Ścięgna i urazy - co najczęściej je powoduje?

Urazy ścięgna - co najczęściej je powoduje?
Ścięgna i urazy - co najczęściej je powoduje?

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2020

Ścięgna to gęste struktury tkanki łącznej znajdujące się między kośćmi a mięśniami. Pozostając przez dłuższy czas w pozycji siedzącej, możesz łatwo uszkodzić te struktury.

Wraz z początkiem nowego roku i noworocznych postanowień wiele osób decyduje się na ćwiczenia. Ale czasami ludzie próbują robić zbyt wiele za szybko. Jeśli popchniesz swoje ciało do granic możliwości, możesz być narażony na kontuzje. Jednym z powszechnych przykładów urazów spowodowanych nadmiernym wysiłkiem jest uraz ścięgna.

Ścięgna to struktury, które słabo reagują na nadmierny wysiłek po długim okresie siedzącym. W tym artykule omówimy rodzaje czynności, które mogą spowodować uraz ścięgien.

Czym są ścięgna?

Ścięgna to gęste struktury tkankowe zlokalizowane na końcach mięśni. Ich funkcją jest mocowanie mięśni do kości. Dlatego tworzą rodzaje przyczepów.

Odpowiadają również za przenoszenie na kości siły, którą wytwarzają mięśnie. To środki za pomocą których ciało wytwarza ruch. Jak możesz sobie wyobrazić, czyni to z nich kluczowych graczy w aparacie ruchowym.

uraz ścięgna kolanowego - biegacz

Ponieważ jest to tkanka łączna, są one wykonane z kolagenu. W szczególności składają się z włókna kolagenowego typu 1. Włókna te są otoczone macierzą zewnątrzkomórkową, która ma dużą liczbę fibroblastów. Są one rodzajem tkanki łącznej, która wytwarza kolagen dla ścięgien.

Ma również dużą ilość wody i substancji pochodzących z węglowodanów, takich jak proteoglikany. Wszystkie te cechy nadają tym strukturom ich twardość i elastyczność.

Jak dochodzi do kontuzji ścięgna?

Ścięgno może zostać uszkodzone na wiele sposobów, ale zawsze są one związane z tępymi urazami lub nadmiernym wysiłkiem. Kiedy mówimy o tępym urazie, winowajcami są przypadkowe upadki lub duże siniaki. Mogą one powodować zapalenie struktur ścięgnistych i ostatecznie prowadzić do tendinopatii.

Kiedy wysiłek fizyczny powoduje kontuzję, przyczyną urazu jest przeciążenie mięśni. Przeciążony lub nadmiernie skurczony mięsień może oderwać się od ścięgna i ocierać się o inne struktury. Poza tym wydłużenie ścięgien może uczynić je bardziej podatnymi na obrażenia.

Zdarza się to często w ruchach wykonywanych podczas biegania, kucania, a nawet po prostu jazdy na rowerze.

Objawy uszkodzenia ścięgien

Objawy urazu ścięgien zależą od rodzaju i miejsca urazu. Jednak wszystkie mają zwykle kilka wspólnych cech:

Leczenie tendinopatii

Leczenie urazu ścięgna jest podobne do leczenia urazu mięśni. Wymaga odpoczynku, a także środków mających na celu wzmocnienie uszkodzonego obszaru. Tak przynajmniej jest w przypadku, gdy tendinopatia jest spowodowana nadmiernym wysiłkiem fizycznym.

na urazy mięśni pomagają okłady z lodu - ścięgna
  • Odpoczynek powinien być aktywnym rodzajem odpoczynku. To znaczy, ważne jest, aby łączyć odpoczynek od ruchów, które stały się przyczyną stanu zapalnego, z większą aktywnością oraz inny rodzaj ruchów, które wzmacniają ścięgno.
  • Jeśli odczuwasz ciągły ból, możesz użyć maści przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Alternatywnie możesz wziąć taki lek doustnie.
  • Jeśli twoja tendinopatia powraca, dobrze jest zobaczyć się z fizjoterapeutą. Będzie on w stanie ocenić Twój przypadek i powiedzieć, jak wzmocnić ścięgna, aby nie ograniczały Twojej aktywności sportowej.

Tendinopatia lub zapalenie ścięgien – jak nazwać uszkodzenie ścięgna?

Powinniśmy objaśnić termin, która wywołuje wiele pytań i kontrowersji wśród ludzi. Jest to pojęcie „tendinitis”, które dosłownie oznacza zapalenie ścięgna. Przyrostek „-itis” odnosi się do stanu zapalnego struktury.

Po uszkodzeniu ścięgien dochodzi do stanu zapalnego w tkance otaczającej konkretne ścięgno. Istnieje wiele mechanizmów zapalnych, ale można je podsumować jako migrację komórek układu odpornościowego do uszkodzonego obszaru w celu jego naprawy.

Układ sercowo-naczyniowy to droga, przez którą odbywa się taka migracja. W szczególności komórki docierają do uszkodzonej tkanki za pomocą naczyń włosowatych.

Tkanka ścięgien ma charakter jałowy. Oznacza to, że naczynia włosowate jej nie nawadniają. Zamiast tego pobiera swoje pożywienie z macierzy pozakomórkowej. Tkanka, która nie korzysta z nawadniania krwi, nigdy nie może ulec stanowi zapalnemu. To sprawia, że ​​termin „zapalenie ścięgien” jako taki jest nieodpowiedni.

W takich przypadkach tak naprawdę obrażeniu ulegają konkretne struktury związane ze ścięgnami. Dlatego taki uraz nazywa się „tendinopatią”. Sufiks „-patia” oznacza chorobę. Termin ten oznacza „chorobę ścięgien”.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.