Dieta DNA - badania oraz wady i zalety tego jadłospisu
Badanie DNA to najlepszy sposób na odkrycie, jak Twoje ciało może reagować na różne składniki odżywcze i modele diety. Dieta DNA pozwala Ci nie tylko stworzyć idealny jadłospis dopasowany do Twoich potrzeb, dzięki któremu osiągniesz wymarzoną sylwetkę. Jej stosowanie pomoże Ci również uniknąć potencjalnych chorób nowotworowych, które mogą mieć związek z nieprawidłowym sposobem odżywiania.
Wiarygodne badania potwierdzają, że uwarunkowania genetyczne są podstawową przyczyną dla nadwagi u 70 procent otyłych osób. Co więcej, wadliwe geny mogą być też odpowiedzialne za choroby układu krwionośnego, nadciśnienie, wysoki cholesterol i choroby związane z cukrem.
Ekspert przeprowadzić testy do potrzebne do diety poprzez pobranie próbki Twojego DNA. Jest to badanie kliniczne, co oznacza, że nie musisz obawiać się żadnego bólu.
To nie jest dieta-cud. Ale jest to potwierdzone badaniami, efektywne narzędzie, którego stosowanie przynosi bardzo dobre rezultaty. Twoje zdrowie i kondycja fizyczna mogą znacznie zyskać, jeśli sprawdzisz, które pokarmy mogą mieć negatywny wpływ na Twój organizm.
Przeczytaj też: Dieta LCHF- wypróbuj ją i schudnij w 30 dni
Dieta DNA — jak wyglądają badania?
Specjalista analizuje DNA pacjenta w poszukiwaniu pewnych genów, które mogły pojawić się w kodzie. W zależności od występowania poszczególnych genów, pacjent powinien przestrzegać specjalnie dobranych dla niego zasad. Oto lista najważniejszych genów:
- INSIG2 polimorfizm: osoby, które mają ten wariant, mają spore szanse na duże predyspozycje do otyłości. Mają również znacznie podniesiony indeks masy ciała (BMI).
- nMC4R polimorfizm: nosiciele tego genu nie mogą oprzeć się pokusie spożywania wysokokalorycznych pokarmów. Z tego powodu również mogą przybrać na wadze.
- ADRB2 polimorfizm: osoby posiadające ten gen doświadczają zmian w działaniu przemiany materii. Z powodu tych zmian mogą mieć duże problemy ze spalaniem nagromadzonego tłuszczu. W niektórych przypadkach może to się okazać wręcz niemożliwe.
- GNB3 polimorfizm: osoby, u których występuje ten gen, mają większe ryzyko otyłości. Co więcej, są także bardziej podatni na wystąpienie nadciśnienia i hipercholesterolemię. Poza tym bardzo źle znoszą niskokaloryczną dietę, ponieważ ciągle odczuwają głód.
- FTO polimorfizm: ci którzy mają ten gen mają także skłonność do objadania się. Szczególnie lubią produkty wysokokaloryczne. To sprawia, że ryzyko otyłości jest u nich aż o 70% większe, niż u innych.
Argumenty za korzyściami badań do diety DNA
Osoby, które twierdzą, że tego rodzaju testy genetyczne działają oraz, co najważniejsze, są efektywne, opierają swoje argumenty o tego rodzaju dane:
- Jeśli stosujesz się do zaleceń diety, ryzyko wystąpienia u Ciebie chorób będzie mniejsze. Jest to prawda również w przypadku tych schorzeń, do których masz genetyczne predyspozycje.
- Testy pomagają Ci znaleźć najzdrowszą dietę dla Ciebie, która jest skuteczna i tolerowana przez Twój organizm. Badania pomagają Ci określić i wybrać najlepsze rodzaje pokarmów korzystne dla Twojego zdrowia.
- Testy pomagają Ci także wyrobić sobie nawyki, które są najbardziej odpowiednie dla Twojego profilu genetycznego.
Dieta DNA — argumenty przeciw
Uczeni z Uniwersytetu Stanforda przeprowadzili testy, których koszt wyniósł ponad 8 milionów dolarów. Zgodnie z wynikiem tych testów, zwalczenie wadliwego genotypu przy pomocy diety jest niemożliwe.
Co więcej, w toku badań zalecono 609 losowo wybranym dorosłym stosowanie starannie dobranych diet. Były to zdrowe diety, ubogie w węglowodany i tłuszcze.
To Cię zainteresuje: Dieta spalająca tłuszcz z brzucha i nie tylko!
Kiedy uczestnicy skończyli plan dietetyczny, naukowcy przestudiowali ich profile genetyczne. Z pewnością badani schudli dzięki mniejszej konsumpcji tłuszczów i węglowodanów. Jednak naukowcy nie znaleźli żadnych dowodów na to, że dieta, którą stosowali badani, miała jakikolwiek wpływ na ich genom.
Badania potwierdziły jedynie, że jeśli poprawnie stosujesz zdrową dietę, schudniesz niezależnie od innych czynników. Bez żadnego związku z Twoimi predyspozycjami i profilem genetycznym.
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.