Napoje bez laktozy - nasze sprawdzone przepisy
Napoje bez laktozy spożywane są głównie przez osoby cierpiące na nietolerancję laktozy lub przez osoby stosujące dietę wegańską. Ale są również zdrową i znacznie lepszą opcją dla każdego z nas, nawet jeśli nie mamy problemów z trawieniem laktozy i stosujemy tradycyjną dietę.
Poniżej znajdziesz najczęściej spotykane w sklepach napoje bez laktozy oraz ich charakterystykę i skład każdego z nich. Będziesz zaskoczony, wiedząc, że istnieje tak wiele ich rodzajów i że mają one wiele właściwości prozdrowotnych, z których możesz skorzystać.
1. Mleko sojowe
Spośród wszystkich napojów bez laktozy ten z soi jest najczęściej spożywany na całym świecie, a samo mleko sojowe ma bardzo długą historię. Obecnie możesz znaleźć je w niemal każdym supermarkecie. Co więcej, dostępne są różne smaki tego produktu, takie jak waniliowe lub czekoladowe mleko sojowe.
Jeśli zdecydujesz się na jeden z tych substytutów produktów mlecznych, musisz wziąć pod uwagę ich wysoką zawartość cukru, zwłaszcza jeśli będą go pić osoby z cukrzycą lub dzieci. O wiele zdrowszym wariantem jest kupowanie naturalnego mleka sojowego i łączenie go z kakao, naturalnymi słodzikami o niskim indeksie glikemicznym lub innymi dodatkami, które lubisz.
Podobnie jak mleko zwierzęce, mleko sojowe także zawiera dużą ilość białka i węglowodanów. Jest również bogate w błonnik, wapń i witaminy z grupy B. Jak widać, jest to bardzo pożywna i bardzo zdrowa opcja.
2. Napoje bez laktozy – mleko ryżowe
Ten napój jest zrobiony z mąki ryżowej i białka ryżu. Możliwe jest również wykonanie go w domu bez większych kłopotów. Mleko ryżowe jest szczególnie polecane osobom z zaburzeniami trawienia. Spośród wszystkich rodzajów mleka innych niż zwierzęce jest to najbardziej lekkostrawny napój.
Jedyną rzeczą, o której należy pamiętać przed spożyciem tego napoju, jest to, że ryż zawiera dużą ilość skrobi. Innymi słowy, nie jest zalecany dla diabetyków. Chociaż nie zawiera dodatkowego cukru, skrobia z samego ryżu znacznie przyczyni się do podniesienia poziomu cukru we krwi.
Ponadto mleko ryżowe zawiera przeciwutleniacze, minerały takie jak magnez lub selen, który wzmacnia układ odpornościowy i pomaga zapobiegać chorobom.
3. Mleko kokosowe
Mleko kokosowe może być najlepiej znanym napojem niemlecznym. Prawda jest taka, że z tych wyjątkowych owoców można uzyskać mnóstwo różnych wartościowych produktów. Dotyczy to zarówno żywności, jak i produktów do pielęgnacji ciała.
Mleko kokosowe wytwarzane jest z miąższu owoców. Ponieważ jest on bardzo gruby, rozcieńcza się go dużą ilością wody, aż do uzyskania pożądanej gęstości. Główne właściwości mleka kokosowego to wysoka zawartość soli mineralnych, takich jak fosfor czy wapń.
Z drugiej strony, jego główną wadą jest to, że jest to napój bez mleczny o najwyższej zawartości kalorii. Sprawcami tego są tłuszcze nasycone i węglowodany.
Pisząc o tym nie mamy jednak na myśli, że to niezdrowy napój, ale musi być spożywany z umiarem. Jeśli jesteś jedną z tych osób, które piją kilka szklanek mleka dziennie, musisz pamiętać, że istnieją znacznie zdrowsze napoje bez laktozy, niż mleko kokosowe.
4. Mleko migdałowe
Mleko migdałowe powstaje w wyniku obierania prażonych migdałów i mieszania ich z wodą. Ponieważ jego bazą są migdały, okazuje się ono doskonałym źródłem węglowodanów.
Jeśli chodzi o resztę składników odżywczych, w procesie produkcyjnym dodaje się kilka, w tym samym czasie, gdy dodaje się wodę. To sprawia, że mleko migdałowe dostępne w sklepach nie jest najlepszym wyborem.
Co więcej, kupne mleko migdałowe ma jedną ogromną wadę – wysoką zawartość cukru. Jest jednak bardzo smaczne i uniwersalne. Dlatego, jeśli lubisz to mleko roślinne, przed zakupem koniecznie czytaj skład, a najlepiej przygotuj je samodzielnie. Zajmie Ci to kilka minut!
Jeśli nie tolerujesz laktozy, jesteś weganinem lub po prostu szukasz alternatywy dla mleka krowiego, możesz znaleźć wiele opcji w swoim zwykłym supermarkecie. Jak widać, można nadal cieszyć się pysznym mlekiem, deserami lub innymi produktami bardzo podobnymi w smaku do tradycyjnych wyrobów z mleka zwierzęcego.
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.