Jak efektywnie schudnąć? - 4 wskazówki
Z pewnością nie raz zastanawiałeś się, jak efektywnie schudnąć. Któż z nas przynajmniej raz nie usiłował przejść na dietę, by zrzucić zbędne kilogramy. Niestety mimo wysiłku, powróciły one niczym bumerang…
Nie mamy dla ciebie żadnego magicznego rozwiązania. Wypracowanie lub utrzymanie prawidłowej masy ciała wymaga zmiany codziennych nawyków na zdrowsze. Dziś podpowiemy ci, jak efektywnie schudnąć bez stosowania drakońskich diet, cierpienia głodu i wylewania hektolitrów potu na siłowni.
Możesz to zrobić stopniowo, zdrowo i przy zachowaniu dobrego samopoczucia. A w miarę pojawiania się pozytywnych rezultatów, twoja motywacja do coraz to zdrowszego stylu życia będzie rosła! Zmień nawyki już dziś i zacznij cieszyć się szczupłą, zdrową sylwetką.
Połącz je ze zdrową dietą (bogatą w świeże warzywa i owoce, zdrowe tłuszcze i produkty zbożowe) oraz regularną aktywnością fizyczną, a uzyskane efekty będą naprawdę fantastyczne. Każdy dzień będzie przybliżał cię do wymarzonej sylwetki!
Przeczytaj również: Tkanka tłuszczowa w okolicy brzucha – jak się jej pozbyć?
Jak efektywnie schudnąć? – 4 nawyki, które ci w tym pomogą
1. Pij wodę z cytryną na pusty żołądek
Pierwszym nawykiem, który znakomicie wpływa na ogólne zdrowie organizmu oraz na naszą sylwetkę, jest picie szklanki wody z cytryną o poranku. Taka naturalna lemoniada na dzień dobry przynosi naszemu ciału mnóstwo korzyści:
- Nawadnia organizm po całonocnym odpoczynku
- Jest cennym źródłem witaminy C – substancji, której nasze ciało potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania
- Poprawia procesy trawienne
- Oczyszcza organizm z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii
- Stymuluje spalanie tkanki tłuszczowej
- Dostarcza uczucia sytości na długo
Jak przygotować napój?
Wystarczy nieco podgrzać wodę, a następnie dodać świeżo wyciśnięty sok z jednej cytryny. Bardzo ważne jest, aby nie stosować żadnych substancji słodzących. Letnia woda z cytryną o poranku smakuje naprawdę wyśmienicie!
2. Jak efektywnie schudnąć? – Miej zawsze pod ręką zdrową przekąskę
Zdaniem specjalistów ds. zdrowego żywienia zdrowa dieta pozwalająca zrzucić zbędne kilogramy powinna bazować na pięciu niewielkich posiłkach w ciągu dnia. Mimo że wszyscy znamy tę zasadę, mało kto się do niej stosuje. Często jesteśmy bowiem tak zabiegani, że nie mamy czasu myśleć o jedzeniu co trzy godziny.
Z drugiej strony, kiedy jesteśmy na diecie, jesteśmy przekonani, że im mniej jemy, tym lepiej. Tym szybciej schudniemy i będziemy mogli zapomnieć o uczuciu głodu, powracając do dawnego stylu życia. Taka droga prowadzi jednak donikąd. Po dwóch, trzech dnia diety mamy dość i ją porzucamy.
Prostym sposobem na uniknięcie chęci na niezdrowe przekąski jest posiadanie czegoś zdrowego pod ręką. Ten z pozoru tak mało znaczący nawyk naprawdę przynosi skuteczne rezultaty.
- Wyobraź sobie, że siedzisz w pracy i masz ochotę na coś do kawy. Schodzisz więc do kawiarni lub pobliskiego sklepu i kupujesz megakaloryczne ciastko (często nie kończy się na jednej sztuce…).
- Ale jeśli masz pod ręką na przykład suszone owoce, naturalne smoothie, świeże owoce, małą kanapkę lub własnoręcznie upieczone ciasteczka, z pewnością sięgniesz właśnie po nie. Przekąska przekąsce nierówna, a efekty są szybko widoczne w obwodzie pasa.
Kiedy przekąsisz coś na drugie śniadanie i podwieczorek, bez uczucia głodu dotrwasz do głównego posiłku. Warunkiem koniecznym jest jednak to, by to małe co nie co było zdrowe i wartościowe dla twojego organizmu. Pączek, napój typu cola, paczka paluszków… Jadane na co dzień szybko zrujnują zarówno twoją sylwetkę, jak i zdrowie.
