Mleko owsiane - najważniejsze informacje
Mleko owsiane, jak sama nazwa wskazuje, to mleko otrzymywane z owsa. Jest to zatem produkt pochodzenia roślinnego. Wiele osób chętnie sięga po mleko owsiane ze względu na jego wartości odżywcze. Bardzo często stanowi ono również substytut mleka krowiego w diecie osób mających problemy z trawieniem laktozy.
Mleko owsiane można z powodzeniem dodawać do kawy lub herbaty. Doskonale łączy się ono również ze składnikami warzywnych i owocowych koktajli oraz deserów. Dowiedz się z naszego artykułu jak samodzielnie zrobić takie mleko w domu oraz jakie korzyści niesie jego regularne picie.
Mleko owsiane domowej roboty
Aby samodzielnie przygotować mleko owsiane, będziesz potrzebować 6 łyżek płatków owsianych z owsa zwyczajnego oraz 4 szklanek wody.
Jeśli masz już obydwa składniki, możesz w łatwy sposób przygotować własne, domowe mleko owsiane:
- Wsyp płatki do dzbanka. Dodaj do nich wodę i mieszaj, aż powstanie biały płyn.
- Przecedź mieszankę przez drobne sitko. Otrzymany płyn to twoje domowe mleko owsiane. Płatki możesz wykorzystać do przygotowania deseru.
- Jeśli chcesz, możesz dodać do swojego mleka nieco miodu, brązowego cukru albo stewii, aby było trochę słodsze. W przypadku, gdyby otrzymane mleko było zbyt rzadkie, możesz użyć większej ilości płatków, aby zagęścić konsystencję.
Dlaczego warto pić mleko owsiane?
Mleko owsiane jest łatwiej przyswajane przez układ trawienny niż mleko krowie. Zawiera ono również dużą ilość witaminy B, która jest niezbędna do prawidłowej pracy centralnego układu nerwowego.
Co więcej, mleko jest bogatym źródłem błonnika, dzięki czemu chroni przed zaparciami. Dodatkowo, mleko z płatków owsianych przynosi cały szereg innych korzyści zdrowotnych:
- Oczyszcza organizm pomagając usuwać toksyny i redukując stany zapalne w jamie brzusznej.
- Zapobiega starzeniu się. W mleku owsianym znajduje się duża ilość przeciwutleniaczy, dzięki czemu chroni ono organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników przyspieszających procesy starzenia się.
- Dostarcza niezbędnych aminokwasów, które wzmacniają błony komórkowe w całym organizmie.
- Pomaga zapobiegać zaparciom regulując florę jelitową za pomocą wysokiej zawartości błonnika.
- Reguluje poziom cukru. Płatki owsiane pomagają regulować poziom glukozy w organizmie, dlatego ich regularne spożywanie zaleca się osobom cierpiącym na cukrzycę.
- Obniża poziom cholesterolu. Kwasy tłuszczowe omega 3 zawarte w mleku owsianym pomagają obniżać poziom złego cholesterolu (LDL) i trójglicerydów, a jednocześnie podwyższać poziom tzw. dobrego cholesterolu.
- Co więcej, regularne spożywanie mleka owsianego pomaga zapobiegać chorobom układu krążenia ponieważ chroni przez nagromadzeniem tłuszczu na ścianach naczyń krwionośnych.
Mleko owsiane i jego zalety
- Mleko owsiane ułatwia procesy trawienia. Zawiera ono substancje, które są lekkostrawne, więc nie powoduje ono uczucia “ciężkości” w żołądku.
- Chroni układ nerwowy. Mleko to dostarcza dużej ilości witaminy B, która jest niezbędna dla zachowania równowagi w układzie nerwowym. Jej suplementacja jest zalecana osobom borykającym się z wysokim poziomem stresu lub z zaburzeniami lękowymi.
- Pomaga utrzymać mięśnie i kości w dobrym stanie. Zawiera bowiem dużą ilość białka niezbędnego do zachowania i budowania masy mięśniowej. U osób uprawiających sport mleko z płatków owsianych pomaga zapobiegać skurczom mięśni ponieważ dostarcza magnezu, potasu i cynku. Jeśli spędzasz dużo czasu w pozycji siedzącej, mleko z owsa może zapobiegać sztywnieniu mięśni.
- Jako że w mleku owsianym jest dużo błonnika, pomaga ono szybciej uzyskać uczucie sytości, a tym samym przyczynia się do szybszej utraty zbędnych kilogramów. Co więcej, pomaga ono zapobiegać zatrzymywaniu płynów w organizmie.
Pomaga niwelować problem związane z tarczycą ponieważ zawiera dużą ilość jodu, który jest niezbędny do prawidłowej pracy tego gruczołu.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- FEN, & de la Nutrición, F. F. E. (n.d.-b). Datos actuales sobre las propiedades nutricionales de la avena. FEN. Fundación Española de la Nutrición. Retrieved December 21, 2022, from https://www.fen.org.es/storage/app/media/PUBLICACIONES%202017/INFORME%20AVENA_FEN_v2_2017__AvenaFEN2017_ok%201.pdf
- Wang, X., Ye, A., Dave, A., & Singh, H. (2022). Structural changes in oat milk and an oat milk‒bovine skim milk blend during dynamic in vitro gastric digestion. Food Hydrocolloids, 124(107311), 107311. https://doi.org/10.1016/j.foodhyd.2021.107311
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.