Logo image
Logo image

Resweratrol - czym jest i jakie przynosi korzyści?

3 min.
Resweratrol to naturalny związek chemiczny występujący w niektórych roślinach. Wykazuje duże właściwości prozdrowotne i szeroki zakres działania. Ostatnimi czasy zyskuje na popularności.
Resweratrol - czym jest i jakie przynosi korzyści?
Ostatnia aktualizacja: 12 maja, 2019

W ostatnich latach naukowcy odkryli, że niektóre rośliny zawierają w sobie związki chemiczne, posiadające właściwości antyoksydacyjne. W laboratoriach farmaceutycznych udało się te związki wyodrębnić i uczynić je dostępnymi dla ogółu społeczeństwa. Idealnym przykładem takiego antyoksydantu jest resweratrol, o którym robi się coraz bardziej głośno.

Resweratrol jest obecnie dostępny pod różnymi postaciami – w tabletkach, w spray’u czy kremie do ciała. Ciągle jednak są prowadzone prace nad jeszcze dokładniejszym poznaniem tego związku chemicznego.

Antyoksydanty – co to jest?

Ciało ludzkie funkcjonuje prawidłowo dzięki, między innymi, oddychaniu. Dzięki niemu do komórek jest dostarczany tlen. Przy okazji wytwarzają się jednak także wolne rodniki.

Rodniki to elektrony krążące po organizmie, które w wyniku jakiegoś procesu oderwały się od swojego atomu  – stały się “wolne” (stąd nazwa “wolne rodniki”). Jednak pojedynczy elektron traci równowagę, dlatego za wszelką cenę chce się połączyć z innym elektronem, obojętnie jakim.

Takie agresywne połączenie elektronu z innym sprawia, że struktura komórek ulega uszkodzeniu, co powoli wyniszcza organizm.

Zbyt duża ilość wolnych rodników w organizmie wywołuje choroby i przyśpiesza proces starzenia. Przykładami wolnych rodników są kwas podchlorawy, nadtlenki czy hydroperoksyl.

Some figure

W składnikach niektórych roślin znajdują się molekuły, które powstrzymują szkodliwe działanie wolnych rodników – są to antyoksydanty (inaczej – przeciwutleniacze). Idealnym stanem jet równowaga pomiędzy ilością wolnych rodników a antyoksydantów.

Według specjalistów to właśnie antyoksydanty odpowiadają za długowieczność niektórych zwierząt.

Przykładami antyoksydantów są:

  • witamina A, C, E
  • selen i cynk
  • beta-karoten
  • luteina
  • flawonoidy i antyocyjany
  • resweratol
  • glutation
  • melatonina

Te antyoksydanty występują w wielu produktach spożywczych. Nie mniej jednak możliwe, że trzeba je dodatkowo suplementować, aby osiągnąć rekomendowaną dzienną dawkę. To samo tyczy się resweratrolu.

Co sprawia, że resweratrol jest antyoksydantem?

Resweratrol zawiera polifenole, które pochłaniają wolne rodniki. Mechanizm działania polifenoli może być różny – mogą stabilizować niesparowany elektron czy też przerywać łańcuchowe reakcje rodnikowe, ale efekt jest ten sam – neutralizują szkodliwe dla organizmu rodniki.

W resweratrolu występują, takie polifenole jak proantyocyjany, antyocyjany i flawonoidy. To dzięki nim wydłuża się żywotność organizmu.

W roślinach resweratrol spełnia funkcje fitoaleksyny – jest silnie działającą substancją hamującą wzrost grzybów. Syntetyzuje w sytuacji, gdy roślina jest atakowana przez jakieś grzyby, bakterie czy czynnik stresogenny (np. promieniowanie). 

Przeciwutleniające właściwości resweratrolu

Obecnie trwają badania naukowe nad medyczną przydatnością reseweratrolu. Nie mniej jednak specjaliści już teraz zalecają, aby dostarczać organizmowi jego określone dawki, ponieważ wykazuje właściwości prozdrowotne, takie jak:

  • ma działanie przeciwstarzeniowe
  • chroni przed chorobami wieku starczego, takimi jak Alzheimer czy choroba Parkinsona
  • redukuje poziom złego cholesterolu w organizmie, a zwiększa poziom dobrego cholesterolu
  • chroni układ sercowy – wpływa na poszerzenie naczyń krwionośnych i działa, jak lek przeciwpłytkowy
  • zapobiega wystąpieniu raka, głównie dzięki temu, że hamuje reprodukcję nieprawidłowych komórek, głównie w piersiach i w prostacie
  • pomaga w rekonwalescencji po przebytym zawale
  • działa przeciwzapalnie, dzięki czemu spowalnia rozwój infekcji czy chorób
  • reguluje produkcję hormonu estrogenu u kobiet
  • pomaga w leczeniu chorób zwyrodnienia układu nerwowego, chorób płucnych i chorób wątrobowych
  • zmniejsza poziom glukozy we krwi i pozytywnie wpływa na metabolizm
  • poprawia wygląd skóry i włosów

Jak widać, resweratrol wykazuje działanie zarówno lecznicze, jak i zapobiegające wystąpieniu chorób. Jest to więc rewolucyjna cząsteczka, która wpływa pozytywnie na ludzkie zdrowie.

Jaką ilość resweratrolu przyjmować?

Każdy organizm jest inny, więc optymalna ilość resweratrolu zależy od personalnych uwarunkowań. Eksperci sugerują jednak, aby przyjmować od 250 mg do 1000 mg co trzy miesiące. Bezpiecznie jest również przyjmować do 3000 mg w 8 tygodni – taka dawka dostępna jest jedynie w aptekach. Nie zaleca się zażywać resweratrolu codziennie.

Resweratrol – gdzie go znaleźć?

Ekstrakty z resewratrolu są zalecane, gdyż zawierają wysokie stężenie tego związku. Można także przyjmować resweratrol bezpośrednio z produktów żywnościowych, jednak wówczas będą to małe ilości. Takie porcje resweratrolu będą więc miały działanie tylko zapobiegawcze.

Some figure

Resweratrol znajduje się w ciemnych winogronach, czerwonym winie, jeżynach, jagodach, czekoladzie, orzechach. Proces produkcji żywności  może jednak wpłynąć negatywnie na zawartość resweratrolu, dlatego nie wszystkie czerwone wina będą jego dobrym źródłem.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Nie zaleca się przyjmować resweratrolu w trakcie kuracji lekami przeciwpłytkowymi, gdy przyjmuje się antykoagulanty czy leki wątrobowe. Zapytaj swojego doktora czy w twoim przypadku istnieją jakieś przeciwwskazania do przyjmowania resweratrolu.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.