Logo image
Logo image

Niedobór białka: 6 najczęstszych objawów

3 min.
Jeśli dokucza ci jakiś z wymienionych symptomów, możliwe, że cierpisz na niedobór białka. Dowiedz się, dlaczego jest ono tak ważne.
Niedobór białka: 6 najczęstszych objawów
Ostatnia aktualizacja: 07 września, 2020

Możesz mieć niedobór białka i nie zdawać sobie z tego sprawy. W tym artykule wyjaśniamy, jakie objawy wskazują na to, że brak ci tego składnika. Przeczytaj i dowiedz się wszystkiego na ten temat!

Białka to makrocząsteczki złożone z łańcuchów aminokwasów. Znajdują się w produktach pochodzenia zwierzęcego i niektórych produktach roślinnych. Są konieczne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, gdyż uczestniczą w procesie odżywiania, wzrostu i rozwoju mięśni.

Konsumpcja białka

Dieta powinna zawierać 15 % białka. Procent ten może zmieniać się zależnie od wagi, wieku, wzrostu i stylu życia. Na przykład sportowiec, który chce zwiększyć masę mięśniową potrzebuje większej ilości tego składnika.

Niezależnie od twoich celów sportowych i codziennej rutyny, niedobór białka może dawać o sobie znać na różne sposoby. Ważne, by wiedzieć jak się on objawia – być może twój organizm potrzebuje więcej białka niż ci się wydaje.

1. Zatrzymywanie płynów

Obrzęk wynika z nadmiernego gromadzenia płynów w tkankach. Krążące we krwi białka, w szczególności albuminy, zapobiegają zatrzymywaniu płynów. Ich niedobór powoduje zatem obrzęk.

Zatrzymywanie płynów w tkankach może mieć też inne przyczyny. Najlepiej skonsultować się ze specjalistą w celu ich zdiagnozowania.

2. Problemy ze skórą, włosami i paznokciami

Łamliwość i wypadanie włosów, słabe paznokcie i wysuszona skóra to oznaki niedoboru białka. Ich głównym budulcem są białka, takie jak elastyna, kolagen i keratyna. Jeśli masz takie problemy, zapewne potrzebujesz więcej protein, by wzmocnić te partie.

Some figure

3. Wahania nastroju

Może to brzmieć nieco dziwnie, ale niedobór białka faktycznie wpływa na nastrój. Mózg korzysta z neuroprzekaźników, by przekazywać informacje na poziomie komórkowym; większość z nich to aminokwasy pochodzące z białek.

Niedobór protein oznacza więc zmniejszoną produkcję neuroprzekaźników, co wpływa na funkcjonowanie naszego mózgu.

4. Zmęczenie i słabość

Zmniejszone spożycie białka nie sprawi, że natychmiast poczujesz się zmęczony, ale na dłuższą metę, osoby, które nie jedzą dość protein, czują się słabiej.

Co więcej, białka to ważny budulec krwi, w szczególności obecnej w czerwonych krwinkach hemoglobiny, która transportuje tlen. Niski poziom tlenu również prowadzi do poczucia zmęczenia i słabości.

5. Głód

Ciągły głód, nawet po jedzeniu, to znak, że dieta jest uboga w białko, a bogata w węglowodany. Białko syci, dlatego należy jeść jego odpowiednią ilość, by zaspokoić głód i zapotrzebowanie organizmu.

6. Powolna regeneracja

U osób z niedoborem białka zadrapania i rany goją się wolniej. To samo dotyczy kontuzji, takich jak zwichnięcia i inne nadwyrężenia związane z wysiłkiem.

Dzieje się tak, ponieważ białka dostarczają składników niezbędnych w procesie krzepnięcia. Do wytworzenia strupa potrzebny jest kolagen pozyskiwany z protein.

Some figure

Podsumowując, białka są kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Niedobór protein negatywnie wpływa na wydajność w życiu codziennym oraz podczas treningu. Dlatego warto wiedzieć, jak się on objawia i umieć ocenić, ile białka się konsumuje.

Nie oznacza to, że należy spożywać białko w ogromnych ilościach – nadmiar także może być szkodliwy. Warto zatem trzymać się zalecanego spożycia.

Poza podażą białka, należy dbać o zdrową, zbilansowaną dietę – jeść strączki, białe i czerwone mięso, owoce, warzywa i zboża. W ten sposób zapobiega się chorobom, wspomaga zdrowie i przygotowuje organizm na wszelkie zadania. Nie lekceważ białek, są naprawdę ważne!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Liu, Z., Hagan, N. D., & Higgins, T. J. V. (2016). Proteins. In Encyclopedia of Applied Plant Sciences (Vol. 2, pp. 40–43). Elsevier Inc. https://doi.org/10.1016/B978-0-12-394807-6.00157-X
  • Hernández, R. (2003). Necesidades proteicas en individuos físicamente activos. Pensar En Movimiento: Revista de Ciencias Del Ejercicio y La Salud, ISSN-e 1659-4436, ISSN 1409-0724, Vol. 3, No. 1, 2003, Págs. 63-763(1), 63–76. https://doi.org/10.15517/pensarmov.v3i1.405

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.