Mniej kalorii w pożywieniu: 5 wskazówek
Samo myślenie, że ma być mniej kalorii w naszym pożywieniu pobudza nasz apetyt. Często utożsamia się dietę i odżywianie z byciem na głodzie. Jednakże wcale nie musi tak być. Można obniżyć ilość kalorii w diecie i prowadzić zdrowy tryb życia a jednocześnie cieszyć się smakiem pysznych potraw.
Co to są kalorie i jak kontrolować ich ilość w naszym pożywieniu?
Aby zredukować ilość spożywanych kalorii w pożywieniu musicie wiedzieć i kontrolować, co się je. Należy spożywać tę żywność, której wartość odżywcza jest wysoka, gdyż inaczej Wasz organizm będzie osłabiony. Niekontrolowana i nieświadoma redukcja kalorii bez wiedzy o właściwym odżywianiu zaprowadzi Was tylko do odczuwania głodu i dyskomfortu.
Generalnie, dorosły potrzebuje około 2.000 -2.500 kalorii dziennie. Mając tę wiedzę, będzie Wam łatwiej ułożyć dietę z obniżoną ilością kalorii. Oczywiście średnia ilość kalorii na dzień może się różnić w zależności od wieku i aktywności każdej jednostki.
Mniej kalorii w pożywieniu: 5 wskazówek:
- Zaplanuj konkretne cele żywieniowe. Najlepszy wybór to dieta z wysoką zawartością błonnika. Produkty tej diety są lekkie, z uwagi na zawartość łatwo rozpuszczalnego błonnika. Dają poza tym uczucie sytości na długo.
- Pamiętaj o dobrym śniadaniu. Niektóre produkty mają dużą kaloryczność a niską wartość odżywczą. Te właśnie produkty muszą zostać wyeliminowane i zastąpione innymi. Nie oznacza to, że mają być zastąpione produktami bez smaku. Smaczne śniadanie jest niezbędne aby rozpocząć nowy dzień. Wybierz sery, płatki śniadaniowe lub orzechy.
- Przed jedzeniem wypij szklankę wody. Woda daje relaksujące uczycie pełności. Tym prostym sposobem nawodnisz organizm, a jednocześnie unikniesz jedzenia w podenerwowaniu.
- Wyeliminuj cukier i żywność rafinowaną. Może wydaje się to trudne, ale w rzeczywistości nie jest. Trzeba stopniowo unikać: słodzonych napojów, soków kartonowych na początek. Naturalne słodziki, żywność pełnoziarnista powinny zająć ich miejsce.
- Do obiadu dodawaj warzywa. Nie musisz od razu rezygnować z ulubionych potraw, ale zjeść np. połowę. Druga połowa niech to będą różne warzywa. Np. dynia, cebula, pomidor, papryczki smakują wyśmienicie posypane np. serem.
Ogólne wskazówki, jak obniżyć ilość kalorii w pożywieniu
Odpowiednia, zrównoważona dieta to taka, kiedy spożywa się tyle tłuszczu, ile organizm potrzebuje. To w kaloriach, byłby ekwiwalent około 35% tego, co organizm konsumuje dziennie. Ta liczba powinna się zapełnić dobrymi tłuszczami, jak np. tłuste ryby, oliwa z oliwek. Są zdrowe i nie szkodzą organizmowi.
Spożycie 4 razy na dzień warzyw i owoców zredukuje także cholesterol. Dodatkowo, np. białko, tak ważne w diecie spala do około 100 kalorii dziennie. Te składniki odżywcze są niezwykle ważne, pomagają w walce z podjadaniem pomiędzy posiłkami.
Przy planowaniu diety pamiętać także należy, aby nie wpaść w pułapkę produktów “light”. Dieta powinna obfitować w produkty naturalne i należy uważać na żywność, która zawiera ukryte tłuszcze. Sosy, ciasteczka, wyglądające niewinnie mogą zrujnować Waszą skrupulatnie przestrzeganą dietę.
Dokładna kontrola zawartości tłuszczu w pożywieniu ułatwi Ci przygotowanie potraw z mniejszą zawartością tłuszczu. Jeżeli odstawisz na chwilę talerz, tłuszcz wypłynie na wierzch i możesz go zebrać i usunąć.
Innym sposobem na pozbycie się tłuszczu to używanie specjalnych patelni, garnków do gotowania na parze lub woku. Spray do gotowania też ułatwi kontrolę ilości użytego oleju.
Natomiast najlepszym sposobem pozbycia się kilogramów i bycia fit jest aktywność fizyczna. Nic tak nie pomoże w spalaniu kalorii, jak 30 minutowy spacer, jazda na rowerze czy joga.
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.