Cudowne diety - nie stosuj ich bezmyślnie!

27 Grudzień, 2019
 

Cudowne diety mogą być niebezpieczne dla twojego ciała. Czy podejmujesz niezbędne środki ostrożności, aby zapewnić sobie dobre samopoczucie wraz z jedzeniem, które spożywasz?

Cudowne diety promują szybkie, skuteczne wyniki, a jednocześnie ich przestrzeganie praktycznie nie wymaga wysiłku.

To sprawia, że ​​wiele osób używa ich do osiągnięcia idealnej wagi. Niestety nie wiedzą, że ten rodzaj planu odchudzania może być bardzo szkodliwy dla organizmu.

Poniżej wyjaśnimy, jakie jest główne ryzyko związane z tymi cudownymi dietami. Jeśli chcesz przestrzegać jednej z tych diet, musisz pamiętać od pierwszej chwili, że nie są one najlepszą opcją. Dlatego nie należy ich stosować zbyt długo.

Poza tym wszelkie zmiany w nawykach żywieniowych, takie jak dieta, muszą być nadzorowane przez profesjonalistę. Specjalista pokaże Ci odpowiednie kroki, które pomogą Ci osiągnąć idealną wagę bez narażania zdrowia.

Efekt jojo

Głównym problemem związanym z dietami cud jest efekt jojo. Oznacza to, że po zakończeniu tych diet możesz szybko odzyskać utracone kilogramy.

Ponadto w większości przypadków odzyskana waga jest większa niż waga, którą straciłeś. Będzie to poważne opóźnienie w osiągnięciu Twoich celów sylwetkowych.

Kobieta z wagą - cudowne diety
 

Wynika to głównie z faktu, że twoje ciało działa tak samo, jak magazyn; ma pamięć. W prosty sposób wyjaśniamy, co następuje: kiedy przestrzegasz cudownej diety, przyjmujesz bardzo małe ilości składników odżywczych. Dlatego twoje ciało musi wykorzystać swoje rezerwy, aby funkcjonować.

Gdy cudowna dieta się skończy, a twoje posiłki wrócą do normy, ciało „pamięta”, że przeżyło okres niedoboru i weszło w „tryb przetrwania”. Wtedy przygotowuje się na możliwą nową i podobną sytuację.

Przechowuje głównie tłuszcz i inne składniki odżywcze, aby móc stawić czoła kolejnemu możliwemu niedoborowi składników odżywczych.

Huśtawki nastrojów a cudowne diety

Kiedy jesteś na diecie cud, zwykle masz wahania nastroju. Są to konsekwencje głodu i zmęczenia. Musisz pamiętać, że nie dostarczasz swojemu ciału wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Dlatego czujesz się słaby, zmęczony i pozbawiony energii.

Poza tym, po zakończeniu diety, jeśli nastąpi efekt jojo, pojawią się nowe uczucia, takie jak niska samoocena i rozczarowanie. Twoje odżywianie jest ściśle związane z twoim samopoczuciem. Twoja cudowna dieta z trudem utrzyma cię w dobrym nastroju.

Złe nawyki żywieniowe

Jak już wielokrotnie mówiliśmy, nawyki są niezbędne do osiągnięcia każdego wyznaczonego celu. Odpowiednie nawyki pozwolą nam osiągnąć nasze cele, ponieważ kluczem jest zachowanie pozytywnego nastawienia przez cały czas.

pusty talerz
 

Z drugiej strony, cudowne diety robią dokładnie odwrotnie. Tworzone przy ich stosowaniu nawyki są całkowicie niezdrowe i mogą być bardzo szkodliwe dla organizmu.

Niektóre z proponowanych przez nie procedur mogą obejmować pominięcie posiłku, wypicie nadmiernej ilości płynów lub niedobór składników odżywczych.

Brak składników odżywczych

Większość cudownych diet koncentruje się na jednym rodzaju żywności lub grupie potraw. Wykluczają one resztę, której nie można spożywać, aby uzyskać pożądane rezultaty.

Niektóre przykłady tych planów odchudzania to dieta z karczochami lub dieta dla niemowląt. To szalone sposoby na zrzucenie wagi i na pewno nigdy nie przyniosą oczekiwanych rezultatów. To, co robią na pewno, to powodowanie niedoboru brak składników odżywczych w naszym ciele.

Nie spożywanie określonej grupy pokarmów może prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak niedokrwistość, niskie ciśnienie krwi, niski cukier lub zawroty głowy.

Podsumowując, cudowne diety nigdy nie powinny być opcją, jeśli chcesz osiągnąć idealną wagę i utrzymać ją przez długi czas.

I, jak powiedzieliśmy wcześniej, nie ma magicznych formuł przyspieszających odchudzanie, których istnienie wmawiają nam wszystkie „cudowne” plany dietetyczne.

Jedyną drogą do osiągnięcia twojego celu jest zrównoważona i zdrowa dieta oraz regularne ćwiczenia. Aby ci pomóc, przygotowaliśmy dla Ciebie kilka zdrowych gotowych planów żywieniowych, abyś mógł schudnąć w bezpieczny i skuteczny sposób.

 
  • Zamora Navarro, S., & Pérez-Llamas, F. (2013). Errors and myths in feeding and nutrition: impact on the problems of obesity. Nutrición Hospitalaria. https://doi.org/10.3305/nh.2013.28.sup5.6922
  • McCartney, M. (2017). Margaret McCartney: Promising miracle diet fixes isn’t fair on anyone. BMJ (Online). https://doi.org/10.1136/bmj.j4226
  • Sumalla Cano, S., Domínguez Azpíroz, I., Jarrín Motte, S., Marín Bachs, A., Battino, M., & Gracia Villar, S. (2009). Are miracle diets miraculous? Review and analysis of a specific case: The Mayo Clinic Diet. Mediterranean Journal of Nutrition and Metabolism. https://doi.org/10.1007/s12349-009-0061-4
  • Hall, H. M. D. (2014). Food Myths. Skeptic.