Różnica pomiędzy wyszczupleniem ciała a utratą wagi
Większość osób chcących wyszczuplić ciało stosuje tylko restrykcyjną dietę. Istnieje jednak istotna różnica pomiędzy wyszczupleniem ciała a utratą wagi. Pomimo stosowania diety, waga u nich nie spada, a kilogramy powracają później ze zdwojoną ilością.
Różnica pomiędzy wyszczupleniem ciała a utratą wagi
Na początek należy odróżnić utratę tkanki tłuszczowej od utraty wagi. Waga ciała to waga całości ciała, a więc i ciężar tkanki tłuszczowej, mięśni, kości i organów.
Chcielibyśmy oczywiście, aby Wasza dieta redukowała tkankę tłuszczową, a nie mięśnie. Dlatego też bardziej precyzyjnie jest powiedzieć, że chcielibyśmy, aby dieta wyszczupliła nam ciało. Kiedy się odchudzamy, eliminujemy szkodliwą dla nas tkankę tłuszczową.
Możliwe jest odchudzenie bez utraty wagi, a to dlatego, że zmniejszając tłuszcz, dodajesz mięśnie. To zresztą podstawowy cel diet, aby zyskać dobrą formę.
Różnica pomiędzy wyszczupleniem ciała a utratą wagi – jak odróżnić
- Istnieją diety, które obiecują utratę wagi w kilka dni. Wiedź jednak, że tracisz wtedy tylko wodę i masę mięśniową. Nie zapominaj, że organizm potrzebuje też energii żeby funkcjonować.
- W dietach, w których głodujesz, Twój metabolizm zwalnia. Energię organizm czerpie z masy mięśniowej, a nie z tkanki tłuszczowej. Po zakończeniu diety, zwykle dopada się efekt jojo, nie tylko zyskasz co straciłaś, a co gorsza zyskasz zdwojona ilość kilogramów.
- Odwrotnie przy odchudzaniu, wyszczupleniu, wtedy widać to w zmianie rozmiaru. Ubrania stają się jakoś luźne, widać wcięcie w talii, i tak dalej. Dzieje się tak dlatego, że tkanka tłuszczowa została zredukowana. Redukuje się zatem wielkość a nie waga.
- Kolejna widoczna różnica pomiędzy wyszczupleniem ciała a utratą wagi uwidacznia się we wzroście/spadku Twojej energii. Kiedy tracisz tłuszcz przybywa Ci energii, jako, że mięśnie się wzmacniają.
- Z drugiej strony, jeżeli tracisz masę mięśniową, stajesz się słaby, a energia spada. Organizm domaga się jedzenia, aby wydobrzeć. Zwykle kończy się “obżarstwem” i to niezdrowym jedzeniem, bogatym w cukry, węglowodany i tłuszcze nasycone.
Odżywianie a ćwiczenia
- Właściwe odżywianie to klucz do wyszczuplenia ciała i utraty wagi. Zdrowa, zrównoważona dieta w połączeniu z ćwiczeniami przyśpiesza metabolizm i powoduje redukcję tkanki tłuszczowej.
- Idealna dieta powinna zawierać 4 posiłki dziennie oraz 2 przekąski pomiędzy posiłkami. Utrzymanie stałego poziomu glikemicznego przez cały dzień powoduje, że organizm dobrze przyswaja wszystkie składniki odżywcze.
- Uzupełnieniem diety ą ćwiczenia, które wzmacniają mięśnie. Zwykle szybka utrata wagi powoduje zmęczenie; dzieje się tak, bo nie jest eliminowana tkanka tłuszczowa. Trening jest niezbędny aby cieszyć się jędrnymi kształtnymi mięśniami.
- Optymalny trening to ten zawierający ćwiczenia kardio. Spalasz kalorie, i rzeźbisz mięśnie jednocześnie. Tym samym, metabolizm przyśpiesza, spalasz tłuszcz, a masa mięśniowa przyrasta.
Różnice pomiędzy wyszczupleniem ciała a utrata wagi, cele długoterminowe
Konkludując, istnieje istotna różnica pomiędzy wyszczupleniem ciała a utratą wagi. W aspekcie długoterminowym, tylko wyszczuplenie daje trwałe efekty. Szybka utrata wagi to zwykle efekt marnej diety. Powoduje ona tylko błędne koło; zwykle bowiem podjada się potem, przybywa wagi i złe nawyki żywieniowe nie zmieniają się.
Z drugiej strony, prawidłowe wyszczuplenie ciała powoduje że przybywa energii, tak niezbędnej do właściwego funkcjonowania organizmu. Oznacza to nic innego jak dobre samopoczucie, wigor i energię życiową. Wypracowuje się też trwałe dobre nawyki żywieniowe.
Oczywiście, aby to osiągnąć, potrzebujesz odpowiedniej motywacji. Zawsze warto śledzić rady specjalistów w tym temacie.
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.