Lekkie wersje przepisów na tradycyjne dania
Czasami ludzie myślą, że dieta oznacza same wyrzeczenia i nie można zjeść czegoś dobrego. Na szczęście to nieprawda! Lekkie wersje przepisów na pyszne dania, jakie pokochasz przedstawiamy poniżej w artykule.
Pamiętasz zapachy z kuchni Twojej mamy albo babci? Przepisy na potrawy, jakie przyrządzały były z pewnością przekazywane z pokolenia na pokolenie wpływając w dużym stopniu na kulturę i kuchnię Twojego kraju.
Faktem jest, że obecnie zdarza się nam dosyć często szybko kupić coś w drodze z pracy do domu – ale może miłą odmianą byłoby sporządzenie samemu dania z tradycyjnych receptur kuchni świata. Pomimo, iż dania te zawierają sporo tłuszczu, istnieje szereg korzyści spróbowania potraw z innych państw naszego globu.
Istnieją bowiem lekkie wersje przepisów na tradycyjne, pyszne dania. Możesz zatem cieszyć się smakiem potraw Twojego kraju i innych dań tradycyjnych ze świata nie rujnując przy tym swojej sylwetki.
Lekka wersja sałatki rosyjskiej
Sałatka rosyjska (znana także jako sałatka Oliviera), jest jedną ze wspaniałych, tradycyjnych potraw Rosji. Często jada się ją w Hiszpanii, jako przekąskę barach typu tapas.
Głównym składnikiem tej sałatki są warzywa mieszane w majonezie. Jako że spożycie majonezu powinno być umiarkowane, sałatka ta nie należy do zbyt zdrowych. Jeżeli jesteś na diecie i masz dalej ochotę na sałatkę rosyjską, wypróbuj lekką wersję potrawy:
- Zagotuj wodę i dodaj 2 marchewki, 2 małe ziemniaki, garść zielonej fasolki i garść zielonego groszku. Możesz pokroić warzywa na kawałki, co przyśpieszy gotowanie i zaoszczędzisz na czasie.
- Po ugotowaniu warzyw, odsącz wodę i odstaw warzywa do ostygnięcia.
- Zmiksuj majonez z jogurtem greckim aż do uzyskania jednolitej konsystencji i dodaj do ostudzonych warzyw.
Im więcej użyjesz jogurtu greckiego a mniej majonezu, tym mniej kalorii będzie miał Twój dressing. Jest to bardzo prosty sposób na lekko kaloryczną wersję rosyjskiej sałatki, a smak pozostanie prawie ten sam.
W ten sposób możesz zmienić każdą potrawę, zawierającą majonez, jak np. patatas bravas czy calamari.
Nie smaż mięsnych krokietów
Myślisz zapewne, że krokiety są w ogóle zabronione na diecie, z uwagi na ich wysoką zawartość tłuszczu. Podczas, gdy tradycyjna wersja przepisu zawiera sporo smażonej panierki i sera, lekka wersja przepisu jest o wiele zdrowsza.
W lekkiej wersji, krokiety nie smaży się, tylko gotuje. Rekomendujemy szynkę do tych krokietów, ale możesz zastąpić ją gotowanym mięsem z indyka lub piersią z kurczaka:
- Pokrój drobno cebulę i wrzuć do gotowania, a gdy już jest prawie ugotowana dodaj drobno pokrojoną szynkę. Użyj tylko polędwiczki, gdyż zawiera najmniej tłuszczu.
- Po ugotowaniu, dodaj szklankę mąki i 3 szklanki mleka o niskiej zawartości tłuszczu i wyrabiaj ciasto.
- Gdy ciasto jest już dobrze wyrobione, tak, że łatwo odkleja się od patelni, odstaw je do ostudzenia.
- Gdy ciasto się już schłodziło, dodaj jedno jajko i bułkę tartą. Z ciasta uformuj małe kulki.
- Na koniec kulki ułóż w foremce, włóż do piekarnika na 170 stopni aż się zarumienią.
Najlepiej przygotuj większą ilość ciasta, aby zrobić więcej porcji krokietów od razu, a nie zaczynać wszystkiego od początku. Możesz też zamrozić zrobione, a jeszcze upieczone krokiety.
Lekkie wersje przepisów na paellę
Czy istniej coś bardziej hiszpańskiego niż paella? To hiszpańskie danie pochodzi z wybrzeża tego kraju, ale można się go spróbować wszędzie i to nie tylko w Hiszpanii, ale na całym świecie. Zawiera owoce morza lub warzywa lub mięso.
Aby cieszyć się lżejszą wersją tej tradycyjnej potrawy, należy zredukować liczbę kalorii za pomocą tych 2 sposobów:
- Dodać mniej ryżu, a więcej warzyw.
- Przygotować wersję z owocami morza lub warzywami, a nie z mięsem. Gdy masz ochotę na mięsna paellę, wybierz mięso o mniejszej zawartości tłuszczu.
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.