Logo image
Logo image

Węglowodany - czy w ogóle są nam potrzebne?

3 min.
Główną zasadą wielu diet jest eliminacja węglowodanów. Należy jednak pamiętać, że pełnią one bardzo ważną rolę w funkcjonowaniu naszego organizmu.
Węglowodany - czy w ogóle są nam potrzebne?
Ostatnia aktualizacja: 05 czerwca, 2019

Osoby, które postanawiają zrzucić zbędne kilogramy w pierwszej kolejności wykluczają ze swojej diety węglowodany. Niektórzy przechodzą na dietę o niskiej zawartości cukrów, a inni podnoszą poprzeczkę jeszcze wyżej i decydują się na stosowanie diety ketogenicznej, w której głównym źródłem energii są tłuszcze.

Choć węglowodany w niezdrowej formie i ilości faktycznie mogą mieć niekorzystny wpływ na zdrowie i sylwetkę, to są one niezbędne w naszej diecie. Dowiedz się, jak reaguje organizm, kiedy eliminujesz ze swojej diety węglowodany.

Czy węglowodany są niezbędne?

Tak! Węglowodany są niezbędnym dla zdrowia i życia składnikiem odżywczym. Pełnią one kilka kluczowych ról:

  • Dostarczają energii. Kiedy spożywamy węglowodany, organizm przetwarza je na energię, którą wykorzystujemy w danym momencie lub którą czerpiemy później, w postaci zmagazynowanej w organizmie glukozy. Organizm potrzebuje zatem węglowodanów do przeprowadzania podstawowych funkcji życiowych. Jeżeli będziemy spożywać dostosowaną do naszej aktywności ilość węglowodanów, nie będziemy musieli się martwić o zbędną tkankę tłuszczową.
  • Chronią tkankę mięśniową. Kiedy się ruszamy, ciało potrzebuje energii, którą czerpie z węglowodanów. Jeśli występuje ich niedobór, organizm sięga po energię z tkanki mięśniowej, przez co nasza masa mięśniowa maleje.
  • Są niezbędne do budowy tkanek. Węglowodany są niezbędne do budowy i regeneracji tkanek w całym ciele.
  • Pomagają chronić układ trawienny. Wiele produktów dostarczających węglowodany zawiera również błonnik, który jest składnikiem niezbędnym do prawidłowego trawienia. Odpowiednia ilość błonnika pomaga również chronić przez nowotworem jelita grubego.
Some figure

Co się dzieje, kiedy eliminujesz niemal wszystkie węglowodany z diety?

Bardzo ważne jest, aby pamiętać, że węglowodany mogą mieć różnoraką postać. Te zawarte w przetworzonych produktach, np. w słodyczach i wypiekach oczywiście nie mają dobrego wpływu na zdrowie i sylwetkę.

Węglowodany pochodzące z ryżu, makaronów, czy produktów mącznych warto zastąpić roślinami strączkowymi, produktami pełnoziarnistymi i orzechami. W ten sposób dostarczymy organizmowi cennych składników odżywczych, a przy okazji osiągniemy dodatkowe korzyści, takie jak:

Spalanie tkanki tłuszczowej

Jak już wspomnieliśmy, węglowodany są przetwarzane przez nasz organizm w zapasy energii, które – jeśli nie zostaną wykorzystane – zamieniają się w tkankę tłuszczową. Jeśli ograniczysz spożycie węglowodanów, twoje ciało zacznie pozyskiwać energię z tłuszczu, dzięki czemu twoja sylwetka nabierze ładniejszych kształtów.

Some figure

Uczucie sytości na dłużej

Choć wiele osób twierdzi, że aby spalić tkankę tłuszczową trzeba głodować, nauka potwierdza, ze jest to mit. Najlepiej jest znaleźć sposób na utrzymujące się dłużej uczucie sytości przy jedzeniu mniejszych porcji i dostarczaniu mniejszej ilości kalorii.

Jeśli będziesz w niewielkich odstępach czasu, np. co 3 godziny spożywać mały posiłek o niskim indeksie glikemicznym, uczucie sytości będzie się utrzymywać przez cały czas, aż do następnego posiłku. Aby osiągnąć ten efekt, musisz jednak mądrze wybierać źródła węglowodanów, jakich dostarczasz swojemu organizmowi.

Odżywiona tkanka mięśniowa

Włączając do diety dużą ilość zdrowych węglowodanów, czyli tych o niskim poziomie glikemicznym, zapewniasz swojemu organizmowi systematyczne dostawy energii. Dzięki temu rzadko sięga on po energię z mięśni, a tym samym chroni tkankę mięśniową.

Warto zaznaczyć, że im większy jest procent tkanki mięśniowej w naszym ciele, tym większą ilość kalorii spalamy, również w stanie spoczynku. W związku z tym każdy powinien zadbać o ochronę i rozbudowę tkanki mięśniowej.

Pamiętaj, że węglowodany są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, ale nie wszystkie dobrze mu służą. Postaraj się ograniczyć przetworzone węglowodany z cukru, słodyczy i wypieków, a częściej sięgać po warzywa, owoce, orzechy i nasiona.

W ten sposób pomożesz swojemu organizmowi w prawidłowym funkcjonowaniu układu trawiennego i metabolicznego. A tylko w ten sposób możesz spalić zbędną tkankę tłuszczową.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.