Domowej roboty sos pomidorowy - najlepszy przepis!

Domowej roboty sos pomidorowy jest naprawdę pyszny. Jego obecność na talerzu nada Twoim potrawom doskonały smak, wygląd i aromat. Ale to jeszcze nie wszystko. Pomidory mają przecież dodatkowo wiele korzystnych właściwości dla Twojego zdrowia. Ponadto są powszechnie używane do przygotowywania różnego rodzaju naturalnych środków.
Domowej roboty sos pomidorowy - najlepszy przepis!

Ostatnia aktualizacja: 31 maja, 2019

Dla fanów dobrej kuchni domowej roboty sos pomidorowy jest praktycznie rzecz biorąc synonimem przyjemności i satysfakcji z doskonale przyrządzonego posiłku. Doskonale komponuje się on z makaronami, mięsami i gulaszami. To produkt kulinarny, który nigdy Ci się nie znudzi ani też z pewnością nigdy nie wyjdzie z mody.

A jeśli chciałbyś nauczyć się tego, jak przyrządzić przepyszny domowej roboty sos pomidorowy, to mamy dzisiaj coś dla Ciebie. Poświęć kilka minut na lekturę naszego dzisiejszego artykułu, dzięki czemu poznasz sposób przyrządzania tego sosu według klasycznego, włoskiego przepisu. Zapraszamy, z pewnością tego nie pożałujesz!

Korzyści zdrowotne zapewniane przez domowej roboty sos pomidorowy, a wynikające z właściwości głównego jego składnika, jakim są pomidory

Pomidory zawierają spore ilości witaminy A i C. Dzięki tym właściwościom działają, jako naturalne przeciwutleniacze, zwalczając z łatwością wolne rodniki i wszelkiego rodzaju uszkodzenia komórek. Dostarczają także dużej ilości wapnia, potasu, magnezu, fosforu, żelaza, witaminy K i z grupy B. Z tego też powodu pomagają skutecznie wzmocnić nasz układ odpornościowy i poprawić przy tym wytrzymałość fizyczną.

Pomidory nie mają zbyt wielu kalorii, więc ten konkretny produkt spożywczy może być świetnym sprzymierzeńcem dla tych wszystkich osób, które chcą schudnąć w zdrowy sposób. Specjaliści z dziedziny dietetyki szacują, że 500 gramów pomidorów zawiera tylko 100 kalorii.

Ważne jest również to, aby koniecznie wziąć pod uwagę niski poziom tłuszczu, z jakiego od dawna słyną pomidory. Oznacza to, że osoby zmagające się z różnego rodzaju chorobami układu krążenia również mogą się rozkoszować ich smakiem bez żadnych ograniczeń.

Świeże pomidory

Pomidory zawierają w swoim składzie także substancję zwaną niacyną, która jest naturalnym sposobem kontroli poziomu cholesterolu we krwi. Częste picie soku pomidorowego jest na przykład doskonałym domowym sposobem na regulację poziomu „złego” cholesterolu (lipoproteina niskiej gęstości – LDL) we krwi.

Z drugiej strony pomidory mają także całkiem wysoki procent zawartości błonnika. A to oznacza, że są one bardzo skuteczne w ułatwianiu przekazywania treści pokarmowej przez nasze jelitowa. Takie właściwości przekładają się na poprawienie funkcjonowania układu pokarmowego i zapobieganie uciążliwym zaparciom.

Nie zapominajmy przy tym o ich cechach wykraczających poza zastosowania kulinarne. Otóż pomidory są także jednymi z najlepszych w pełni naturalnych produktów dla skóry o właściwościach nawilżających i przeciwzapalnych.

Oznacza to, że stosowanie soku pomidorowego lub maseczek na twarz jest pomocnym rozwiązaniem na potrzeby zwalczania trądziku, infekcji i licznych alergii skórnych.

Podstawowy przepis na domowej roboty sos pomidorowy do spaghetti i pizzy

Ten klasyczny przepis na domowej roboty sos pomidorowy jest doskonałym rozwiązaniem na potrzeby typowych, pełnych i smacznych dań na bazie makaronu. Ale możesz go również z powodzeniem użyć do posmarowania własnoręcznie przygotowanej pizzy. W tym drugim przypadku dodaj także garść liści oregano.

