Zdrowa, domowa pizza w mniej niż 50 minut – pyszny przepis

Zdrowa, domowa pizza w mniej niż 50 minut – pyszny przepis

Ostatnia aktualizacja: 12 kwietnia, 2019

Oto zdrowa, domowa pizza, która sprawi, że brak czasu nie będzie już wymówką, by zamawiać jedzenie. Dzięki temu przepisowi zaczniesz przygotowywać i jeść zdrowe potrawy.

Kto z nas nie lubi pizzy? To klasyczne włoskie danie zachwyca kubki smakowe osób na całym świecie. W ostatnim dziesięcioleciu pizza zyskała jeszcze większą popularność.

W sklepach i restauracjach z jedzeniem typu fast food możesz nawet kupić podpieczone ciasto z dodatkami, które trzeba tylko wrzucić do piekarnika. Ale czy domowa pizza nie byłaby lepsza i smaczniejsza?

W końcu przetwarzanie na skalę przemysłową doprowadziło do zmiany oryginalnego przepisu. Stał się gorszy pod względem zdrowotnym i ma mniej wartości odżywczych.

Domowe potrawy są zazwyczaj lepsze dla naszego organizmu. Dlatego warto wykonać własną, domową pizzę. Zajmie Ci to nie więcej niż 50 minut!

Potrzebujesz niecałej godziny, aby zasiąść do stołu i zjeść pyszną pizzę we włoskim stylu! To zdrowy przepis, pełen składników odżywczych, który sprawdzi się w każdej diecie. Na co czekasz? Zakładaj fartuszek i rób notatki. Przekonasz się, że domowa pizza w 50 minut to nic trudnego.

Zdrowa, domowa pizza – jak ją zrobić?

Faza 1: robienie ciasta

Pierwszy etap to zrobienie ciasta. Wykonanie go we włoskiej wersji jest bardzo proste. Składa się jedynie z kilku składników.

Ręka gniotąca ciasto na pizzę

Aby stworzyć pizzę, którą podzielisz na cztery porcje, potrzebujesz:

  • 230 g mąki
  • 10 g soli
  • 10 g suszonych drożdży lub proszku do pieczenia
  • 160 ml ciepłej wody

Jeśli chcesz mieć grubsze ciasto, powinnaś dodać więcej drożdży. Jeśli ma być cieńsze – dodaj ich mniej. Na samym początku wsyp mąkę do miski i wymieszaj ją z solą.

Następnie dodaj wodę i drożdże. Ugniataj całość, póki nie stworzysz zbitej kuli.

Odstaw ciasto na bok i pozwól mu podrosnąć przez około 10 minut. To najważniejszy krok ze wszystkich.

Aby ciasto nie wyschło, przykryj je ściereczką lub folią spożywczą. Po 10 minutach ułóż ciasto na papierze do pieczenia i rozwałkuj je na rozmiar blachy.

Rozwałkowane ciasto musi mieć taką samą grubość w każdym miejscu, aby upiekło się równomiernie.

Kiedy już rozłożysz równomiernie rozwałkowane ciasto na blacie, przykryj je i zostaw do wyrośnięcia przez około 20 minut.

Faza 2: co na wierzch?

Jeśli jeszcze nie zrobiłaś uniesionych krawędzi w swojej pizzy, to najwyższy czas się tym zająć. Wystarczy, że dociśniesz ciasto przy brzegach blachy, aby jego część uniosła się i stała się grubsza. Dzięki temu Twoja pizza nie tylko będzie ładniej wyglądała, ale także będzie ją łatwiej jeść, bo brzegi będą przytrzymywały wszystkie składniki na ich miejscu.

Po wykonaniu krawędzi, rozprowadź na całym cieście sos pomidorowy. Jeśli lubisz, możesz także posypać wierzch odrobiną oregano. Chociaż oregano dodaje się zazwyczaj na końcu, pasta pomidorowa wzmocni jego smak.

Teraz nadszedł czas na ser. Masz kilka możliwości. Najlepiej jest posypać sos startym serem. Miłośnicy sera mogą pokryć całość pizzy większymi plastrami i zachować starty ser na sam koniec, aby posypać nim resztę składników na pizzy.

Na samym końcu ułóż na pizzy różne dodatki. Możesz wybierać spośród najróżniejszych składników. Każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie! Postaw na kreatywność. Jeśli jednak nie masz pomysłu na to, co umieścić na pizzy, to mamy kilka sugestii:

  • Plastry pomidorów, ser i tuńczyk.
  • Pieczarki i bekon.
  • Bakłażan, dynia, czerwona papryka i cebula.

Faza 3: pieczenie pizzy

Skoro przygotowałaś już pizzę, to nadszedł czas na jej pieczenie. Nagrzej piekarnik do 220 stopni Celsjusza. Umieść pizzę w piekarniku i piecz ją używając tylko dolnej grzałki. Takie ustawienie pomoże jej się równomiernie upiec, bo środkowa część pizzy piecze się dłużej.

Domowa pizza wsadzana do piekarnika

Po pięciu minutach włącz górną grzałkę i przez kilka minut zostaw włączone obie. Gdy pizza będzie gotowa, wyjmij ją z piekarnika. I tyle, jedzenie gotowe!

Widzisz chyba, że domowa pizza, którą przygotujesz własnoręcznie, ma wiele zalet. Wiesz, co jesz, znajdują się na niej zdrowe składniki, możesz ją z łatwością wykonać i oczywiści odczuwasz satysfakcję z tego, że sama ją stworzyłaś!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.