Picie wody podczas ćwiczeń - jaka jest optymalna ilość?
Picie wody jest istotną częścią dbania o dobre zdrowie i kondycję całego organizmu. Utrzymanie wysokiego poziomu aktywności fizycznej bez pozostawania w stanie odpowiedniego nawodnienia absolutnie nie ma nawet cienia sensu.
Dlatego też zawsze ważne jest picie wody w wystarczającej ilości podczas uprawiania jakiejkolwiek formy aktywności fizycznej.
Odwodnienie jest naturalną konsekwencją lekceważenia konieczności picia wystarczającej ilości wody przez cały dzień.
Rezultaty mogą być jeszcze gorsze, jeśli nie pijesz wystarczającej ilości wody podczas treningu, ponieważ możesz odczuwać w ten sposób silny dyskomfort, taki jak skurcze mięśni i nawet odnieść kontuzję mięśniową.
Picie wody to podstawa zdrowego życia
To stwierdzenie jest czymś więcej, niż tylko czysto retorycznym określeniem. Zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę, że 70 procent Twojej masy ciała to woda.
Poza tym Twoje ciało potrzebuje wody, aby ułatwić sobie realizację dosłownie każdego z licznych procesów fizykochemicznych. Zaliczają się do nich na przykład spalanie kalorii lub napięcie włókien mięśniowych.
Ponadto składniki odżywcze są rozprowadzane do wszystkich narządów wewnętrznych właśnie za pośrednictwem wody. Dlatego też konieczne jest zapewnienie sobie właściwego poziomu nawodnienia swojego organizmu.
Dzięki temu Twój układ pokarmowy będzie mógł w pełni skorzystać ze wszystkich właściwości odżywczych spożywanego przez Ciebie jedzenia. A to właśnie może Ci zapewnić picie wody w odpowiednich ilościach
Woda to podstawowy budulec Twojego ciała
Utrata płynów nie jest tylko zjawiskiem nieuniknionym, ale także wręcz koniecznym. Tak naprawdę to podstawowym sposobem na zużywanie zasobów wody Twojego organizmu jest proces oddychania.
Chcemy przez to powiedzieć, że wydychane przez Ciebie powietrze zawiera spore ilości pary wodnej. Zatem kiedy oddajesz mocz lub się pocisz, pozbywasz się dodatkowo jeszcze większych ilości wody.Te zapasy należy jak najszybciej uzupełnić poprzez regularne picie wody.
Dlatego też zapewnienie sobie wystarczającej ilości wody do picia, gdy uprawiasz aktywność fizyczną nie jest rozwiązaniem opcjonalnym lub zakrawającym na „luksus”. Jest to po prostu całkowicie konieczny zabieg, aby zapewnić sobie dobre zdrowie swojego organizmu.
Konsekwencje braku odpowiednich ilości wody podczas aktywności fizycznej
Gdy odwodnienie organizmu staje się stanem o charakterze przewlekłym, zaczyna pociągać ze sobą ryzyko wystąpienia poważnych lub nawet trwałych szkód dla Twojego zdrowia. W większości przypadków ekstremalnych może być ono nawet potencjalnie śmiertelne.
Twoja wydajność zauważalnie maleje, gdy Twoje ciało musi zacząć oszczędzać wodę. Wzrasta jednocześnie poziom zmęczenia, a na dodatek tracisz jasność umysłu i zdolność koncentracji. Ponadto szybkość regeneracji po zakończeniu treningu staje się znacząco zredukowana.
Ponadto mogą także wystąpić inne, całkiem typowe objawy związane z niewystarczającą ilością wody. Są to dolegliwości i problemy zdrowotne, które niekoniecznie są związane z Twoim codziennym treningiem.
Ogólnie rzecz biorąc picie wody w niewystarczającej ilości przekłada się na częste skurcze i napięcie mięśni, wrażenie braku siły fizycznej, energii i witalności.
Wymieniliśmy tutaj jedynie najważniejsze fizyczne konsekwencje braku picia wystarczających ilości wody, nie wzięliśmy w ogóle pod uwagę symptomów psychicznych.
Ile wody powinieneś pić podczas treningu?
Jeśli chodzi o wartości bezwzględne, to każda osoba powinna codziennie pić co najmniej dwa litry wody. Niemniej jednak zawodowi sportowcy lub amatorzy stosujący ciągły trening, muszą pić jeszcze większe jej ilości. Musisz także pamiętać o tym, że picie wody musi być równomiernie rozłożone w ciągu całego dnia.
Jeśli chodzi o sport i odpowiedni poziom nawodnienia organizmu, to musisz pamiętać o tym, że niezwykle ważne jest picie wody w wystarczającej ilości zarówno przed, jak i w trakcie oraz po treningu.
I chociaż ilość wody, której potrzebujesz, może zależeć od wielu różnych czynników, takich jak rodzaj aktywności fizycznej, którą zamierzasz uprawiać i gdzie zamierzasz to robić, to jednak ogólna zasada jest mniej więcej taka sama.
Picie wody przed treningiem
Ogólnie rzecz biorąc, należy wypić co najmniej jeden litr wody na około 90 minut przed rozpoczęciem treningu. Umożliwi to Twoim mięśniom i stawom odpowiednie nawodnienie i w efekcie szybką adaptację do oczekujących je ćwiczeń fizycznych oraz obciążeń.
Picie wody w trakcie treningu
Wielu sportowców amatorów i osoby, które ćwiczą niezależnie, czują, że picie wody podczas ćwiczeń może być trudnym zadaniem.
Mimo tego, jeśli chodzi na przykład o ćwiczenia aerobowe o wysokiej intensywności, konieczne jest wypicie co najmniej 150 do 200 ml wody. Ogólnie rzecz biorąc możesz to potraktować jako równowartość pięciu dużych łyków, które należy zrobić co 15 minut.
Picie wody po treningu
Aby jak najszybciej rozpocząć regenerację całego ciała, powinieneś rozpocząć picie wody zaraz po zakończeniu swojego treningu.
Podobnie jak w przypadku przygotowania do rozpoczęcia zajęć treningowych, powinieneś mieć przy sobie co najmniej 1 litr wody do picia. A następnie wypić cały ten zapas w ciągu pierwszych 10 minut po zakończeniu treningu.
Najlepszym rozwiązaniem jest po prostu picie czystej wody
Na rynku bez problemu możesz znaleźć mnóstwo różnego rodzaju napojów izotonicznych i innych produktów stworzonych „wyłącznie ” na potrzeby uzupełnienia poziomu płynów i pierwiastków śladowych po zakończeniu treningu.
Jednak musisz pamiętać o tym, że woda jest najbardziej zalecanym napojem podczas ćwiczeń fizycznych. Wynika to z tego, że wiele napojów energetycznych zawiera w sobie liczne niezdrowe składniki i na dodatek cechuje się wysokim poziomem szkodliwego cukru.
Dobrym rozwiązaniem dla zróżnicowania smaku tego, co pijesz, jest wytwarzanie sobie na własną rękę soków owocowych. Na przykład, takich jak wyciskany z jabłek lub pomarańczy. Musisz tylko pamiętać o tym, aby nie słodzić go nawet śladowymi ilościami cukru.
Możesz także pić naturalną herbatę i napary ziołowe bez żadnych substancji słodzących. Koktajle owocowe, soki warzywne i inne domowej roboty napoje są najlepszym sposobem na szybką i skuteczną regenerację mięśni po treningu.
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.