Logo image
Logo image

Kiedy jeść owoce: przed czy po posiłku?

3 min.
Kiedy jeść owoce: przed czy po posiłku?
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia, 2021

Możesz jeść owoce zarówno przed, jak i po obiedzie czy kolacji. Możesz także traktować je jako przekąskę. Najważniejsze jednak jest to, aby w Twojej codziennej diecie znajdowało się dużo owoców.

Czy powinno się jeść owoce przed posiłkami czy po nich? Owoce stanowią kluczową część zrównoważonej diety, a dietetycy zalecają spożywać przynajmniej dwa do trzech kawałków owoców każdego dnia.

Ilość to nie jedyny istotny czynnik. Ważny jest również czas. Wiele osób postrzega jedzenie owoców po głównym posiłku jako błąd. Z kolei inni nie zgadzają się z taką opinią.

Dlaczego wartość jeść owoce po posiłku?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, niektórzy wolę jeść owoce na deser po zakończeniu głównego dnia. Owoce to najzdrowsza propozycja na deser. Zjedzenie owoców na deser pomoże Ci uniknąć jedzenia cukierków lub innych wysokokalorycznych deserów.

Oczywiście musisz również pilnować swojej diety i spożywać zdrowy główny posiłek, który zrównoważysz zdrowym deserem.

Some figure

Owoce to zawsze zdrowszy wybór niż standardowy deser. Jednak jeszcze lepiej będzie jeść sezonowe owoce, łatwo dostępne w danej porze roku. Na przykład latem możesz jeść arbuzy, zaś na jesieni i w zimę sięgać po pomarańcze.

Dlaczego warto jeść owoce przed posiłkiem?

Jedzenie owoców przed obiadem lub przed kolacją to najlepszy wybór, jeśli zazwyczaj jesz przekąski przed głównymi posiłkami. To pomoże Ci zmniejszyć głód zanim zaczniesz jeść, a tym samym nie zjesz zbyt dużo.

To jedna z rad udzielana osobom, które są na diecie, ponieważ owoce mogą stanowić sycącą przekąskę. Dostarczą Ci błonnika i wody, a jednocześnie nie dodadzą zbyt wielu kalorii.

Poza tym obrońcy jedzenia owoców w roli przekąski uważają, że poprawiają one trawienia i wchłanianie substancji odżywczych.

Jedzenie owoców jako przekąsek wspiera aktywną przemianę materii. Poza tym owoce pomagają uniknąć ulegnięcia pokusie jedzenia przetworzonych produktów spożywczych, które zawierają duże ilości cukru.

Nie zamieniaj owoców na soki

I nie, nie chodzi nam jedynie o przetworzone soki, które możesz znaleźć w supermarketach! To stwierdzenie obejmuje również soki, które wytwarzasz w domu.

Soki nie są aż tak zdrowe jak owoce, ponieważ gdy wyciskasz owoc, wyrzucasz pozostałą pulpę powstałą z jego miąższu. To właśnie w niej znajduje się większość składników odżywczych i błonnika.

Some figure

Poza tym wiemy, że spożywanie naturalnych cukrów bez błonnika może doprowadzić do wystąpienia hiperglikemii. Oznacza to, że poziom cukru w Twojej krwi zacznie gwałtownie wzrastać. Aby tego uniknąć, jedz całe owoce, z całym ich miąższem i błonnikiem.

Inne fakty na temat owoców

Bez względu na to, czy zdecydujesz się jeść owoce przed posiłkami czy też po nich, pamiętaj, że owoce to niskokaloryczne produkty spożywcze.

To wpływa niezwykle korzystnie na Twoją dietę. Dbaj o przestrzeganie zrównoważonej diety jedząc owoce i warzywa, a z pewnością będziesz zdrowsza.

Some figure

Pamiętaj, że nie wszystkie owoce i warzywa mają taką samą wartość kaloryczną. Owoce, które masz jeść, muszą zostać dobrane w odpowiedni sposób do Twojego menu.

Na przykład banany, kokosy, awokado i daktyle są bardziej kaloryczne od jabłek, grejpfrutów, arbuzów lub gruszek.

Włączanie owoców do diety odgrywa kluczową rolę, ponieważ dostarczają nam witaminy i minerały. Poza tym owoce to doskonałe źródło antyoksydantów, zawierają błonnik, nawadniają nas oraz pomagają oczyszczać nasze organizmy.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.