Zgaga i wzdęcia – skuteczne sposoby zapobiegania
Zgaga i wzdęcia to dwie dolegliwości, których najbardziej obawia się większość osób regularnie uprawiających sport. Zwykle pojawiają się nagle, wywołując dyskomfort, który w najgorszym przypadku wymusza natychmiastowe wstrzymanie aktywności fizycznej. Chyba każdy doświadczył tego przynajmniej raz.
Aby nie przydarzyło się to tobie, w dzisiejszym artykule omówimy temat, jakim są właśnie zgaga i wzdęcia. Dowiesz się, jak sobie radzić i w jaki sposób zapobiegać tak, żeby w pełni korzystać z każdego treningu. Koniecznie przeczytaj!
Zgaga i wzdęcia – słowem wstępu
Przez długi czas uważano, że wzdęcia są efektem nagromadzenia się gazów w jelicie. Powoduje to intensywne bóle brzucha, zwłaszcza podczas treningów o dużej intensywności.
Chociaż nie ma na ten temat rozstrzygającej tezy, która wyjaśniałaby w pełni zjawisko wzdęć, większość teorii jako źródło tego typu dolegliwości podaje jednak żołądek.
Ból brzucha jest zwykle kojarzony z biegaczami, chociaż może również dotyczyć rowerzystów, pływaków i osób uprawiających inne dyscypliny sportowe. Zwłaszcza te, które wymagają silnych ruchów.
Chociaż opinie co do tego są nadal nieco podzielone, wśród lekarzy specjalizujących się w dolegliwościach żołądkowych coraz częściej wspomina się, że mogą one być skutkiem samych w sobie ruchów wykonywanych przez ciało podczas treningu.
Ten typ argumentacji wyjaśniałby, dlaczego bóle nigdy nie pojawiają się w tym samym miejscu. Podobnie posłużyłoby to do wyjaśnienia faktu, że nie trening wpływa na wszystkie osoby dokładnie w ten sam sposób.
Inna hipoteza wskazuje, że wzdęcia są wypadkową napięć powstałych w więzadłach łączących przeponę z żołądkiem. Sytuacja, która staje się bardziej krytyczna, gdy narząd trawienny jest pełny. Z drugiej strony, na liście możliwych przyczyn pojawia się również nieodpowiednie oddychanie.
Zgaga i wzdęcia – sposoby zapobiegania
Jednym z pierwszych kroków, które należy podjąć, aby zmniejszyć ryzyko zjawiska jakim jest zgaga i wzdęcia, jest zaprzestanie ćwiczeń bezpośrednio po jedzeniu. Zalecany czas oczekiwania po głównym posiłku to co najmniej dwie godziny.
Idąc tym samym tokiem myślenia, ostatni posiłek przed sesją treningową powinien być lekki, łatwo i szybko przyswajalny. Zaleca się również, aby w miarę możliwości unikać gwałtownych ruchów i gwałtownych skoków.
Należy również unikać gwałtownego kołysania się i zginania tułowia jak również unikania gwałtownych zmian wysokości – dotyczy to miejsc, w których występują bardzo strome zbocza.
Znaczenie nawadniania się i odpowiedniego oddychania
Często zdarzają się przypadki biegaczy lub rowerzystów, którzy odczuwają ból brzucha po nawodnieniu się podczas zawodów. Może to być spowodowane nagłym wzrostem ciężaru, jaki musi wytrzymać przepona – mięsień, który w wyniku wykonywanej aktywności fizycznej jest już sam w sobie dość napięty.
Z tych wszystkich powodów wielu trenerów fizycznych zwraca uwagę, że sposób, w jaki przyjmowane są płyny, powinien być również ćwiczony podczas sesji treningowych. Aby uniknąć problemu jakim są zgaga i wzdęcia wypróbuj naszą metodę.
Pij małymi i szybkimi łykami i nawadniaj się, zanim w ogóle pojawi się u ciebie uczucie pragnienia. Dzięki temu unikniesz odwodnienia ale nie obciążysz układu trawiennego.
To jednak jeszcze nie wszystko. Otóż okazuje się, że prawidłowe oddychanie jest kolejnym aspektem, o który należy zadbać podczas treningu.
Jest to czynnik, który oprócz tego, że jest związany ze zmniejszeniem ryzyka dokuczliwych wzdęć, jest też niezbędny do osiągnięcia odpowiednich wyników sportowych.
Dolegliwości żołądkowe w trakcie uprawiania sportu
Zgaga może mieć wiele przyczyn. W rzeczywistości jest to dolegliwość przewlekła, która dotyka blisko 15% ludzi na całej planecie. Podczas aktywności fizycznej zgaga może wywoływać uczucie pieczenia w żołądku – niekiedy sięgające nawet do przełyku, gardła lub jamy ustnej.
Zgaga i wzdęcia podczas treningów często mają jedną wspólną cechę: pełny żołądek. Ruch wykonywany w aktywności fizycznej powoduje, że pokarm nie jest zatrzymywany w żołądku. W rezultacie cofa się wraz z kwasami żołądkowymi do przełyku. Efekty potrafią być bardzo uciążliwe.
Zgaga i wzdęcia – niech nie przeszkodzą ci w treningu
Zbilansowana dieta jest niezbędna dla osiągnięcia najlepszych wyników sportowych. Nie ma co do tego najmniejszych wątpliwości. Służy również do zapobiegania pojawianiu się bólów w okolicy brzucha i zgadze podczas treningów.
Dobra dieta to nie tylko dbanie o jakość spożywanego pożywienia czy ograniczenie spożycia takich elementów jak kofeina czy czekolada. Oznacza to również przestrzeganie pory posiłków. Nie bez znaczenia jest też unikanie przejadania się. Dbaj o porcje. Jedz na zdrowie!
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.