Czy pocenie się naprawdę pomaga schudnąć?

Wiele osób wierzy, że pocenie się pomaga schudnąć, ale czy jest to prawdą? W dzisiejszym artykule opowiemy o wszystkim, co musisz wiedzieć o tej naturalnej funkcji organizmu.
Czy pocenie się naprawdę pomaga schudnąć?

Ostatnia aktualizacja: 28 stycznia, 2020

Pocenie się jest naturalnym mechanizmem wykorzystywanym przez organizm do regulacji temperatury. Ciało poci się w celu ochłodzenia i pozbycia nadmiaru toksyn. Wielu ludzi uważa również, że pocenie się pomaga schudnąć i dlatego wykonują niezliczone sesje kardio, aby osiągnąć swój cel.
Jak wcześniej wspomnieliśmy pocenie się głównie ma na celu pozbycie się odpadów z organizmu. Ponadto może nawilżać, regulować, smarować i chronić skórę. Ale nasze ciała nie wytwarzają potu, aby schudnąć.

Kiedy się poruszasz, pocisz się, co pozwala ciału kontrolować temperaturę. Całe ciało poci się od czubka głowy aż po czubki palców u stóp, więc normalne jest myślenie, że spala się kalorie podczas pocenia się.

Jednakże, ludzie najczęściej pocą się, ponieważ jest gorąco lub skończyli trening o średniej intensywności. Pocenie się może wydawać się oznaką utraty wagi, ale zdecydowanie nie jest jej przyczyną.

Pocenie się: wskaźnik spalonych kalorii

Duża ilość potu może wskazywać, że spalasz kalorie podczas treningu, ale niestety samo to nie spala kalorii. Ilość potu nie determinuje intensywności sesji ani ilości spalonych kalorii. Nawet, jeśli mocno się spociłeś, mogłeś spalić tylko kilka kalorii.

To, co naprawdę pomaga schudnąć, to równowaga między jedzeniem a energią, której potrzebuje twoje ciało do prawidłowego funkcjonowania, a także częstotliwość ćwiczeń. Jak już wspomnieliśmy, pot nie jest kluczem do spalania kalorii, ale może być znakiem, że twoje ciało nad tym pracuje.

intensywne ćwiczenia

Pamiętaj również, że twoje ciało potrzebuje wody do prawidłowego funkcjonowania. Kiedy ćwiczysz, nie zapomnij o nawodnieniu przed, podczas i po treningu.

Czy pocenie się pomaga schudnąć?

Pocenie się to funkcja organizmu, która pomaga ochłodzić ciało. Mimo że jest to ważny – niezbędny – mechanizm, nie spowoduje utraty wagi.

To, co naprawdę się dzieje, to zwiększenie napięcia mięśni podczas intensywnego treningu. W rezultacie są bardziej widoczne. Pocenie pomoże zmniejszyć liczbę, którą zobaczysz na wadze, ale to nic nie znaczy. Liczba ta odzwierciedla tymczasową utratę masy ciała, która zniknie po nawodnieniu.

Podczas intensywnego treningu temperatura ciała szybko rośnie, ponieważ skurcze mięśni wytwarzają ciepło. W związku z tym organizm reguluje temperaturę wydzielając pot.

Sposoby na stymulację pocenia się

Regularne ćwiczenia fizyczne w połączeniu ze zrównoważoną dietą stanowią klucz do schudnięcia. Najskuteczniejszymi sportami, które rzeczywiście spalają tłuszcz, są ćwiczenia wytrzymałościowe, takie jak bieganie, pływanie czy jazda na rowerze.

Tego rodzaju sporty na układ krążenia pomagają twojemu ciału pocić się, przyspieszając tętno. Oznacza to, że podnoszenie ciężarów nie pomoże ci schudnąć, ale raczej przekształci tłuszcz w mięśnie. Czyli, ostatecznie nie pomoże ci to zredukować masy ciała.

Nie zapominaj, że sauny i łaźnie parowe pomagają podnieść temperaturę ciała, dzięki czemu są doskonałym sposobem na stymulację potu.

pocenie się przy wysiłku

Jednakże, jeśli chcesz spalić kalorie, ćwiczenie w zimnym środowisku jest najlepszym sposobem na osiągnięcie celów. W zimnym otoczeniu mięśnie częściej się kurczą, aby ogrzać organizm. Aby się skurczyć potrzebują więcej energii, co oznacza spalanie większej ilości kalorii.

Wreszcie, nie ma związku między ilością wydzielanego podczas treningu potu a spalonymi kaloriami. Jeśli chcesz schudnąć, nie skupiaj się jedynie na poceniu się poprzez ćwiczenia.

Oczywiście, trening przynosi wiele korzyści zdrowotnych, ale wydatek kaloryczny idzie w parze z tym, ile jesz. Oznacza to, że aby schudnąć, trening powinien być częścią większego wysiłku, który obejmuje także zmianę nawyków żywieniowych.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.