Jak tłuszcz brzuszny wpływa na stan zdrowia serca?
Nadwaga może wpływać na estetykę sylwetki, ale także ogólnie na stan zdrowia serca i organizmu. Posiadanie wyższego procentu tłuszczu niż zalecany może zwiększyć ryzyko rozwoju złożonych chorób w perspektywie średnio – i długoterminowej. W tym kontekście należy mieć tłuszcz brzuszny pod ścisłą kontrolą, aby zapobiec pewnym patologiom.
Zanim przejdziemy do właściwej treści artykułu należy wyjaśnić, że chociaż kładziemy nacisk na tłuszcz brzuszny, tak naprawdę liczy się całkowita tkanka tłuszczowa. Jednak duża liczba osób gromadzi adipocyty właśnie w tej partii ciała.
Dlatego przeprowadzono szereg badań, które wiążą obwód samego brzucha z ryzykiem zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych.
Tłuszcz wpływa na zdrowie i funkcjonowanie serca
Według badań opublikowanych w Hiszpańskim Przeglądzie Kardiologicznym, ilość tłuszczu w jamie brzusznej jest ściśle związana z ryzykiem nadciśnienia. To oczywiste, ponadto nadwaga wiąże się ze złą dietą, która ma również wiele wspólnego ze wzrostem ciśnienia krwi.
Regularne spożywanie cukrów prostych, tłuszczów trans, nadmiaru kalorii, a nawet sodu ma decydujący wpływ na stan zdrowia układu krążenia i ciśnienie krwi. Ten ostatni parametr uważa się za czynnik ryzyka wypadków sercowych, gdy przekracza pewne wartości uważane za maksymalne.
Tłuszcz brzuszny – im go więcej, tym gorzej funkcjonują narządy
Wysoki procent tłuszczu brzusznego ujawnia również znaczną i niebezpieczną ilość tkanki tłuszczowej wokół głównych narządów ciała. Stan ten negatywnie wpływa na ich funkcję i uniemożliwia ich optymalne działanie.
W rzeczywistości badanie opublikowane w czasopiśmie The Journals of Gerontology wykazało, że wzrost tkanki tłuszczowej w jamie brzusznej znacznie zwiększał ryzyko śmierci z powodu problemów sercowo-naczyniowych.
Odkładanie się tłuszczu w jamie brzusznej wpływa jednak nie tylko na serce. Zakłóca również działanie innych ważnych narządów, takich jak trzustka i wątroba, upośledzając ich funkcję wraz ze wzrostem masy ciała.
U osób, które doprowadziły się do stanu otyłości, cierpią nawet płuca. Dlatego posiadanie odpowiedniej wagi jest znacznie ważniejsze dla zdrowia niż uważa wiele osób.
Otyłości można uniknąć stosując zbilansowaną dietę
Na szczęście istnieje bardzo skuteczny sposób na zapobieganie otyłości, nadwagi i powstawaniu tłuszczu na brzuchu. Stosowanie odpowiedniej, zróżnicowanej i zbilansowanej diety zapewni odpowiednią kompozycję ciała, o ile uzupełni się ją wykonywaniem pewnych ćwiczeń.
Na przykład częste spożywanie warzyw wiąże się z mniejszym obwodem brzucha i mniejszym ryzykiem zgonu z powodu wypadków sercowo-naczyniowych. Jednak zarówno cukry proste, takie jak alkohol, jak i tłuszcze trans, mają odwrotny skutek.
Aby zmniejszyć procent tłuszczu w organizmie i poprawić zdrowie, zaleca się przedkładanie spożycia świeżej żywności nad ultra przetworzoną. W ten sposób zapewnimy ciału odpowiednią podaż błonnika i niezbędnych mikroelementów, gwarantując poprawne funkcjonowanie narządów i reakcje fizjologiczne.
Ponadto regularne ćwiczenia siłowe pomagają zwiększyć metabolizm i napięcie mięśni, a tym samym zmniejszyć tkankę tłuszczową w jamie brzusznej. Do tego nawyku można dodać skuteczne strategie żywieniowe, takie jak przerywany post lub ograniczenie spożycia węglowodanów.
Tłuszcz brzuszny decyduje o stanie zdrowia serca
Jak widzieliśmy, tłuszcz brzuszny to problem, który wykracza poza zwykłą kwestię estetyczną. Fakt odkładania się tkanki tłuszczowej, także w tym obszarze, wiąże się z większym ryzykiem zgonu, zwłaszcza spowodowanego komplikacjami sercowo-naczyniowymi.
Z tego powodu bardzo ważne jest, aby dbać o dietę i regularnie wykonywać ćwiczenia fizyczne. To dwa najskuteczniejsze mechanizmy zapewniające prawidłowy skład ciała i zapobiegające wystąpieniu chorób w średnim i długim okresie.
Należy pamiętać ponadto, że tłuszcz brzuszny często odzwierciedla gromadzenie się tkanki tłuszczowej wokół narządów wewnętrznych ciała. Taka sytuacja źle wpływa na ich funkcjonowanie i fizjologiczne reakcje, które w nich zachodzą.
Wreszcie, nie zapominaj, że łatwiej jest utrzymać odpowiednią wagę niż schudnąć. W związku z tym zwracaj uwagę, aby już od wczesnych etapów życia dbać o swoje nawyki związane ze stylem życia. Dzięki temu unikniesz sytuacji, z których potem trudno znaleźć wyjście.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Sangrós FJ., Torrecilla J., Giráldez García C., Carrillo L., et al., Association of general and abdominal obesity with hypertension, dyslipidemia and prediabetes in the PREDAPS study. Rev Esp Cardiol, 2018. 71 (3): 170-177.
- Chuang SY., Hsu YY., Chen RCY., Liu WL., Pan WH., Abdominal obesity and low skeletal muscle mass jointly predict total mortality and cardiovascular mortality in an elderly asian population. J Gerontol A Biol Sci Med Sci, 2016. 71 (8): 1049-55.
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.