Sezonowe produkty spożywcze: wybór miesiąc po miesiącu
Zdrowa i odpowiednio zrównoważona dieta odgrywa bardzo ważną, kluczową wręcz rolę w życiu każdego sportowca. A maksymalne wykorzystanie wszystkich korzyści i właściwości oferowanych przez sezonowe produkty spożywcze jest świetnym sposobem na zadbanie o swoje zdrowie w ramach standardowego budżetu domowego.
Czy chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat? Jeśli tak, to specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy dziś ten artykuł. Jego tematem są sezonowe produkty spożywcze. Czyli po prostu owoce i warzywa.
Dowiedz się z niego także kiedy przypada najlepszy okres, aby zacząć je kupować i spożywać. Masz kilka minut w zapasie? Jeśli tak, to przeznacz je na lekturę naszego dzisiejszego artykułu. Bo naprawdę szkoda byłoby przegapić zaprezentowane w nim poniższej same cenne informacje!
Dlaczego warto jeść sezonowe produkty spożywcze?
Sezonowe produkty spożywcze oferują mnóstwo cennych właściwości. Co najważniejsze, nie tylko zapewniają sporo korzyści dla naszego stanu zdrowia. Także nie obciążają nadmiernie naszego portfela. Poniżej prezentujemy niektóre z zalet, z jakimi wiąże się ich regularne jedzenie:
- Są tańsze. Wybór żywności dostępnej jedynie sezonowo oznacza spory spadek ceny. Dzieje się tak dlatego, ponieważ wyprodukowana liczba tych produktów wystarczy ze sporym zapasem do zaspokojenia popytu na nie. Ale poza sezonem są stają się one nawet pięciokrotnie droższe niż ich standardowa cena. Właśnie z racji braku tak powszechnej dostępności.
- Sezonowe produkty spożywcze są po prostu o wiele smaczniejsze. Dzisiaj dzięki technologii wykorzystywanej w szklarniach i na dużych uprawach możemy mieć prawie każdego rodzaju świeżą żywność, o każdej porze roku. Ale wybór produktów sezonowych oznacza, że hodowano je w sposób całkowicie naturalny. Ma to niewątpliwie sporo zalet. Na przykład sezonowe produkty spożywcze mają mniej substancji chemicznych w składzie. Ponadto dojrzewały na słońcu, a nie w sztucznym świetle. Są więc w pełni naturalne, a co za tym idzie, dużo smaczniejsze. Co więcej, na rynku dostępne są produkty na różnych etapach dojrzewania. Możesz więc wybrać taką odmianę, która Ci najbardziej pasuje.
- Ich wartość odżywcza stanowi dodatkową zaletę. Ponieważ sezonowe produkty spożywcze dojrzewają w naturalny sposób, pochłaniają energię pochodzącą z promieni słonecznych. Dlatego właśnie wszystkie zawarte w nich składniki odżywcze pozostają zupełnie nienaruszone. A to w efekcie daje nam produkt o naprawdę wysokiej jakości.
Kiedy najlepiej jest kupować sezonowe produkty spożywcze?
Sezonowe produkty spożywcze, czyli przede wszystkim owoce i warzywa powinny być zawsze częścią każdej zrównoważonej diety, której zamierza przestrzegać każdy sportowiec. W rzeczywistości zalecamy także spożywanie co najmniej pięciu porcji łączących w sobie opisane przez nas poniżej składniki. Albo co najmniej jednego z tych produktów w sposób niezależny od pozostałych.
Skoro już wszystko sobie powiedzieliśmy, pora zatem omówić teraz sezonowe produkty spożywcze, które możesz kupić w poszczególnych miesiącach. Oto one:
Styczeń
W styczniu możesz kupić sezonowe produkty spożywcze, w skład których wchodzą różne owoce i warzywa. Należą do nich przede wszystkim cytryny, persymony (znane także jako hurma, owoc kaki lub hebanowiec), szarony, cykorię, zieloną fasolę, mandarynki w odmianie klementynki i czosnek.
Nie zapomnij także o brokułach, cebuli, pasternaku, brukselce, bananach i jabłkach z gatunku Granny Smith.
Ponadto w zależności od dni miesiąca, możesz bez problemu znaleźć w sklepach świeże awokado, kiwi, daktyle, ananasy i papaje. A także pomidory, flaszowce peruwiańskie (zwane także czerymojami), kasztany i granaty.
Luty
W lutym z reguły mamy mnóstwo śniegu i panuje mróz. Ale w nieco cieplejszych krajach na południe od nas jest to pora typowo deszczowa! Przy tej zmianie pogody można zatem z łatwością znaleźć świeże warzywa lubiące spore ilości wody.
Należą do nich na przykład kapusta chińska (poprawna jej nazwa to kapusta właściwa chińska, zwana też pak choy), groszek, karczochy, szparagi, czosnek, czerwoną kapustę, seler, serca młodej sałaty rzymskiej i czerwone buraki ćwikłowe.
