Sałatka grecka - doskonała przekąska i dodatek do innych dań

Jak sama jej nazwa wskazuje, sałatka grecka pochodzi z Grecji, co sprawia, że w jej składzie możemy znaleźć dodatki charakterystyczne dla tego kraju. Oryginalny przepis zawiera pomidor, ogórek, paprykę i czerwoną cebulę Poza tym składniki zmieszane są z solą, czarnym pieprze i oregano oraz doprawione oliwą z oliwek.
Sałatka grecka - doskonała przekąska i dodatek do innych dań

Ostatnia aktualizacja: 15 maja, 2019

Do sałatki możesz też dodać pokrojony ser feta, kapary i oliwki Kalamata. Z kolei sałata, wbrew temu, co myśli wiele osób, jest bardzo rzadkim składnikiem. Jest jednak wariant potrawy, do którego dodaje się sałatę.

Taka sałatka grecka składa się oprócz tego z cebulki dymki i świeżego koperku. Wszystko doprawia się oliwą, octem i sokiem z cytryny.

Sałatka grecka – wariacje

Składniki:

  • Pomidor
  • Ogórek
  • Cebula
  • Czarny pieprz
  • Papryka
  • Ser feta
  • Czarne oliwki (Kalamata)
  • Oregano
  • Oliwa
  • Kapary
  • Sól
sałatka grecka

Wskazówki:

Tak jak w przypadku wszystkich innych sałatek, przygotowanie tej potrawy jest bardzo proste. Musisz jedynie wrzucić wszystkie składniki do miski. Pokrój pomidory w kostkę, połowę ogórka również pokrój na kawałki (nie obieraj go ze skórki), posiekaj połówkę obranej cebuli, czarne oliwki, kapary, ser feta i oregano.

Następnie nasza sałatka grecka zostaje doprawiona czarnym pieprzem, oliwą i solą do smaku. Sałatka grecka to bardzo sycące danie, doskonałe na ciepłe letnie dni. Wszystko dzięki jej właściwościom wychładzającym. Poza tym jest to przepis niezawierający zbyt wielu kalorii, ponieważ większość składniki ma mało tłuszczu.

Ser Feta — prawdziwa sałatka grecka nie może się bez niego obyć!

Ser fetaprzegotowuje się z połączenia mleka koziego i owczego. Jest to tradycyjny grecki produkt. Ma wyjątkowy smak i naturalnie biały kolor. Wbrew pozorom jego barwa nie jest zasługą sztucznych wybielaczy! Jednak co najlepsze, ser feta jest naturalnie niskotłuszczowy.

Ser feta możemy przechowywać w drewnianym lub aluminiowym pojemniku na czas jego dojrzewania. Proces produkcji składa się z dwóch faz. Podczas pierwszej ser feta przechowuje się w wilgotnych warunkach przez 15 dni. W trakcie drugiej trzyma się go w określonej temperaturze w lodówce przez 30 dni. Do wyrobu fety nie używa się żadnych sztucznych konserwantów.

ser feta

Oliwki Kalamata

Nazwa tej odmiany greckiej oliwki pochodzi z regionu o tej samej nazwie. To w pięknej i słonecznej Kalamacie uprawa tych oliwek jest najbardziej rozpowszechniona. Miąższ tej oliwki to idealne połączenie smaku słonego i słodkie. Ta odmiana ma charakterystyczny migdałowy kształt.

Inną cechą odróżniającą oliwki Kalamata od innych jest ich szczególny kolor. Gdy oliwka jest dojrzała i gotowa do zbioru, jej kolor staje się fioletowy. Jednak te oliwki zmieniają kolor na czarny. Zwłaszcza gdy są konserwowane w solance, oleju lub occie winnym.

Intensywny smak tej odmiany oliwek sprawia, że są idealną przystawką. Ale jest również można stosować je w bardzo szerokiej gamie potraw, głównie w sałatkach, potrawach z makaronu lub ryżu. Oliwki Kalamata dodają smaku i koloru tym przepisom.

Do powszechnie znanych i cenionych walorów gastronomicznych oliwek Kalamata, musimy dodać ich wyjątkowe właściwości. Te oliwki pomagają regulować poziom cholesterolu w naszym organizmie. Przyczyniają się również do zwiększenia ilości witaminy E i są bogatym źródłem wapnia i innych minerałów, które są korzystne dla zdrowia.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.