Jedzenie migdałów i jego zalety nie do przecenienia
Wszystkie orzechy są dobre dla Twojego zdrowia. Jednak migdały mogą bez problemu zgarnąć główną nagrodę za bycie najbardziej smacznym i wszechstronnym z nich wszystkich. Są one produktem spożywczym o wręcz wybitnych właściwościach. To właśnie z tego powodu dietetycy najczęściej polecają je sportowcom. Wszystko bierze się z tego, że jedzenie migdałów pozwala dostarczyć do ich organizmów wielu składników odżywczych w krótkim czasie.
Nasiona z drzew pochodzących z rejonu Bliskiego Wschodu mające swoją łacińską nazwę „Prunus dulcis”, a potocznie znane, jako migdały, można jeść na wiele różnych sposobów. Możesz przyrządzić je w postaci surowej, smażonej i gotowanej.
Możesz także zamienić jedzenie migdałów na picie ich pod postacią mleka migdałowego lub nawet olejków. Ale masz także do dyspozycji mnóstwo innych sposobów.
W naszym dzisiejszym artykule zaprezentujemy Ci główne zalety, z jakimi wiąże się jedzenie migdałów. Zapraszamy zatem do lektury!
Jedzenie migdałów to ogromny zastrzyk wspaniałości już w niewielkiej porcji
Bez wątpienia możesz poczuć się naprawdę zaskoczony tym, że tak niepozorny produkt, jakim są migdały, może zawierać aż tyle różnego rodzaju korzyści. Ale to prawda. Migdały są jednymi z najlepszych pod względem wartości odżywczych orzechów, które możesz włączyć do swojej codziennej diety.
Niezależnie od tego, czy uprawiasz sport, czy też Twoim celem jest utrata wagi. Jedzenie migdałów jest nawet świetnym rozwiązaniem dla kobiet w ciąży.
Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, że zaledwie garść migdałów (około 30 gramów) zawiera aż 6 gramów błonnika, zdrowych tłuszczów i 10 gramów białka. W rzeczywistości taka porcja tych orzechów może Ci zapewnić 35 procent dziennej dawki witamin, które eksperci zalecają osobom dorosłym.
Jeśli chodzi natomiast o minerały, to jedzenie migdałów w tak niewielkiej ilości zapewni Ci pokrycie zapotrzebowania Twojego organizmu na 20 procent magnezu i 30 procent manganu, zgodnie z zaleceniami ekspertów do spraw żywienia.
W przeciwieństwie do powszechnie panującego wśród ludzi przekonania, te orzechy nie zawierają zbyt wielu kalorii. Co więcej, Twój organizm nawet nie przetwarza większości kalorii, którą mu dostarczysz poprzez jedzenie migdałów. Powinniśmy również wspomnieć, że w tych niepozornie wyglądających orzechach znajdziesz także fosfor, miedź i witaminę B2.
Z jakimi jeszcze korzyściami wiąże się jedzenie migdałów?
Przy tak dużej ilości witamin nietrudno jest nam zrozumieć, dlaczego migdały są uważane za „superpożywienie”. Orzechy te zapewniają tak wiele korzyści i są tak smaczne, że po prostu nie można ich zignorować. W dalszej części naszego dzisiejszego artykułu zaprezentujemy Ci tylko kilka z wielu pozytywnych efektów, jakie może zapewnić Ci jedzenie migdałów:
1. Natychmiastowy zastrzyk energii
Duża ilość węglowodanów zawartych w migdałach zapewnia naszemu organizmowi dostawę paliwa, którego tak bardzo potrzebujemy w przypadku każdej, także tej najdłuższej i najbardziej wymagającej pracy lub serii ćwiczeń fizycznych.
Dlatego też, jeśli zamierzasz „dać z siebie wszystko” na sali gimnastycznej lub w trakcie godzin pracy, eksperci z dziedziny zdrowego odżywiania się zalecają jedzenie migdałów, choćby jednej tylko ich garści podczas śniadania lub w pewnym momencie dnia.
2. Duże dawki wysokiej jakości przeciwutleniaczy
Migdały są jednymi z najzdrowszych przekąsek, jakie można znaleźć w sytuacji, gdy poczujesz nagły głód. Jedną z głównych cech tych orzechów jest ich wysoka zawartość cennych przeciwutleniaczy.
Ale co to dokładnie oznacza? Ogólnie rzecz biorąc zawartość przeciwutleniaczy przekłada się na to, że jedzenie migdałów cechuje się mocą spowalniającą proces starzenia naszego organizmu. A także redukuje zauważalnie utlenianie się komórek naszego ciała.
