Jak kontrolować głód? Sześć wskazówek
Chcesz dowiedzieć się, jak kontrolować głód? Mamy dla Ciebie kilka użytecznych wskazówek. Najważniejsze jest, żeby dbać o zrównoważoną dietę bogatą w składniki odżywcze.
Diety o zbyt niskiej kaloryczności i jednorodne mogą być szkodliwe dla zdrowia i nie przyniosą pożądanych efektów.
Są ludzie, którzy przestają jeść, kiedy są mocno zestresowani. Ale są też tacy, którzy nie potrafią kontrolować swojego apetytu. Uczucie wilczego głodu pojawia się nie tylko podczas ścisłej diety niskokalorycznej, ale często również podczas trudnych sytuacji życiowych. W takich przypadkach jedzenie staje się formą pocieszenia.
Całkiem możliwe jest, że już sam tytuł tego artykułu wzbudzi Twój apetyt. W takim przypadku koniecznie powinieneś przeczytać go do końca.
Po pierwsze, musisz wiedzieć, że metabolizm – który pomaga kontrolować głód i odpowiada za odczuwanie sytości – jest regulowany przez procesy chemiczne wywoływane przez hormony.
Dostarczanie mniejszej liczby kalorii niż zwykle uruchamia swego rodzaju alarm w układzie metabolicznym, które ostrzegają organizm przed niedoborem energii. W konsekwencji aktywuje to hormon leptyny, znany również jako„hormon głodu”. Hormony, obok stresu, to kolejna rzecz, która wpływa na nasze odczuwanie głodu.
Według Europejskiego Instytutu Medycznego ds. Otyłości niekorzystny scenariusz społeczny jest wystarczającym powodem, aby spowodować, że ludzie wydzielają mniej neuroprzekaźników.
Brak dopaminy, serotoniny i noradrenaliny podnosi poziom lęku. W rezultacie trudno jest kontrolować głód, który wydaje się nie do zaspokojenia.
Jak kontrolować głód? Sześć sposobów
Opisane poniżej techniki mogą pomóc Ci zapanować nad uczuciem głodu i poskromić nadmierny apetyt:
1. Jedz powoli
Spożywanie posiłku przy stole pomaga nam osiągnąć uczucie sytości. Powolne żucie i pogawędka po posiłku umożliwiają bardziej efektywne trawienie. Szacuje się, że mózg potrzebuje około 20 minut, aby poczuć się nasyconym.
Godziny posiłków powinny być regularne. Do jedzenia warto zasiadać w cichym pomieszczeniu, gdzie nie jest ani za zimno, ani za gorąco.
Chodzi o to, aby uciec od pracy, telewizji i wszystkiego, co powoduje rozproszenie uwagi. Koncentrowanie się na jedzeniu ułatwia kontrolowanie głodu.
2. Jedz przekąski między posiłkami
Możesz uniknąć głodu między posiłkami, organizując dietę w taki sposób, żeby znalazło się w niej miejsce na niewielkie przekąski. Musisz bardzo restrykcyjnie pilnować swojego jadłospisu, zwłaszcza jeśli chcesz nauczyć się kontrolować głód. Jak często musisz jeść? Co trzy godziny to wystarczający czas, aby nie ulec napadowi głodu.
Inną dobrą radą jest, aby nie robić zakupów, kiedy jesteś głodny. W przeciwnym razie bardzo prawdopodobne jest, że opuścisz sklep z wieloma produktami, które nie mają zbyt wiele wspólnego ze zdrową dietą. Nie powinieneś także uprawiać sportu bez uprzedniego wypicia czegoś.
3. Przygotuj posiłki, które wystarczająco Cię nasycą
To, co jesz, jest niewątpliwie bardzo ważne, jeśli chcesz skutecznie kontrolować głód. Jeśli zjadasz lekką sałatkę na lunch i kolację, jest bardzo prawdopodobne, że nie będziesz w stanie przestać myśleć o jedzeniu przez cały dzień.
4. Wielcy sojusznicy przeciwko głodowi
Głód można zaspokoić owocami rano i po południu. Podczas głównych posiłków warto spożywać produkty pełnoziarniste. Zawarte w nich błonnik i węglowodany złożone pomogą Ci uzyskać uczucie sytości i zapobiegną spadkom cukru. Nie zapomnij też jeść orzechów.
Włącz do swojej diety także niskotłuszczowe produkty mleczne, które dostarczą Ci kazeinę i łatwo przyswajalne białko. Te składniki są szczególnie skuteczne w zapewnianiu Ci długotrwałego uczucia sytości.
Zupy zimą doskonale rozgrzewają, mają mało kalorii i można je swobodnie spożywać w porze lunchu lub kolacji. Te domowe, zawierające płatki owsiane, są najlepsze.
5. Herbaty także pomagają kontrolować głód
Herbaty są idealną pomocą w kontrolowaniu głodu, zwłaszcza gdy używa się stewii zamiast cukru. Ta roślina to naturalny słodzik, który nie tylko poprawia smak różnych potraw, ale także reguluje poziom glukozy, ciśnienia i pomaga w walce ze stresem.
Ponadto niektóre zioła sprzyjają kontroli apetytu. Marakuja, waleriana, kwiat pomarańczy i melisa są łatwe do przygotowania i można je pić przed zjedzeniem dań głównych.
6. Żywność bogata w aminokwasy
Podniesienie poziomu serotoniny poprzez włączenie pokarmów bogatych w niezbędne aminokwasy jest również sposobem na kontrolowanie głodu. Szpinak, tofu, szparagi, ananas i banany doskonale pomagają w zaspokajaniu uczucia głodu, a przy tym doskonale wpływają na nasz nastrój.
Chleb jest jednym z najbardziej demonizowanych produktów na Zachodzie. Jednak rozsądne spożywanie go także może wywoływać uczucie sytości.
Prostym sposobem jest polanie go oliwą z oliwek. Chleb pełnoziarnisty lub chleb żytni na śniadanie może zapewnić energię i sytość przez cały dzień, a także siły do ćwiczeń.
Wskazówki, jak lepiej kontrolować głód
Na koniec dodamy dwie ostatnie wskazówki dotyczące kontrolowania głodu. Po pierwsze, pamiętaj, aby zawsze przesypiać od siedmiu do ośmiu godzin dziennie. Odpowiednia ilość wypoczynku zmniejsza stres i stymuluje hormony wytwarzające uczucie sytości.
W ciągu dnia, jeśli czujesz, że zaraz dopadnie Cię głód, zjedz baton zbożowy, domowe ciasteczka owsiane z rodzynkami, świeże owoce lub przekąski, które pomogą Ci poczuć się lepiej i pomogą zapanować nad uczuciem głodu. Dzięki tym sztuczkom duża część Twoich problemów z jedzeniem zostanie już rozwiązana.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Grupo de Trabajo sobre Nutrición del Comité Olímpico Internacional. 2012. Nutrición para deportistas. Extraído de: http://deporte.aragon.es/recursos/files/documentos/doc-areas_sociales/deporte_y_salud/guia_nutricion_deportistas.pdf
- Nieves Palacios Gil-Antuñano; Zigor Montalvo Zenarruzabeitia; Ana María Ribas Camacho. 2009. Alimentación, nutrición e hidratación en el deporte. Extraído de: http://www.csd.gob.es/csd/estaticos/dep-salud/guia-alimentacion-deporte.pdf
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.