Składniki, jakich będziesz potrzebować:

  • 7 suszonych pomidorów (lub puszkowanych pomidorów bez skórki, w ostateczności świeżych)
  • Połowa czerwonej papryki, drobno posiekana
  • Pół dużej cebuli, drobno posiekanej
  • 2 drobno posiekane ząbki czosnku
  • 2 łyżki stołowe oliwy z oliwek
  • Pół szklanki białego wina
  • Sól dla smaku
  • Szczypta cukru

Sposób przygotowania opisywanego sosu:

Jeśli zdecydujesz się użyć świeżych pomidorów, musisz je najpierw ugotować. Aby to zrobić, możesz użyć jednej z dwóch sugerowanych przez nas metod. Pierwsza z nich polega na starciu ich na tarce i użyciu tak uzyskanego miąższu po uprzednim wybraniu z niego pestek.

Druga opcja polega na sparzeniu pomidorów wrzątkiem, obraniu ze skórki, wybraniu pestek, a następnie zmiksowaniu ich na masę o jednorodnej konsystencji. Jeśli natomiast użyjesz gotowych pomidorów w puszkach, musisz je tylko potraktować blenderem, co oszczędzi Ci dosyć sporo czasu i wysiłku.

Sos pomidorowy
  • Gdy już będziesz mieć gotową pastę pomidorową, odstaw ją na bok i zacznij przygotowywać pozostałe warzywa.
  • Na początek na patelnię dodaj oliwę i podsmaż na niej cebulę z pieprzem i drobno posiekany czosnek. Następnie możesz przyprawić całość solą, aby pomóc warzywom uwolnić wszystkie soki.
  • Gdy warzywa staną się prawie złocisto-brązowe, dodaj do nich miąższ pomidora oraz szczyptę cukru.
  • Mieszaj całość przez kilka minut, a następnie dodaj do powstającego powoli sosu białe wino i obniż moc palnika do minimum. Odczekaj chwilę, aż z sosu odparują zbędne pozostałości wody i zacznie on powoli gęstnieć.
  • Po kolejnej godzinie powolnego gotowania Twój domowej roboty sos pomidorowy będzie już gotowy. Efektem będzie niezwykle smaczny, aromatyczny i kusząco pachnący dodatek do planowanego przez Ciebie dania.

Kilka dodatkowych wskazówek pozwalających Ci przyrządzić idealny, domowej roboty sos pomidorowy

Największym sekretem pozwalającym na uzyskanie naprawdę dobrego sosu pomidorowego jest gotowanie go powoli, na bardzo małym ogniu. Jeśli ulegniesz pokusie podsuwanej Ci przez pośpiech i zwiększysz moc palnika, to efekt końcowy będzie o wiele gorszy od oczekiwanego.

Pośpiech i zbyt wysoka temperatura obróbki termicznej są zazwyczaj największym wrogiem klasycznych przepisów kulinarnych. Wynika to z tego, że nawet drobne i pozornie nieistotne szczegóły mają tutaj ogromne znaczenie. Musisz po prostu poświęcić wystarczająco dużo czasu na cały proces, jeśli chcesz uzyskać pyszny, domowej roboty sos pomidorowy. I bardzo uważaj przy tym, aby nie spalić go podczas gotowania.

Wychodząc z tego podstawowego przepisu możesz zrobić różne inne sosy. Wystarczy, że zaczniesz dodawać do niego nowe składniki. Przykładem innego smacznego i zdrowego produktu może być na przykład dodanie do tego sosu smażonych na oliwie z oliwek bakłażanów i kilku liści bazylii.

Jeśli chcesz uzyskać nieco mocniejszy smak, możesz rozbudować swój domowej roboty sos pomidorowy o parę kawałków chorizo i odrobinę pikantnego pieprzu.

Ogólnie rzecz biorąc możesz trzymać ten domowej roboty sos pomidorowy w lodówce do pięciu dni. Pamiętaj tylko o tym, aby zamknąć go w szczelnym pojemniku. Jeśli zdecydujesz się go zamrozić, możesz przechowywać go nawet do sześciu miesięcy.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.