Logo image
Logo image

Wartości odżywcze świeżych, miękkich serów

2 min.
Główną różnicą pomiędzy twardymi serami żółtymi a miękkimi to ich kaloryczność. Miękkie sery zawierają mniej kalorii i soli niż twarde. Dlatego możemy jeść więcej miękkich serów, a jakie są ich walory odżywcze, przedstawimy w niniejszym artykule.
Wartości odżywcze świeżych, miękkich serów
Ostatnia aktualizacja: 19 lutego, 2019

Ser to produkt uniwersalny; może być dodatkiem do każdego posiłku. Wartości odżywcze świeżych, miękkich serów są niezliczone, warto włączyć je do swojej diety. Są dobre zarówno na śniadanie, obiad, kolację, przystawkę czy jako forma przekąski pomiędzy posiłkami.

Serów jest całe tysiące rodzajów, my skupimy się na serach miękkich.

Wartości odżywcze świeżych, miękkich serów: Bogactwo  zdrowych tłuszczów

Zwykle słowo “tłuszcze” kojarzy nam się negatywnie. Prawda natomiast jest taka, że organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje tłuszczów, ale nie w dużych ilościach. Ponadto nie wszystkie tłuszcze są takie same, niektóre są bardzo szkodliwe dla organizmu.

W przypadku miękkich, świeżych serów, zawierają one zdrowe tłuszcze i to w odpowiedniej ilości. Dlatego też świeże, miękkie sery włączane są często, jako składnik zdrowych diet. W porównaniu z twardymi serami, zawierają mniej tłuszczu i są przez to zdrowsze. Inne produkty bogate w zdrowe tłuszcze to: orzechy, ryby i owoce morza.

Some figure

Wartości odżywcze serów: Źródło wapnia

Jak każdy produkt nabiałowy, świeże, miękkie sery są bogate w wapń. Wapń jest odpowiedzialny w organizmie za prawidłowe wykształcenie i zachowanie układu kostnego, dlatego zaleca się go dla osób w każdym wieku. Dla dzieci, aby rozwinąć mocne i zdrowe kości; dla starszych, aby przeciwdziałać chorobom, takim jak osteoporoza.

Dodanie świeżego sera do tostu czy sałatki zwiększa zawartość wapnia w najprostszy ze sposobów. Można łączyć także sery z innymi produktami, jak mleko, jogurt czy lody.

Some figure

Bogate w kwas foliowy

Kwas foliowy to witamina należąca do witamin z grupy B. Jeżeli jesteś matką lub jesteś w ciąży – na pewno słyszałaś o właściwościach kwasu foliowego. Witaminy z grupy B są odpowiedzialne za prawidłowy rozwój płodu w czasie ciąży.

Poza ważną rolą w czasie ciąży, kwas foliowy jest zalecany w każdym wieku. Przeciwdziała anemii, wysokiemu ciśnieniu krwi a także wzmacnia system nerwowy i chroni inne organy.

Kwas foliowy to także przyjaciel kobiety w okresie przekwitania, gdyż skutecznie łagodzi objawy menopauzy.

Zawierają witaminę B2

W świeżych, miękkich serach można znaleźć dużo witaminy B2, zwanej również ryboflawiną. Witamina ta wspomaga układ oddechowy na poziomie komórkowym. Poprawia także stan włosów, paznokci i skóry.

Należy spożywać witaminę B2 codziennie, gdyż nie gromadzi się w organizmie. Inaczej, jak inne witaminy, witamina B2 jest stale wypłukiwana z moczem. Świeże sery to najzdrowszy sposób na utrzymanie prawidłowego poziomu tej witaminy w organizmie.

Poza świeżymi serami, witaminę B2 zawierają inne produkty: warzywa, produkty nabiałowe czy jajka. Jak widać, jest wiele łatwych sposobów, aby spożywać codziennie tę tak cenną dla organizmu witaminę.

Probiotyki

Świeże sery należą do żywności probiotycznej, co oznacza, że zawierają żywe kultury bakterii. Wprawdzie bakterie kojarzone są negatywnie i mające szkodliwy wpływ na organizm, w tym przypadku tak nie jest.

Bakterie te uczestniczą w procesie prawidłowego funkcjonowania układu trawiennego organizmu oraz zapewniają prawidłową florę bakteryjną jelit.

Some figure

Dodatkowo, żywność probiotyczna poprawia stan naszych jelit. Probiotyki ułatwiają trawienie pokarmów oraz zapobiegają chorobom układu trawiennego. Poza świeżymi serami, probiotyki są w piklach, jogurcie lub kefirze.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.