Napoje izotoniczne: czym są i jak je włączyć do diety
Napoje izotoniczne zawierają związki oraz preparaty, które sportowcy zwykle spożywają w celu promowania wymiany elektrolitów, a także zapewnienia dobrego nawodnienia.
Co to są napoje izotoniczne?
To suplementy diety wykazujące działanie nawadniające. Posiadają specyficzne cechy i związki, których głównym celem jest głębokie nawodnienie użytkownika.
Podczas ćwiczeń prawidłowe nawodnienie jest konieczne. To jedyny sposób na utrzymanie dobrego samopoczucia i zdrowia, bez nawodnienia ponadto niemożliwe okazuje się zwiększanie wydajności. Stąd wielu sportowców tego typu napoje stosuje w codziennej diecie.
Czy warto włączyć napoje izotoniczne do codziennej diety?
Napoje izotoniczne w ostatnich latach stały się ważnym sprzymierzeńcem sportowców, którzy chcą utrzymać dobre nawodnienie podczas ćwiczeń. Jednak firmy odpowiedzialne za wytwarzanie tych produktów rozszerzają działalność i dążą do tego, aby ich produkty były spożywane nawet przez osoby, które nie prowadzą żadnej aktywności fizycznej.
Aby poszerzyć rynek zbytu, duże przedsiębiorstwa wprowadziły lekkie/słabsze napoje izotoniczne. Zawierają one znacznie mniej cukru niż tradycyjne lub zastępują cukier różnymi substancjami słodzącymi.
Te nowe preparaty stanowią interesującą opcję dla osób, które nie wykonują regularnie żadnej aktywności fizycznej. Jednak dla sportowców taki napój nie jest najlepszym rozwiązaniem.
Dlaczego lekkie napoje izotoniczne nie są zalecane dla sportowców? Oprócz zmian w smaku, głównym problemem jest niska zawartość cukru. Powód? Sportowiec potrzebuje dawki energii, którą zapewnia glukoza.
Niska ilość cukru zawartego w tych lekkich napojach nie służy celom realizowanym przez sportowców i osoby ćwiczące w ogóle. Ponadto zawartość cukru w napojach izotonicznych pozwala na znacznie lepsze przyswajanie sodu, kluczowego składnika w regeneracji organizmu poprzez uzupełnianie elektrolitów.
Różnice między napojami izotonicznymi a napojami sportowymi
Jak wspominaliśmy, czasami mylimy napoje izotoniczne z napojami sportowymi. Niemniej ważne jest, aby pamiętać, że oba typy zawierają różne związki. W przypadku napojów izotonicznych głównymi związkami są: woda, minerały, witaminy, barwnik i węglowodany.
Aby napój był uważany za izotoniczny, musi zawierać osmolalność (stężenie) od 270 do 330 mOsm/kg. Ponadto jednym z podstawowych związków w tego typu napoju są węglowodany.
Węglowodany stanowią podstawę w dostarczaniu konsumentowi energii niezbędnej do kontynuowania ćwiczeń bez obniżania wydajności. W przeciwieństwie do napojów sportowych, izotoniki są bogate w minerały. Minerały to te składniki, które tracimy poprzez pot, więc ważne, aby były regularnie uzupełniane.
Magnez, wapń i inne
Kontynuując analizę zawartości minerałów, należy także pamiętać, że napoje izotoniczne zawierają magnez i wapń. Oba składniki są kluczowe w procesach relaksacji i skurczu mięśni. Innym składnikiem obecnym w tej klasie napojów jest fosfor, który ma kluczowe znaczenie dla procesu odzyskiwania energii.
Ponadto wiele napojów sportowych nie posiada składników i minerałów opisanych powyżej. Z tego powodu nawodnienie nie jest tak dobre, co ponadto sprzyja pojawianiu się różnych dolegliwości, takich jak zmęczenie i skurcze.
Napoje izotoniczne stanowią jeden z najbardziej zalecanych preparatów podczas natężonych ćwiczeń fizycznych.
Te energetyzujące preparaty pomogą sportowcowi utrzymać optymalną wydajność poprzez zastrzyk energii, który zapewnia zróżnicowane składniki. W rzeczywistości jednak nie zaleca się szczególnie napojów izotonicznych dla osób, które nie prowadzą się żadnej aktywności fizycznej. W takich przypadkach lepiej zdecydować się na bardziej naturalne opcje nawadniania.
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.