Woda owsiana: czy rzeczywiście wspomaga odchudzanie?
Czy słyszałaś, że woda owsiana pomaga pozbyć się zbędnych kilogramów? Dowiedz się, czy to prawda czytając nasz artykuł.
Woda owsiana to mieszanka wody i płatków owsianych. Niektórzy dokładają do niej dodatki smakowe, na przykład laskę cynamonu. Taki napój jest stosowany w wielu dietach, ponieważ zapewnia sytość i pomaga schudnąć.
Beta-glukany obecne w płatkach owsianych mają wyjątkowe właściwości, które wspomagają organizm i chronią go przed pojawieniem się wielu chorób.
Jednak picie wody owsianej to nie to samo co jedzenie owsianki. Pierwszy problem związany z wodą owsianą to fakt, że nie ma w niej żadnego środka słodzącego. Brak cukru i jego zamienników sprawia, że woda owsiana nie jest zbyt smaczna. Dlatego nic dziwnego, że wiele przepisów podpowiada, by dodać do niej łyżeczkę miodu.
W rezultacie otrzymujemy słodki napój, który zwiększa poziom insuliny i z czasem może prowadzić do pojawienia się problemów zdrowotnych. Spożywanie cukrów prostych może wywołać wahania poziomu cukru we krwi i działa właściwie tak samo, jak picie słodkich gazowanych napojów.
Żaden produkt spożywczy nie pomoże Ci schudnąć
Chociaż mnóstwo firm stara się przekonać nas, że ich produkty mogą pomóc Ci zrzucić parę kilogramów, tak naprawdę nie istnieje produkt spożywczy, który bezpośrednio wywołuje proces utraty wagi. Niektóre substancje, na przykład kofeina, spożywane w odpowiednich ilościach mogą stymulować proces lipolizy, ale i tak nie zdziałają one cudów.
Utrata wagi sprowadza się do prostego równania: spożywania mniejszej liczby kalorii od tej, którą spala Twój organizm. Możesz jednak stosować określone strategie, które pomogą Ci jeść mniej. Jedna z nich to spożywanie pokarmów i napojów zapewniających uczucie sytości.
Możesz na przykład wypijać szklankę wody przed każdym posiłkiem. To pomoże Ci szybciej się najeść. Wcale nie musisz dodawać do niej płatków owsianych.
Woda owsiana i uczucie sytości
Wysoka zawartość błonnika sprawia, że owsianka zapewnia uczucie sytości na długi czas. Jedzenie jej regularnie na śniadanie wpłynie pozytywnie na Twój stan zdrowia, ponieważ pomoże wyrównać poziom cukru we krwi i profil lipidowy. Jednak ilość płatków owsianych typowa dla przepisów na wodę owsianą jest zbyt mała, by zapewniać jakiekolwiek korzyści zdrowotne.
Nie znaczy to, że woda owsiana jest zła. Jeśli nie ma w niej żadnych substancji słodzących, to stanowi dobry dodatek do diety, jeśli tylko lubisz jej smak. Jednak pamiętaj, że nie będziesz się czuła po niej bardziej pełna niż po wypiciu szklanki zwykłej wody.
Jeśli chcesz napić się czegoś, co rzeczywiście wpłynie korzystnie na Twoje zdrowie, wybierz napój z wysoką zawartością antyoksydantów. Możesz zrobić smoothie z owoców jagodowych bez dodatku słodzików. Kolejna zdrowa opcja to woda kokosowa.
Pokarmy, które zapewniają uczucie sytości
Każdy produkt spożywczy o dużej zawartości błonnika może pomóc utrzymać głód na wodzy. Pokarmy o wysokiej zawartości błonnika i węglowodanów złożonych utrzymują właściwy poziom cukru we krwi, w przeciwieństwie do słodyczy, które wywołują jego skoki.
Właśnie dlatego odpowiednia ilość błonnika w diecie odgrywa kluczową rolę jeśli chcesz schudnąć. Poza tym błonnik wspiera rozwój flory bakteryjnej w jelitach oraz chroni przed poważnymi chorobami, na przykład cukrzycą.
Jednak aby w pełni korzystać z zalet błonnika nie wystarczy wypić litra lub dwóch wody owsianej w ciągu dnia. Zamiast tego zjedz miskę owsianki na śniadanie – to dostarczy Twojemu organizmowi błonnika, którego potrzebuje.
Podsumowanie rozważań na temat wody owsianej
Jak już wspomnieliśmy wcześniej, żaden produkt spożywczy nie jest w stanie w sposób bezpośredni wywołać procesu utraty wagi. Woda owsiana nie stanowi wyjątku. Chociaż może pomóc Ci szybciej uzyskać uczucie sytości, to nie jest na tyle skuteczna, by polecać jej spożywanie.
Nie daj się zwieść działaniom marketingowym i nie zapominaj, że utrata wagi sprowadza się do prostego równania. Bazuje ono na niezmiennych prawach termodynamiki: aby schudnąć musisz jeść mniej kalorii niż spalasz.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Schuster J., Benincá G., Vitorazzi R., Morelo dal Bosco S., Effects of oats on lipid profile, insulin resistance and weight loss. Nutr Hosp, 2015. 32 (5): 2111-6.
- Rebello C., Greenway FL., Dhurandhar NV., Functional foods to promote weight loss and satiety. Curr Opin Clin Nutr Metab Care, 2014. 17 (6): 596-604.
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.