Hydrolizowany kolagen – jakie są jego korzyści zdrowotne?
![Hydrolizowany kolagen – jakie są jego korzyści zdrowotne?](https://jestesfit.com/wp-content/uploads/2021/01/suplementy-1-300x196.jpg?auto=webp&quality=60&width=1920&crop=16:9,smart,safe)
Obecnie coraz więcej osób cierpi na problemy ze stawami i ścięgnami. Te problemy strukturalne mogą zmieniać funkcjonalność jednostki i warunkować jej styl życia, co z kolei wpływa na pogorszenie ogólnego stanu zdrowia. Na szczęście odżywianie odgrywa ważną rolę w odwróceniu tego procesu. W tym kontekście hydrolizowany kolagen może być świetnym sprzymierzeńcem.
Aby dać ci ogólny obraz sytuacji, musisz przede wszystkim wiedzieć, że kolagen jest białkiem występującym w organizmie w największej ilości. Hydrolizowany kolagen jest syntetyzowany endogennie i odpowiada za zapewnienie elastyczności tkance beztłuszczowej i łącznej.
Stanowi więc podstawowy składnik ścięgien, więzadeł i stawów.
Jakie korzyści wnosi do organizmu hydrolizowany kolagen
Od wielu lat badano możliwe suplementy zdolne wywierać pozytywny wpływ na stan układu mięśniowo-szkieletowego. W tym celu funkcja przestudiowano dokładnie działanie chrząstki rekina, samego kolagenu czy też glukozaminy…
Jednak to, co wydaje się dawać najlepsze efekty w tym zakresie, to hydrolizowany kolagen. Świadczą o tym aktualne publikacje naukowe. Według literatury fachowej, hydrolizowany kolagen może usprawniać zarządzanie procesami choroby zwyrodnieniowej stawów.
![Some figure](https://jestesfit.com/wp-content/uploads/2021/01/chroń-skórę.jpg?auto=webp&quality=60&width=1920&crop=16:9,smart,safe)
Ponadto odpowiada również za przyspieszenie procesu odbudowy niektórych odcinków ścięgien, choć wśród ekspertów nadal istnieją pewne kontrowersje dotyczące tego stwierdzenia. Ponadto może być skutecznym suplementem dla utrzymania mięśni w dobrym stanie.
Z drugiej strony warto podkreślić zastosowanie hydrolizowanego kolagenu jako suplementu stosowanego w kosmetykach.
Według badań opublikowanych w czasopiśmie Experimental and Therotherapy Medicine, białko to może generować większą elastyczność skóry, a tym samym przyczyniać się do optymalnego wyglądu zewnętrznego. Dzięki tym odkryciom większość kosmetyków zawiera ten składnik odżywczy w swoim składzie.
Inne sposoby na zwiększenie produkcji kolagenu przez nasz organizm
Pomimo udokumentowanych efektów hydrolizowanego kolagenu istnieją inne drogi zwiększania syntezy tego białka na poziomie endogennym. Jednym z nich jest zwiększenie do maksimum podaży witaminy C.
Nawet połączenie tego składnika z żelatyną przynosi szczególne korzyści w procesie poprawy zdrowia układu mięśniowo-szkieletowego.
Spożycie co najmniej 1 grama witaminy C dziennie może stymulować syntezę kolagenu. W praktyce może na przykład zwiększać zdolność sportowca do regeneracji po urazie mięśni.
Z drugiej strony konieczne jest zapewnienie odpowiedniej podaży białek, aby umożliwić endogenną genezę kolagenu. Ponadto bez dodatniego bilansu azotowego organizm nie będzie mógł wyprodukować tego tak istotnego dla funkcjonowania organizmu składnika.
![Some figure](https://jestesfit.com/wp-content/uploads/2020/08/szejk-z-białka-serwatki.jpg?auto=webp&quality=60&width=1920&crop=16:9,smart,safe)
Aby zapewnić odpowiedni poziom, zaleca się spożywanie co najmniej 1,2 grama białka na kilogram masy ciała dziennie. Te ilość tę należy jednak zwiększyć w przypadku regularnych ćwiczeń fizycznych.
Warto również podkreślić potrzebę, aby co najmniej 50% białek było pochodzenia zwierzęcego. Charakteryzują się one wysoką wartością biologiczną, ponieważ zawierają wszystkie niezbędne aminokwasy i mają odpowiednie wskaźniki bioprzyswajalności.
Taki sposób odżywiania poprawia ponadto metabolizm i zapobiega niedoborom składników odżywczych. W konsekwencji, pozytywnie wpływa na reakcje fizjologiczne, które maja związek z beztłuszczową tkanką.
Hydrolizowany kolagen, możliwa alternatywa
Wciąż brakuje mocnych dowodów na usystematyzowanie stosowania hydrolizowanego kolagenu w leczeniu urazów mięśni czy ścięgien.
Jednak badania przeprowadzone do tej pory napawają optymizmem, jeśli chodzi o rozważenie tego białka jako ważnej opcji w leczeniu problemów mięśniowo-szkieletowych.
Połączenie hydrolizowanego kolagenu z innymi suplementami, takimi jak glukozamina, dowiodło już swojej skuteczności w niektórych patologiach, takich jak choroba zwyrodnieniowa stawów.
![Some figure](https://jestesfit.com/wp-content/uploads/2021/01/kolagen.jpg?auto=webp&quality=60&width=1920&crop=16:9,smart,safe)
Z drugiej strony od pewnego czasu istnieją dowody na to, że hydrolizowany kolagen wpływa na poprawę skuteczności zabiegów kosmetycznych. Zarówno kremy do twarzy, jak i kosmetyczne suplementy diety zazwyczaj zawierają to białko w swoim składzie.
A co, jeśli Twoim celem jest poprawa stanu zdrowia tkanki beztłuszczowej lub szybszy powrót do zdrowia po kontuzji mięśni lub ścięgien? W takim przypadku warto zainteresować się zwiększeniem endogennej syntezy kolagenu. Aby to zrobić, musisz spożywać co najmniej 1 gram witaminy C dziennie.
Wymóg ten można spełnić za pomocą naturalnej żywności lub suplementów. Te ostatnie stanowią oczywiście najprostszą opcję. Ostatecznie możesz również połączyć suplementy witaminy C z żelatyną, aby zmaksymalizować uzyskane efekty.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Puigdellivol J., Berenger CC., Fernández MAP., Millán JMC., et al., Effectivenes of a dietary supplement containing hydrolyzed collagen, chondroitin sulfate, and glucosamine in pain reduction and functional capacity in osteoarthritis patients. J Diet Suppl, 2019. 16 (4): 379-389.
- Lupu MA., Pircalabioru GG., Chifiriuc MC., Albulescu R., et al., Beneficial effects of food supplements based on hydrolyzed collagen for skin care (review). Exp Ther Med, 2020. 20 (1): 12-17.
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.