Logo image
Logo image

Zmiany w sercu zachodzące podczas ćwiczeń

4 min.
Zmiany w sercu zachodzące podczas ćwiczeń
Zmiany w sercu zachodzące podczas ćwiczeń
Ostatnia aktualizacja: 28 września, 2020

Zmiany w sercu podczas ćwiczeń są na ogół korzystne. Ale czy wiesz, jak te zmiany zmniejszają ryzyko chorób sercowo-naczyniowych? Przeczytaj ten artykuł, aby się dowiedzieć!

Fakt, że ćwiczenia powodują zmiany w sercu, nie podlega już dyskusji. Chociaż medycyna wcześniej długo dyskutowała na ten temat, teraz wiemy, że mięśnie sercowe sportowców ulegają przemianom podczas ćwiczeń.

Uprawianie sportu u pacjentów ze zwiększonym ryzykiem problemów z sercem, takich jak diabetycy czy pacjenci z nadciśnieniem tętniczym, jest częste. Nie oznacza to jednak, że są jedynymi, którzy mogą skorzystać z aktywności. W rzeczywistości każdy może poprawić zdrowie swojego serca poprzez ćwiczenia fizyczne.

Zmiany w sercu i rodzaje ćwiczeń fizycznych

Serce jest narządem zbudowanym głównie z mięśni. Komórki tworzące tę tkankę są kardiomiocytami i są zorganizowane w taki sposób, że koordynują bicie serca w taki sposób, aby kurczyć się z określonym rytmem.

W przeciwieństwie do innych mięśni ciała, serce działa automatycznie, ponieważ ma własny system przewodzenia elektrycznego. Ten lokalny system organizuje skurcz w taki sposób, że najpierw krew przepływa z górnej części serca do dolnej, a następnie wypływa przez tętnicę aortalną.

Serce ma cztery części, a dokładniej dwa przedsionki i dwie komory. Są połączone ze sobą po obu stronach, z prawej i lewej strony, za pomocą zaworów. Pomiędzy obiema stronami krew musi najpierw przejść przez płuca, co sprawia, że ​​układ oddechowy jest praktycznie nieodłączny od układu krążenia.

W płucach krew zostaje dotleniona i uwalnia dwutlenek węgla, który płuca wydalają z organizmu jako odpad. Ważne jest, aby to zrozumieć, ponieważ istnieją dwie formy ćwiczeń, które mogą zmienić serce: aerobowa i beztlenowa.

Różnice między ćwiczeniami aerobowymi i beztlenowymi

Ćwiczenia aerobowe to rodzaj treningu, który wymaga dużej podaży tlenu. Oznacza to, że organizm potrzebuje układu sercowo-naczyniowego i oddechowego, aby zapewnić wystarczającą ilość gazu, żeby utrzymać metabolizm mięśni.

Jeśli trening staje się bardziej intensywny, zapotrzebowanie na tlen jest wyższe niż to, które organizm może dostarczyć, i wtedy przechodzisz do fazy beztlenowej.

Some figure

W ćwiczeniach beztlenowych musisz przerwać aktywność, aby się zregenerować; w przeciwnym razie będziesz wyczerpany i mięśnie się zatrzymają. Typowym tego przykładem jest sytuacja, gdy używasz maszyny na siłowni w momencie, gdy kończy Ci się siła mięśni.

Efekty i zmiany w sercu podczas ćwiczeń

Zmiany zachodzące w sercu podczas ćwiczeń zależą od tego, czy wykonujemy testy aerobowe czy beztlenowe. Te pierwsze to te, które na dłuższą metę zmieniają mięśnie i mają najlepsze działanie ochronne na układ sercowo-naczyniowy.

Te drugie mają tendencję do powiększania mięśnia sercowego, ale nie są tak skuteczne w profilaktyce jak aeroby.

Ogólnie rzecz biorąc, skutki aktywności fizycznej są następujące:

  • Przerost mięśnia sercowego: mięsień sercowy powiększa się wraz z długotrwałą aktywnością. Jest to logiczna adaptacja, ponieważ ciało wymaga większej siły, aby napędzać większą objętość krwi, zgodnie ze swoimi wymaganiami.
  • Zmniejszona podstawowa częstość akcji serca: Bradykardia zatokowa często występuje u sportowców. Jest to najwolniejsze bicie serca, ponieważ serce stało się bardziej wydajne. Nie powoduje chorób i nie jest też ryzykowna. Ma ona miejsce, gdy tętno spoczynkowe jest mniejsze niż 60 uderzeń na minutę.
  • Zwiększenie objętości krwi na jednostkę czasu: ponieważ jest bardziej wydajne, serce może przepompować więcej krwi z mniejszą liczbą uderzeń i w krótszym czasie.

