Odżywianie a siłownia - zależność między dietą a treningiem
Odpowiednie odżywianie jest kluczowe dla osób ćwiczących na siłowni. Dzięki niemu szybciej uzyskuje się pożądane efekty. Przyjrzyjmy się więc zależności: odżywianie a siłownia.
Trenując, należy wystarczająco dużo jeść
Wiele osób myśli, że trenując z pustym żołądkiem spala się więcej kalorii. To nieprawda. Co więcej, takie zachowanie może być szkodliwe dla organizmu.
Głodowanie przed treningiem jedynie obniża wydajność. Zmęczenie pojawia się wówczas szybciej, brak nam zapału i wytrzymałości.
W rezultacie ćwiczenia są wykonywane z mniejszą intensywnością czy liczbą powtórzeń niż u osoby, która wcześniej zjadła.
Innym negatywnym efektem chodzenia na siłownię z pustym brzuchem jest wydłużenie czasu regeneracji i odpoczynku. Dłużej czujemy się więc zmęczeni i potrzebujemy więcej czasu na powrót do formy.
Co jeść przed treningiem na siłowni?
Fakt, że przed treningiem lepiej coś zjeść nie oznacza, że można wrzucić w siebie byle co przy założeniu, że i tak to spalimy. Zaleca się spożycie niewielkiej ilości zdrowych produktów dostarczających niezbędnej energii. Pamiętajmy, że organizm zostanie poddany wysiłkowi i musi zostać na to przygotowany.
Poniżej podpowiadamy, co najlepiej jeść przed treningiem na siłowni. Odpowiednie przekąski można łatwo i szybko przygotować. Dlatego nie ma wytłumaczenia dla pójścia na siłownię z pustym żołądkiem:
- Płatki owsiane z chudym mlekiem. Płatki owsiane dostarczają niezbędnej energii i są lekkostrawne.
- Koktajl z owoców i mleka. To odświeżająca opcja na lato. Możesz wybrać dowolne owoce. Dostarczą ci witamin.
Co jeść po treningu?
Jeść należy nie tylko przed treningiem, ale i po, by zadbać o zmęczony organizm. Celem jest uzupełnienie zużytej energii.
Posiłek potreningowy ma kluczowe znaczenie dla kontrolowania głodu. Ważne jest również dobranie odpowiednich produktów. W przeciwnym razie można uznać trening za zmarnowany.
Proponujemy kilka przepisów na posiłki potreningowe. Sycą, są zdrowe i pomagają ujarzmić apetyt.
- Szklanka wyciskanego soku z pomarańczy i banana. To połączenie owoców stanowi jedno z najzdrowszych. Sok uzupełnia stracone z potem płyny. Za to banan dostarcza potasu i łatwo przyswajalnych cukrów.
- Kanapka z pełnoziarnistego chleba z tuńczykiem. Węglowodany uzupełniają zużytą energię, a tuńczyk dostarcza białka w zdrowej, naturalnej formie.
Podsumowując, odżywianie odgrywa kluczową rolę – ważne są posiłki zarówno przed, jak i po treningu. Pora więc obalić mit, że z pustym brzuchem spala się więcej tłuszczu. To bzdura. Postaw na odpowiednie produkty, a szybko zobaczysz rezultaty.
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.