Kolagen - suplementować czy nie suplementować?
Wraz z upływem lat nasze stawy stają się coraz bardziej sztywne i mniej elastyczne. Często jest to powód, dla którego decydujemy się na ćwiczenia fizyczne.
Na zesztywniałe stawy ruch to świetne rozwiązanie. Wiele osób decyduje się dodatkowo na przyjmowanie suplementów kolagenu. Czy jednak taki zewnętrznie przyjmowany kolagen faktycznie działa?
Co to jest kolagen?
Kolagen jest, produkowanym przez organizm, głównym białkiem tkanki łącznej. Stanowi materiał budulcowy komórek ciała, głównie skóry, paznokci, włosów i oczywiście stawów.
Spożywanie białka pozytywnie wpływa na produkcję kolagenu i utrzymanie go na właściwym poziomie.
Człowiek potrzebuje średnio około 8 gram kolagenu na każdy kilogram, czyli jeśli ważysz 60 kilogramów potrzebujesz około 0,5 kilograma kolagenu. Możesz wesprzeć się spożywaniem dużej ilości białka lub stosowaniem suplementów.
Jeśli uważasz, że brakuje ci kolagenu, bo na przykład czujesz, że twoje kości stały się wrażliwsze, warto w takim przypadku odwiedzić doktora i skonsultować, czy trzeba zacząć suplementować kolagen. Możesz również jeść więcej produktów bogatych w białko, takich jak jaja, mięso czy ryby.
Na co działa kolagen?
Czy możesz sobie wyobrazić, jak wyglądałoby nasze codzienne życie, gdybyśmy nie mieli stawów? Raczej ciężko byłoby normalnie funkcjonować. Jeśli kiedykolwiek doświadczałaś bólu stawów czy kości i nie mogłaś chodzić możesz sobie wyobrazić mniej więcej, jakby to było gdybyśmy nie mieli stawów.
Dlatego niezwykle ważne jest, abyśmy dbali o stawy. To dlatego wiele osób decyduje się na przyjmowanie suplementów kolagenu. Ale czy są one skuteczne?
Suplementy kolagenu, zawierające 100% składników naturalnych, są często przepisywane przez lekarzy w chorobach zwyrodnienia stawów, przy osteoporozie, zapaleniach ścięgien czy bólach kości. Czyli można stąd wnioskować, że lekarze polecają przyjmowanie kolagenu.
Nasze stawy wraz z biegiem lat zużywają się, taka jest smutna rzeczywistość. Dodatkowo różne urazy, a także czynniki, takie jak nadwaga, niezdrowy i siedzący tryb życia, wpływają na pogorszenie ich stanu.
Zużycie stawów polega na tym, że dochodzi do ubytków w chrząstce międzykostnej, co w konsekwencji powoduje tarcie kości. Kolagen stanowi jakby dodatkową warstwę ochronną zapobiegającą tarciom.
Skąd się bierze kolagen w naszym organizmie? Kolagen jest produkowany w chrząstkach. Jednak, gdy przestają one prawidłowo funkcjonować warto pomyśleć nad posiłkowaniem się kolagenem pochodzącym z zewnętrznych źródeł.
Do niedawna jedynym znanym sposobem uzupełniania kolagenu były zastrzyki. Jednak dzięki postępowi w nauce dostępne są na rynku także suplementy kolagenu w bardziej przyjaznej formie tabletek czy płynów.
Czy suplementy kolagenu faktycznie działają?
Badania pokazują, że suplementy kolagenu są skuteczne! Trzeba pamiętać jednak, że nie są cudotwórcze. Pomagają w problemach stawowych, jednak efekty będą długotrwałe, jeśli przy okazji źródło problemu zostanie wyeliminowane.
Czyli przykładowo, jeśli nadwaga jest przyczyną bólu kości, suplementy kolagenu ulżą w bólu, jednak nie wyeliminują całkowicie problemu. W tej sytuacji należałoby najpierw pozbyć się nadwagi. Jeśli z kolei problemem jest siedzący tryb życia należy zacząć ćwiczyć fizycznie.
Choć kolagen jest pochodzenia naturalnego nie należy przesadzić z jego suplementacją, gdyż może to przynieść skutki odwrotne od oczekiwanych. Najlepiej jest zasięgnąć porady lekarskiej przed wprowadzeniem tego suplementu do swojej diety.
Współczesne suplementy kolagenu często zawierają dodatkowo skoncentrowany kwas hialuronowy i magnez. Te składniki również wpływają pozytywnie na sprawność kości, ścięgien i stawów. Jednak ocenie lekarza należy pozostawić konieczność ich przyjmowania.
Pamiętaj także, że nic nie działa na organizm tak dobroczynnie, jak ćwiczenia fizyczne. To one najlepiej wzmacniają stawy. Jednak jeśli cierpisz z powodów urazów stawów, ćwiczenia fizyczne mogą nie być najlepszym pomysłem – wówczas suplementy kolagenu z pewnością będą pomocne.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Gamazo Herrero, C. (2022). Revisión de la eficacia de los suplementos de colágeno y ácido hialurónico en la salud de la piel y el aparato locomotor. Universidad de Valladolid.
- Odriozola, José María. (2006, October 20). Importancia de las proteínas en la dieta de los deportistas. FutSalCoach. https://futsalcoach.es/importancia-de-las-proteinas-en-la-dieta-de-los-deportistas
- Silva, T. F. da [unesp], & Penna, A. L. B. [unesp]. (2012). Colágeno: caracteristicas químicas e propriedades funcionais. Revista do Instituto Adolfo Lutz, 71(3), 530–539. https://repositorio.unesp.br/handle/11449/122273
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.