Zmiany w sercu: inne skutki

Należy również zwrócić uwagę na trzy efekty uboczne, które wpływają na serce, ale nie pochodzą z samego serca:

  • Więcej czerwonych krwinek: sportowcy mają więcej czerwonych krwinek w obiegu, ponieważ te komórki przenoszą tlen, a organizm potrzebuje więcej tlenu. Ma to pośredni wpływ na wydajność, ponieważ gaz jest łatwiejszy w transporcie i wymaga do tego mniej uderzeń serca.
  • Zwiększona pojemność płuc: podczas ćwiczeń płuca zwiększają swoją zdolność do magazynowania powietrza i jego wymiany. To również ułatwia pracę serca.
  • Redukcja tkanki tłuszczowej: długotrwałe ćwiczenia zmniejszają wagę kosztem eliminacji nadmiaru tkanki tłuszczowej, zgodnie z zapotrzebowaniem kalorycznym sportowca. Mniejsza ilość tłuszczu ułatwia również krążenie krwi w układzie krążenia.
Some figure

Korzyści z ćwiczeń fizycznych dla zdrowia układu krążenia

Dowody naukowe są mocne, jeśli chodzi o korzyści płynące ze zmian, jakie ćwiczenia fizyczne powodują w sercu. Potwierdza to w ostatnich dziesięcioleciach coraz więcej badań i testów.

Sportowcy, którzy regularnie ćwiczą, mają więcej krążącego tlenku azotu, co obniża ciśnienie krwi, ponieważ ta substancja jest środkiem rozszerzającym naczynia krwionośne.

Ponadto ci sami ludzie mają zwykle wyższą ilość dobrego cholesterolu zwanego też HDL, zgodnie z wynikami ich badań krwi. Oznacza to, że ich tętnice nie są zagrożone miażdżycą.

W rezultacie ludzie, którzy wykonują ćwiczenia aerobowe, są połowę mniej narażeni na ryzyko choroby wieńcowej niż reszta populacji. Podobnie śmiertelność z przyczyn sercowych jest u nich zmniejszona o prawie 25 procent.

To nie wszystko, ponieważ osoby, które na przykład przeszły już zawał serca, również skorzystają na zmianach w sercu, jeśli zaczną regularne treningi. W takich przypadkach można zwiększyć skuteczność uszkodzonego mięśnia sercowego nawet o 20 procent.

Zmień swoje serce ćwiczeniami

Uprawiając sport, możesz poprawić stan swojego serca. Treningi są nie tylko korzystne dla Twojego nastroju i zdrowia psychicznego, ale w rzeczywistości mięsień sercowy jest w stanie zmienić się dzięki nim tak, aby stać się lepszym w wykonywaniu swoich zadań.

Szczególnie polecamy ćwiczenia aerobowe. Bieganie, jazda na rowerze, pływanie lub taniec to doskonałe zajęcia. Jeśli dodasz je do swojej codziennej rutyny, możesz poprawić jakość życia i wydłużyć jego oczekiwaną długość.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Segovia Martínez, Juan Carlos, and Javier López-Silvarrey Varela. Corazón y deporte. (2018).
  • Espinaco, Cristina Olalla Domínguez, and Sergio Vaquero Díaz. Estrategias de intervención con hábitos de vida saludable en pacientes con alto riesgo cardiovascular. Hygia de enfermería: revista científica del colegio 96 (2017): 5-11.
  • Oterino, A., et al. Corazón y deporte. Medicine: Programa de Formación Médica Continuada Acreditado 12.45 (2017): 2700-2705.
  • Manzanas, A. Oterino, et al. Corazón y deporte. Medicine-Programa de Formación Médica Continuada Acreditado 12.45 (2017): 2700-2705.
  • Peidro, Roberto M. Cardiología del deporte. Rev Argent Cardiol 71 (2003): 126-137.
  • Yañez, Fernando. Síndrome corazón de atleta: historia, manifestaciones morfológicas e implicancias clínicas. Revista chilena de cardiología 31.3 (2012): 215-225.

 


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.