Regeneracja po treningu - czy warto jeść banany?

Jeśli chodzi o regenerację po treningu, banany są jednym z najbardziej interesujących owoców. Zawierają mnóstwo minerałów i witamin, które są ważnymi i niezbędnymi dla organizmu składnikami odżywczymi.
Regeneracja po treningu - czy warto jeść banany?

Ostatnia aktualizacja: 05 stycznia, 2020

Regeneracja po treningu może być znacznie ułatwiona, jeśli włączy się do niej banany. Spożywanie bananów w trakcie oraz po treningu może nawet pomóc w przedłużeniu ćwiczeń i zwiększeniu wytrzymałości.

Wpływ bananów na organizm może być jeszcze korzystniejszy niż tak zwane napoje sportowe.

Przykładem mogą być mecze tenisa, w których udział bierze Rafael Nadal. Między setami, Hiszpan zawsze zjada banana, co daje mu porcję dodatkowej energii. Chyba każdy wie, że jedzenie bananów jest dobre na poziomie odżywczym, ale czy ten owoc może również poprawić wydajność?

Węglowodany są źródłem energii

Dietetycy już od dawna mówią o tym, jak ważne jest włączenie węglowodanów do diety. Jednakże, zawsze zalecano, aby niektóre z nich, takie jak makaron czy ryż, spożywać z umiarem. Sytuacja ma się inaczej, gdy mowa o naturalnych węglowodanach.

Faktem jest, że ten rodzaj pożywienia zawiera cukry, których synteza zajmuje trochę czasu. Dzięki temu biologicznemu interwałowi to, co spożywasz, stanowi natychmiastowe źródło energii. Jednak niektóre pokarmy, takie jak chleb, mogą mieć odwrotny skutek i zamieniać się w tłuszcz.

Żaden sportowiec nie chce stracić formy. Rodzaj cukrów zawartych w bananach, a także sposób ich syntezy, wydaje się znacznie lepszy niż cukry, które można znaleźć w innych węglowodanach. Zasadniczo mówimy o węglowodanie, który nie spowoduje bezpośrednio przyrostu masy ciała ani żadnego dyskomfortu.

Regeneracja po treningu – napoje sportowe

Oczywiście, najłatwiejszym sposobem na dostarczeni organizmowi cukru jest bezpośrednie spożycie glukozy lub sacharozy. Przez dziesięciolecia, sportowcy przyjmowali te substancje w postaci napojów izotonicznych. Problem polega na tym, że cukry stosowane w tych produktach nie są naturalne.

Jednakże, banany zawierają naturalną fruktozę, która jest praktycznie nieszkodliwa i o wiele lepsza dla organizmu człowieka. Dodatkowo, banany dotleniają wszystkie narządy oraz, rzecz jasna, ułatwiają oddychanie podczas treningu.

Banany są także bogate w potas, kwas foliowy, witaminy B1 i B3 oraz inne pierwiastki z dużą ilością antyoksydantów.

Regeneracja po treningu - elektrolity

Podsumowując, banany są o wiele zdrowsze od napojów sportowych. Ponadto dostarczają więcej witamin i minerałów. W rezultacie, eksperci wierzą, że banany mogą być o wiele zdrowszą alternatywą dla regeneracji po treningu.

Regeneracja po treningu – nieoceniona rola bananów

Z bardziej ogólnej perspektywy, banany przyczyniają się nie tylko do wzrostu energii. Dzięki wysokiemu stężeniu potasu i innych minerałów banany są naturalnym środkiem przeciwzapalnym. Jedzenie bananów pomaga zapobiegać skurczom mięśni i bólom.

Spożywanie tego owocu ma również pozytywny wpływ na zdrowie układu trawiennego. Banany pomagają chronić błony śluzowe i jelita. W rezultacie, owoc ten może pomóc w zapobieganiu bólowi żołądka i innym dolegliwościom trawiennym.

Gdyby tego było mało, to banany pobudzają apetyt, co jest korzystne dla osób, które chcę przytyć. Prawdą jest, że banany dostarczają wielu wartości odżywczych w zrównoważony i kontrolowany sposób, bez cholesterolu czy tłuszczu.

Banany poprawiają również nastrój

Banany zawierają substancję zwaną tryptofanktóra jest niezbędna do produkcji i aktywacji serotoniny. Pomaga to promować prawidłowe funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego.

W rezultacie, sportowcy i inne osoby mogą poprawić swój nastrój spożywając banany. Uważa się również, że owoc ten może poprawić pamięć ze względu na jego związek z serotoniną.

banany po treningu

Jednakże, nie można też myśleć, że wszystkie te korzyści oznaczają, że można masowo jeść banany. Nadmierne spożywanie bananów może negatywnie wpływać na działanie nerek, chociaż aby tak się stało, spożycie bananów musiałoby być dosyć wysokie.

Wady napojów sportowych i energetycznych 

Oprócz wysokiej zawartości przetworzonych cukrów, napoje sportowe nie zaspokajają nawet pragnienia. Z tego powodu ludzie przez przypadek piją ich więcej, niż powinni, podczas treningu.

W przeciwieństwie do bananów, tego rodzaju napoje mogą przyczynić się do utraty sodu. W ekstremalnych przypadkach może to doprowadzić do hiponatremii, czyli obniżonego poziomu sodu we krwi.

Z tego i wielu innych powodów sportowcy powinni zamiast nich wypróbować banany, które mogą być idealną przekąską po treningu. Jeśli nie jesteś profesjonalistą, nawet picie większej ilości wody byłoby lepsze niż spożywanie przemysłowych napojów sportowych.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.