Kasawa - wartości odżywcze i fakty żywieniowe

Kasawa - czy warto dodać ją do naszej diety?
Kasawa - wartości odżywcze i fakty żywieniowe

Ostatnia aktualizacja: 15 kwietnia, 2019

Kasawa to propozycja dietetyczna, która łączy fantastyczne wartości odżywcze z licznymi prozdrowotnymi właściwościami. To warzywo ma też jedną bardzo ważną zaletę. Jest bardzo przystępne cenowo, dzięki czemu przy jego użyciu możemy tworzyć zdrowe i tanie posiłki.

Planując dietetyczny jadłospis nie można zapominać o warzywach wysokoskrobiowych, w tym oczywiście bulwach, takich jak na przykład kasawa, dzięki której nasz jadłospis stanie się bardziej różnorodny. W naszym kręgu kulturowym ta bulwa jest stosunkowo mało znana, warto jednak się z nią zaprzyjaźnić ze względu na jej wartości odżywcze.

Po co wprowadzać produkty z innych kultur do naszej diety?

Kiedy myślimy “zdrowa dieta”, przed naszymi oczami automatycznie pojawia się sałata i gotowane mięso z piersi kurczaka. Chociaż niektórym taki jadłospis może odpowiadać, to jednak warto pamiętać, że monotonia i nuda na talerzu są niewskazane.

Szukanie różnych przepisów dla tych samych produktów to dopiero początek. Nasze kulinarne przygody powinny wykraczać poza utarte schematy. Warto zacząć sięgać po nieznane pokarmy. Ważne jest, żeby nauczyć się je przygotowywać oraz czerpać z ich wartości odżywczych.

Pamiętaj jednak, że tylko dlatego, że coś jest egzotyczne, wcale nie musi być zdrowe. Jednak w niewielkich ilościach może stać się ciekawym urozmaiceniem diety.

Kasawa — całkowicie nowe odkrycie

Kasawa, znana również jako maniok, to bulwa pochodząca z tropikalnych części Ameryki Południowej i Środkowej. Warunki klimatyczne potrzebne do jej uprawy to upał i duża wilgotność powietrza. Jednak ten zdrewniały krzew może też zaaklimatyzować się w innych partiach świata. Jej uprawa jest bardzo tania, a sama roślina wyrośnie nawet na nieurodzajnej glebie.

korzenie kasawy

Częścią jadalną kasawy są jej korzenie. Przypominają one nieco marchewkę lub ziemniaki. Je się ją w taki sam sposób, jak te popularne warzywa, jednak jej wartości odżywcze są bardzo odmienne i przyjemnie zaskakują.

Wartości odżywcze kasawy

W przeciwieństwie do innych warzyw skrobiowych, do których moglibyśmy go porównywać, maniok zawiera aż 90 procent skrobi i bardzo niewiele białka oraz tłuszczów. Informacje na temat wartości odżywczych kasawy zostały opublikowane w Nigeryjskim Dzienniku Naukowym.

Z drugiej strony, chociaż maniok zawiera godne zainteresowania ilości witaminy C, wapnia i niektórych witamin z grupy B, liczba znajdujących się w nim mikroskładników jest bardzo niska.

Warto jednak zauważyć, że liście wyrastające z bulwy mają wyższą zawartość białka, podobną lub nawet większą niż soja. Chociaż liście są zwykle usuwane z warzyw, warto ich spróbować, ponieważ mają też małe ilości błonnika. Są również źródłem polifenoli i garbników (występujących w winogronach), które wyróżniają się działaniem antyoksydacyjnym.

Według badań przeprowadzonych w Nigerii maniok zawiera również węglowodany cyjanogenne. Dlatego też, przy nadmiernej konsumpcji oraz w połączeniu z dietą ubogą w witaminy i minerały, jego spożywanie może powodować różne choroby, od neuropatii po zatrucie.

smażona kasawa

Ale nie panikuj! Aby tak się stało, musielibyśmy jeść praktycznie jedynie kasawę i nich poza tym. A jak już wspominaliśmy, w naszej obecnej diecie chcemy osiągnąć przede wszystkim różnorodność i poznać nowe smaki.

Jakie właściwości ma kasawa?

Jak już powiedzieliśmy, maniok składa się głównie z węglowodanów, dlatego jest to pokarm wysokoenergetyczny. Ponadto duża część znajdującej się w nim skrobi to tak zwana skrobia oporna, co sprawia, że bulwy kasawy są cennym źródłem błonnika.

Skrobia oporna poprawia drożność jelit, powoduje uczucie sytości, pozytywnie wpływa na przemianę materii i korzystnie wpływa na utratę wagi. Maniok nie jest przy tym pokarmem o wysokiej gęstości odżywczej.

Dlatego, jeśli chcemy go spożywać, powinien być on elementem zrównoważonej diety zapewniającej naszemu ciału witaminy i minerały. A w skład dobrze zbilansowanej diety powinno zawsze wchodzić wysokiej jakości białko.

Jak jeść maniok?

Ta bulwa zawiera więcej skrobi niż ziemniaki, co sprawia, że jest również znacznie smaczniejsza. Maniok występuje w różnych kolorach, od białego po żółty, ma neutralny smak, ale może być także słodkawy, jeśli wybierzemy odmianę bogatą we fruktozę.

Bądź ostrożny, jeśli kupiony maniok ma gorzkawy posmak, ponieważ może to oznaczać, że zawiera więcej cyjanku. Tę bulwę gotuje się niecałe 30 minut i można jeść ją właśnie ugotowaną w wodzie lub na parze, grillowaną, pieczoną lub smażoną, podobnie jak ziemniaki.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.