3. Zacznij pić herbaty i ziołowe napary
Rozmaite herbaty i napary ziołowe są wielkim sprzymierzeńcem osób chcących lepiej zadbać o swoją sylwetkę. Jeśli przyzwyczaisz się do spożywania trzech filiżanek dziennie (do śniadania, po obiedzie i do kolacji), pozytywne rezultaty pojawią się bardzo szybko.
Niezwykle ważne jest jednak to, by spożywać je bez dodatku cukru. Jeśli koniecznie musisz je osłodzić, wybierz naturalny słodzik (miód, ksylitol, cukier kokosowy, stewię…). Napary dostarczają uczucia sytości, są niskokaloryczne, a ponadto obfitują w cenne witaminy i składniki mineralne.
Wiele z nich w całkowicie naturalny sposób leczy również rozmaite dolegliwości, takie jak bezsenność, problemy skórne, nadmierne zatrzymywanie wody w tkankach, łagodzi problemy trawienne, poprawia stan włosów, skóry i paznokci itp.
Co pić?
- Zieloną herbatę. Poprawia trawienie, chroni przed rozwojem chorób serca, opóźnia procesy starzenia się organizmu, zapobiega chorobom jamy ustnej.
- Czerwoną herbatę. Znakomicie stymuluje przemianę materii, wspomaga odchudzanie, korzystnie wpływa na zdrowie osób chorujących na cukrzycę.
- Skrzyp polny. Ma bardzo silne właściwości moczopędne, dzięki którym stymuluje oczyszczanie organizmu z toksyn, zwalcza retencję płynów, a także ma korzystny wpływ na zdrowie włosów i paznokci.
Przeczytaj również: Matcha – zielona herbata o cudownych właściwościach
4. Lekka kolacja na 2 godziny przed pójściem spać
Generalnie nasz plan żywieniowy powinien zakładać trzy główne posiłki i dodatkowo drugie śniadanie i podwieczorek. Chociaż kolacja jest zaliczana do głównego posiłku, nie ma jednak wątpliwości, że powinna być ona lekka i mało obfita.
Pamiętaj, że twój organizm nie będzie w stanie spalić nadmiaru kalorii, jeśli zjesz zbyt dużo. Wówczas nadwyżka pójdzie w brzuch, biorąc pod uwagę fakt, że nasza aktywność fizyczna po kolacji ogranicza się zazwyczaj do leżenia na kanapie z pilotem w ręku.
Z drugiej stroni nie należy jeść kolacji zbyt późno. Specjaliści ds. zdrowego żywienia zalecają, by spożywać ostatni posiłek na około dwie godziny przed pójściem spać.
Dzięki takiemu nawykowi z łatwością pozbędziesz się nadmiaru tkanki tłuszczowej i utrzymasz szczupłą sylwetkę. Co więcej, wczesna i lekka kolacja jest również gwarancją lepszego snu, trawienia i regeneracji organizmu po całym dniu aktywności.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Institute of Medicine (US) Subcommittee on Military Weight Management. Weight Management: State of the Science and Opportunities for Military Programs. Washington (DC): National Academies Press (US); 2004. 4.
- Kim JY. Optimal Diet Strategies for Weight Loss and Weight Loss Maintenance. J Obes Metab Syndr. 2021 Mar 30;30(1):20-31.
- Kim MJ, Hwang JH, Ko HJ, Na HB, Kim JH. Lemon detox diet reduced body fat, insulin resistance, and serum hs-CRP level without hematological changes in overweight Korean women. Nutr Res. 2015 May;35(5):409-20.
- Njike VY, Smith TM, Shuval O, Shuval K, Edshteyn I, Kalantari V, Yaroch AL. Snack Food, Satiety, and Weight. Adv Nutr. 2016 Sep 15;7(5):866-78.
- Tejpal S, Wemyss AM, Bastie CC, Klein-Seetharaman J. Lemon Extract Reduces Angiotensin Converting Enzyme (ACE) Expression and Activity and Increases Insulin Sensitivity and Lipolysis in Mouse Adipocytes. Nutrients. 2020 Aug 6;12(8):2348.
- Thornton SN. Increased Hydration Can Be Associated with Weight Loss. Front Nutr. 2016 Jun 10;3:18.
- Rah W, So J, Park EC, Lee SA, Jang SI. Association between family dinner and BMI in adults: data from the 2013 to 2015 Korean National Health and Nutrition Examination Survey. Public Health Nutr. 2019 Mar;22(4):681-688.
- Shetty P, Mooventhan A, Nagendra HR. Does short-term lemon honey juice fasting have effect on lipid profile and body composition in healthy individuals? J Ayurveda Integr Med. 2016 Mar;7(1):11-3.
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.