Wpływ diety na przebieg procesu menopauzy

Nawet jeśli podczas menopauzy zwracasz uwagę na swoją dietę nie możesz zapominać, że zdrowemu odżywianiu zawsze powinny towarzyszyć ćwiczenia. Aktywność fizyczna jest podstawowym uzupełnieniem zrównoważonej diety.
Wpływ diety na przebieg procesu menopauzy

Ostatnia aktualizacja: 26 lutego, 2019

Menopauza to etap, w którym kobieta przechodzi drastyczne zmiany. Każda z nich inaczej doświadcza tych zmian. Oczywiste jest, że dla wszystkich kobiet jest to dość trudny okres. Dieta ma zasadnicze znaczenie dla uczynienia menopauzy bardziej znośnym procesem. Z tego powodu w tym poście opisujemy wpływ diety na przebieg procesu menopauzy.

Chcemy również przypomnieć, że oprócz utrzymania odpowiedniej diety podczas menopauzy nie powinnaś zapominać o codziennych ćwiczeniach, choćby o spacerze godzinę dziennie. Pomoże Ci to poczuć się bardziej zwinną, aktywną i zdrowszą.

Wpływ diety na menopauzę

Jak już wcześniej mówiliśmy, menopauza jest bardzo osobistym procesem. Oznacza to, że każda kobieta przechodzi ją inaczej. Menopauza to znacznie więcej niż zatrzymanie menstruacji, ponieważ towarzyszy jej również szeroki zakres objawów i zmian.

wpływ diety na menopauzę

Gdybyśmy porozmawiali z kilkoma kobietami, które przeszły proces menopauzy z pewnością każda z nich przedstawiłaby nam różne objawy, których doświadczyły. Również proces do momentu całkowitego zaniku miesiączki u każdej kobiety jest bardzo indywidualny.

Najczęstsze objawy to:

  • Uderzenia gorąca
  • Obfite pocenie
  • Zmiany nastroju
  • Przybranie na wadze
  • Niedokrwistość
  • Bezsenność
  • Bóle kości i stawów

Dlatego też każda kobieta powinna stosować dietę dostosowaną do swoich objawów. Oto kilka wskazówek jaki jest wpływ diety na menopauzę. Ogólnie rzecz biorąc, każda kobieta powinna zwrócić uwagę na produkty, które przedstawiamy poniżej.

Wapń: niezbędny dla zdrowia kości

Menopauza często wiąże się z początkiem osteoporozy. W rzeczywistości 50 procent kobiet powyżej pięćdziesiątki cierpi na tę chorobę. Osteoporoza to spadek gęstości tkanki kostnej. W wyniku zmniejszonej gęstości kości stają się bardziej kruche, a zatem następuje ich osłabienie w wyniku czego często dochodzi do złamań.

Dobrym sposobem na zapobieganie wystąpieniu tej choroby lub przynajmniej zauważalne zmniejszenie jej progresu, jest podejmowanie działań od momentu pojawienia się pierwszych objawów menopauzy. W tym czasie kobiety muszą zwiększyć spożycie wapnia.

wapń w diecie podczas menopauzy

Wapń spożywamy zazwyczaj z mlekiem podczas śniadania. Jego doskonałym źródłem jest również jogurt. Ważne jest, by spożywać produkty mleczne o niskiej zawartości tłuszczu, ponieważ te z wysoką jego zawartością powodują zazwyczaj zwiększenie masy ciała. Wybieraj te o niskiej zawartości tłuszczu, by nie przybrać na wadze.

Tłuszcze: zmniejsz ich ilość w diecie

Przyrost masy ciała jest powszechny w okresie menopauzy. Nierównowaga hormonalna prowadzi czasami do zwiększenia masy ciała, której trudno jest się pozbyć. Dlatego od czasu ukończenia czterdziestu pięciu lat powinnyśmy zwracać szczególną uwagę na swoją dietę i regularnie ćwiczyć.

Kluczem do utrzymania prawidłowej masy ciała podczas menopauzy jest zmniejszenie spożycia tłuszczu. Należy spożywać zdrowe tłuszcze takie jak oliwa z oliwek, orzechy lub ryby. Wyrzuć z diety produkty przetworzone, produkty panierowane i napoje gazowane.

Nie musisz stosować ścisłej diety, ale zwracać uwagę na produkty, które spożywasz i staraj się jeść posiłki zdrowe. Jeżeli połączysz taką dietę z codziennymi ćwiczeniami, szybko zauważysz wyniki.

ćwiczenia podczas menopauzy

Ćwiczenia nie powinny być zbyt długie ani intensywne, ale powinny stać się codziennym nawykiem. Idź na godzinny spacer każdego dnia lub weź udział w zajęciach aerobiku, lekcjach tańca lub wybierz się na zajęcia sportowe na siłowni.

Witamina D

Witamina D jest często pomijana w diecie kobiet przechodzących menopauzę. Ogólnie rzecz biorąc kobiety są świadome, że powinny spożywać zwiększoną ilość wapnia oraz zredukować tkankę tłuszczową. Jednak rzadko myśli się o zwiększaniu dawek witaminy D, choć w rzeczywistości jest ona tak samo ważna jak wapń lub tłuszcze.

Witamina D jest niezbędna do utrzymania zdrowia kości. Utrzymuje również zdrowe mięśnie, chroni przed chorobami serca i zapobiega cukrzycy. Niektóre pokarmy zawierające tę witaminę to: tłuste ryby, jajka, wątroba i sery.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.