Jeśli chodzi natomiast o owoce, to możemy bez problemu kupić awokado, daktyle, kiwi, cytryny, mandarynki, mango, jabłka, pomarańcze, papaje, gruszki, ananasy, banany, grejpfruty i pomidory.
Marzec i kwiecień
Sezonowe produkty spożywcze typowe dla tych miesięcy to między innymi wawrzyn szlachetny (czyli potocznie liść laurowy), kapusta warzywna (zwana także romanesco), truskawki, limonki, cebula dymka, różowe grejpfruty, mniszek lekarski, rzodkiewki, czosnek, rukiew wodna, nieszpułka zwyczajna, mango, jabłka, kalafior, sałata endywia, szpinak, imbir, grzyby, papaja i wiele innych produktów.
Większość z nich to zapewne doskonale znane Ci warzywa i owoce, jakie i tak do tej pory kupowałeś w w miesiącach wiosennych. Dobra pogoda o tej porze roku sprzyja produkcji i wzrostowi świeżych produktów spożywczych.
Maj i czerwiec
Z nadejściem pierwszych letnich upalnych dni na rynku zaczynają się masowo pojawiać owoce, za którymi tęsknimy przez pozostałe miesiące w roku. Są to między innymi truskawki, wiśnie, czereśnie, śliwki i morele. Ale nie możemy także zapominać o nektarynach, liczi, melonach, arbuzach, brzoskwiniach, malinach i figach, które również zaczynają się pojawiać w dużych ilościach.
W tych miesiącach najpopularniejszymi warzywami są natomiast cukinia, fasolka szparagowa, seler, buraki, szparagi białe, szczypiorek, pokrzywa i sałata masłowa, żeby wymienić tylko te najpopularniejsze. Bez wątpienia te dwa miesiące to najlepsza pora roku na zakup wielu różnorodnych produktów sezonowych.
Lipiec i sierpień
W ciągu tych miesięcy półki sklepowe i stragany ze zdrową żywnością wypełniają melony kantalupa, jagody, borówki amerykańskie, śliwki, wiśnie, brzoskwinie, gruszki, opuncje, porzeczki, pomelo, melony Galia, arbuzy i śliwki węgierki klasyczne oraz białe.
Ale sezonowe produkty spożywcze, za którymi ludzie się wręcz rozbijają w sklepach to warzywa uprawianymi w tym okresie. Należą do nich na przykład popularne ogórki. A także sałata rzymska, bakłażany, czerwona papryka, pomidory cherry, papryka hiszpańska (zwana także padrón) i czerwona cebula.
Wrzesień i październik
Aby zakończyć efektownie lato, nie ma nic lepszego niż sezonowe produkty spożywcze z tego okresu roku. Do najważniejszych z nich zaliczamy między innymi figi, winogrona, jabłka, mango, jeżyny, daktyle, granaty, mandarynki i awokado.
Możesz także delektować się sałatkami z grillowanych warzyw lub ratatouille. A to dlatego, że znajdziesz teraz takie sezonowe produkty spożywcze jak grzyby, dynie, słodkie ziemniaki, bataty, jarmuż, kapusta, pory, buraki czerwone lub grzyby.
Listopad i grudzień
A kiedy nadchodzi zimna, deszczowa pogoda, to i tak możesz rozkoszować się wspaniałym smakiem. Masz do wyboru mnóstwo opcji spośród między innymi endywii, karczochów, ogórecznika, kopru włoskiego, selera naciowego, brokułów, buraczków, rzepy, ostu, imbiru, kalafiora, sałaty lodowej i szpinaku.
Jeśli chodzi natomiast o owoce, to znajdziemy w tej porze roku świeże ananasy, pomarańcze, flaszowce peruwiańskie (zwane także czerymojami), kumkwaty (zwane też pomarańczami japońskimi lub złotymi) i pomidory truskawkowe. Jest to okres roku dosyć ubogi w owoce, ale za to wręcz obfitujący w przepyszne warzywa.
Ja widzisz, praktycznie na każdy miesiąc przypadają innego rodzaju dominujące sezonowe produkty spożywcze. A kupując te właśnie warzywa lub owoce, znakomicie zadbasz zarówno o swoje zdrowie, jak i o zawartość portfela. Co zatem dopiszesz jeszcze dziś do swojej listy produktów do kupienia?
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Herrera, C. M. (1982). Seasonal variation in the quality of fruits and diffuse coevolution between plants and avian dispersers. Ecology, 63(3), 773–785. https://doi.org/10.2307/1936798
- Organización de Consumidores y Usuarios (OCU). Calendario de frutas y verduras. https://www.ocu.org/alimentacion/alimentos/calculadora/calendario-de-frutas-y-verduras
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.