Z racji tych cennych właściwości regularne jedzenie migdałów może pomóc nam zmniejszyć ryzyko wystąpienia u nas chorób zwyrodnieniowych. Zalicza się do nich na przykład choroba Alzheimera. Co więcej, migdały pozwolą nam także opóźnić objawy tych chorób, gdy się one już pojawią.
Migdały zawierają także mnóstwo witaminy E. Jest to bardzo silny przeciwutleniacz. Jego główną funkcją jest ochrona błon komórkowych naszego organizmu. W efekcie o wiele dłużej pozostają one młodsze. Przekłada się to po prostu na spowolnione starzenie się naszego ciała.
3. Silne i zdrowe serce
Osoby, dla których codzienne jedzenie migdałów nie jest czymś zupełnie obcym, są także mniej narażone na choroby układu krążenia. Wynika to z prostego faktu. Otóż dzięki zawartym w tych orzechach aminokwasom wzmocnieniu ulegają ścianki naszych tętnic i żył.
Dodatkowo magnez znajdujący się w tych niepozornych orzechach skutecznie obniża ciśnienie krwi. Podobnie działają znajdujące się w nich zdrowe kwasy tłuszczowe. Jedzenie migdałów może na przykład pomóc Ci obniżyć poziom „złego” cholesterolu (LDL) we krwi.
4. Wzmocnienie kości i zębów
Inną korzyścią wynikającą bezpośrednio ze spożywania migdałów jest fakt, że wysoka zawartość magnezu i fosforu w tych orzechach przekłada się na wzmocnienie naszych kości i zębów. Jeśli codziennie jesz garść tych pysznych orzechów, Twoje kości prawdopodobnie staną się o wiele bardziej odporne na uszkodzenia i urazy.
Dlatego też eksperci zalecają, aby dzieci, młodzież i osoby starsze pamiętały o regularnym jedzeniu migdałów. Co więcej, orzechy te mają także wysoką zawartość wapnia. To z kolei znacząco, co obniża ryzyko wystąpienia osteoporozy, która jest tak powszechnie spotykaną chorobą u kobiet przechodzących menopauzę.
5. Kontrolowanie poziomu cukru we krwi
Ci z nas, którzy cierpią na cukrzycę, mogą skonsultować się z lekarzem. W efekcie uzyskają oni potwierdzenie tego, że jedzenie migdałów jest świetnym rozwiązaniem dla osób borykających się z tym schorzeniem.
I podobnie jak w powyżej opisanych przypadkach, ta cenna właściwość tych orzechów jest spowodowana głównie wysoką zawartością magnezu. Może to obniżyć poziom cukru w Twojej krwi i poprawić funkcjonowanie procesów związanych z produkcją oraz przetwarzaniem insuliny w organizmie.
Jeśli nadal uważasz, że korzyści dla zdrowia oferowane przez migdały nie przekonują Cię na tyle, byś zaczął jeść te orzechy już od dzisiaj, to poniżej opiszemy Ci jeszcze kilka ciekawych właściwościach tego tak niedocenianego powszechnie produktu spożywczego:
- Mogą one kontrolować lęk, redukować apetyt i pomagać w odchudzaniu się.
- Są także świetną pomocą dla polepszenia funkcjonowania naszego mózgu.
- Zwalczają wolne rodniki, wzmacniają układ odpornościowy i oferują znaczące wsparcie w trudnym procesie odzyskania sił po ciężkiej sesji treningowej.
Wszystko, co opisaliśmy powyżej sprawia, że jedzenie migdałów powinno jak najszybciej stać się nieodzowną częścią Twojej codziennej diety. Pamiętaj, że wystarczy tylko garstka tych orzechów. Możesz także spróbować dodać je do koktajli, soków warzywnych i deserów.
I nie zapomnij na koniec o pysznym mleku migdałowym! Świetnie pasuje ono do kawy lub herbaty. Możesz nawet zrobić je samodzielnie w domowym zaciszu. Potrzebne Ci będą do tego celu jedynie migdały i woda.
Jeśli nie chcesz tego robić na własną rękę, to zapewne wiele sklepów z żywnością naturalną w Twojej okolicy sprzedaje je już w gotowej postaci. Mleko migdałowe jest naprawdę pyszne. Co więcej, sprawdza się również doskonale w szerokiej gamie potraw.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
Dyner, L., Batista, M., Cagnasso, C., Rodríguez, V., & Olivera Carrión, M. (2015). CONTENIDO DE NUTRIENTES DE BEBIDAS ARTESANALES A BASE DE ALMENDRAS. Actualización En Nutrición.
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.