłe, gdy występują przez dłuższy czas.

Podejście terapeutyczne do radzenia sobie z zaparciami

Edukacja zdrowotna

Aby ograniczyć fałszywe alarmy i niepotrzebne problemy, ważne jest, aby odpowiednio edukować, jak wygląda „zdrowy” model wypróżniania.

Na początek nie trzeba codziennie chodzić do łazienki, aby cieszyć się dobrym stanem zdrowia. Jest to jedna z najbardziej rozpowszechnionych koncepcji w tym zakresie, ale to nieprawda.

Some figure
Zamiast tego o wiele ważniejsze jest zwrócenie uwagi na konsystencję stolca i wysiłek wymagany do jego wydalenia niż na jego częstotliwość.

Ogólnie rzecz biorąc, dodanie większej ilości błonnika do diety jest jednym z najlepszych rozwiązań na zaparcia. Z drugiej strony pomocne może być tworzenie lepszych nawyków w celu ułatwienia wypróżniania.

Skonsultuj się z lekarzem w sprawie konkretnych zaleceń dostosowanych do Twojego przypadku.

Jak błonnik może pomóc osobom osobom cierpiącym na zaparcia?

Głównym zaleceniem dla pacjentów z zaparciami jest stopniowe zwiększanie spożycia błonnika. Dużo słyszysz o błonniku, ale co to jest?

Błonnik jest jadalną częścią roślin, która nie może zostać strawiona ani wchłonięta przez ludzkie jelito, więc przechodzi nienaruszona do ostatniej części przewodu pokarmowego, okrężnicy.

Jest korzystny dla zdrowia i, w zależności od tego, jaka proporcja ulega fermentacji w okrężnicy, wyróżnia się dwa jego typy.

Z jednej strony jest rozpuszczalne włókno, które charakteryzuje się bardzo dobrą fermentacją na poziomie okrężnicy. Ten typ spowalnia tranzyt jelit, więc zwiększa uczucie sytości.

Ponadto powoduje, że jelito cienkie porusza się wolniej, co oznacza, że pokarm spędza więcej czasu w kontakcie z błoną śluzową jelita i wydłuża czas wchłaniania składników odżywczych.

Rozpuszczalny błonnik znajduje się głównie w otrębach owsianych, jęczmieniu, orzechach, nasionach, soczewicy oraz niektórych owocach i warzywach.

Świetnie działa przeciwko zaparciom, ponieważ zmiękcza stolec i poprawia transport jelitowy. Jednak jego zastosowanie w przebiegu biegunki może być również bardzo pomocne, ponieważ tworzy substancję podobną do żelu, a ta z kolei dodaje konsystencji stolcu.

Z drugiej strony nierozpuszczalny błonnik prawie w ogóle nie podlega fermentacji. Z tego powodu zwiększy on transport jelitowy, wchłaniając wodę i czyniąc stolec bardziej płynnym.

Ponieważ jedzenie przepływa szybciej przez Twoje ciało, wchłanianie składników odżywczych zmniejsza się wraz ze wzrostem zużycia nierozpuszczalnego błonnika.

Ten rodzaj błonnika jest obecny w żywności, takiej jak otręby pszenne, warzywa i produkty pełnoziarniste.

Some figure

Ogólnie rzecz biorąc, ludzie potrzebują zdrowej równowagi rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego błonnika, aby nie mieć problemów z regularnymi wypróżnieniami.

Jeśli jeszcze nie jesteś przyzwyczajony do konsekwentnego spożywania błonnika, ważne jest, abyś stopniowo zaczął dodawać błonnik do swojej diety. Niezastosowanie się do tego może spowodować nadmiar gazu, wzdęcia, a nawet biegunkę.

Zalecenia dietetyczne, które pomogą Ci wyleczyć zaparcia

Niektóre zmiany nawyków warto stosować na co dzień, jeśli masz do czynienia z zaparciami:

  • Jedz pełnoziarniste zboża i potrawy z całych zbóż.
  • Jedz trzy lub cztery owoce dziennie, razem ze skórką.
  • Jeśli nie możesz jeść owoców, pij soki z miąższem.
  • Zwiększ swoje dzienne spożycie warzyw.
Some figure
  • Dodaj rośliny strączkowe do swojego menu dwa lub trzy razy w tygodniu. Są bardzo bogate w oba rodzaje błonnika.
  • Jedz orzechy i suszone owoce. Przy małej zawartości wody więcej składników odżywczych jest skoncentrowanych.
  • Jedz pokarmy wzbogacone w błonnik. Te nowe produkty spożywcze mogą być świetną opcją na włączenie dodatkowego błonnika do diety poprzez dodanie błonnika ekstrahowanego z innych produktów. Bardzo popularnym produktem wzmacnianym błonnikiem jest jogurt z błonnikiem, a nawet soki z dodatkowym błonnikiem.
  • Zwiększ spożycie wody i utrzymuj nawodnienie przez cały czas.

Radzenie sobie z zaparciami: ćwiczenia fizyczne i środki przeczyszczające

Zarówno aktywność fizyczna, jak i środki przeczyszczające są częstym zaleceniem w przypadku zaparć, zwłaszcza jeśli stają się one przewlekłym problemem.

U wielu pacjentów zbyt niskie napięcie mięśniowe, nieprawidłowe krążenie krwi i ogólna bezczynność mogą zwiększać zaparcia.

Dlatego warto pamiętać, że aktywność fizyczna może zwiększyć napięcie mięśni, poziom energii i perystaltykę jelit.

Jest to szczególnie zauważalne w przypadku starszych pacjentów, którzy zauważają poprawę stanu zdrowia po włączeniu co najmniej 30 minut lekkich ćwiczeń do codziennej rutyny.

Z drugiej strony środki przeczyszczające także mogą się przydać, zwłaszcza w przypadku przewlekłych zaparć. Większość środków przeczyszczających jest sprzedawana bez problemu i nie wymaga recepty.

Niemniej jednak ważne jest kontrolowanie przyjmowania środków przeczyszczających, ponieważ ich nadużywanie może powodować tolerancję i uzależnienie.

Podobnie jak w przypadku innych problemów zdrowotnych, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, jeśli zaparcia stają się przewlekłe lub wpływają na codzienne czynności. W międzyczasie staraj się stosować zdrową dietę i regularnie ćwiczyć.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Zolezzi Francis, Alberto. “Las enfermedades funcionales gastrointestinales y Roma III.” Revista de Gastroenterología del Perú 27.2 (2007): 177-184
  • Salas-Salvadó J et al., eds. Nutrición y dietética clínica. Elsevier Health Sciences, 2019
  • De Vega, JC. “Tratamiento del estreñimiento.” Matronas Profesión 4.13 (2003)

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.