Zalety owsianki: dlaczego warto ją jeść?
Niewiele pokarmów ma tyle wartości odżywczych i jest na tyle uniwersalna, co zwykła owsianka. Zalety owsianki z pewnością wspomogą Twoją dietę. Możesz przygotowywać ją na różne sposoby, dzięki czemu nigdy Ci się nie znudzi.
Owsiankę można z łatwością włączyć do codziennego jadłospisu. Pokażemy liczne zalety owsianki i wytłumaczymy, dlaczego trzeba ją jeść, by dbać o swoje zdrowie.
Bogactwo witamin z grupy B
Owsianka niesie ze sobą wiele korzyści zdrowotnych. Jedna z nich to wysoka zawartość witamin z grupy B. Znajdziesz w niej witaminy B1, B2, B5 i B6. Poniżej przybliżyliśmy każdą z tych witamin i opisaliśmy ich działanie:
- B1. Znana również pod nazwą tiaminy. Witamina B1 odgrywa znaczącą rolę w działaniu układu mięśniowo-szkieletowego. Co więcej, jest również odpowiedzialna za metabolizowanie glukozy.
- B2. Główne zadanie witaminy B2 to rozkładanie tłuszczy, białek i węglowodanów. Daje również energię całemu organizmowi.
- B5. Witamina B5 dba o zdrowie Twoich włosów i pomaga kontrolować poziom stresu. Osoby cierpiące na zapalenie stawów lub chorobę zwyrodnieniową stawów przyjmują witaminę B5, bo zmniejsza uczucie bólu.
- B6. Witamina B6 chroni przed chorobami serca i wspomaga pamięć. Reguluje również gospodarkę hormonalną i zmniejsza bóle menstruacyjne.
Kluczowe aminokwasy
Aminokwasy odgrywają niezwykle istotną rolę w diecie każdego człowieka. Dzieje się tak, ponieważ organizm nie jest w stanie wytworzyć ich samodzielnie. Oznacza to, że ich jedynym źródłem jest pożywanie. Najbardziej znane aminokwasy to leucyna, lizyna i treonina.
Codziennie powinnaś spożywać pokarmy zawierające aminokwasy, na przykład owsiankę. To bardzo istotne; w przeciwnym razie możesz zacząć doświadczać zmęczenia, wiotkości mięśni i stać się podatna na choroby. Kluczowe aminokwasy znajdziesz nie tylko w owsiance, ale także w jajkach, nabiale i roślinach strączkowych.
Duża zawartość błonnika
Zalety owsianki są niezliczone. Jedna z nich to bardzo wysoka zawartość błonnika. W 100 gramach owsianki znajduje się aż 10 gramów tego istotnego składnika odżywczego. Błonnik dba o prawidłowe funkcjonowanie organizmu, a zwłaszcza układu pokarmowego.
Jego korzystne działanie z pewnością zauważą osoby cierpiące z powodu zaparć. To naturalny i prosty sposób na rozwiązanie tego nieprzyjemnego problemu. Co więcej, błonnik stanowi klucz do uzyskania odpowiedniej flory bakteryjnej w jelitach oraz wspomaga trawienie.
Zalety owsianki: żelazo i wapń
Czy wiesz, że szklanka owsianki pokrywa 36 procent dziennego zapotrzebowania na wapń? Co więcej, napój owsiany nie zawiera laktozy, dzięki czemu jest idealny dla osób cierpiących z powodu nietolerancji laktozy. Wapń jest niezbędny w diecie każdego człowieka, bo wspomaga zdrowy rozwój kości i stawów.
Oprócz tego w owsiance znajdziesz sporo żelaza, które zapobiega wystąpieniu, takich schorzeń jak na przykład anemia. Pokarmy bogate w żelazo pełnią ważną rolę w układzie krążenia. Bez żelaza krew nie jest w stanie produkować hemoglobiny. Oznacza to, że nie będzie w stanie transportować tlenu i rozprowadzać go po całym organizmie.
Nienasycone kwasy tłuszczowe
Nienasycone kwasy tłuszczowe są uznawane za dobre tłuszcze. Jeśli chcesz przestrzegać zdrowej diety, powinnaś zastępować nasycone kwasy tłuszczowe nienasyconymi, jeśli tylko jest to możliwe. Takie zachowanie obniży poziom cholesterolu i zwiększy poziom tak zwanego dobrego cholesterolu.
Nie tylko owsianka stanowi źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych. Znajdziesz je również w suszonych owocach, rybach i oleju słonecznikowym. Takie pokarmy udowadniają, że nie wszystkie tłuszcze są złe, a Twój organizm ich potrzebuje, by działać prawidłowo.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Starr, G., Hansen, T. S., Petersen, M. A., & Bredie, W. L. P. (2015). Aroma of wheat porridge and bread-crumb is influenced by the wheat variety. LWT – Food Science and Technology. https://doi.org/10.1016/j.lwt.2015.03.048
- Pelembe, L. A. M., Erasmus, C., & Taylor, J. R. N. (2002). Development of a protein-rich composite sorghum – Cowpea instant porridge by extrusion cooking process. LWT – Food Science and Technology. https://doi.org/10.1006/fstl.2001.0812
- Li, S., Nugroho, A., Rocheford, T., & White, W. S. (2010). Vitamin A equivalence of the β-carotene in β-carotene- biofortified maize porridge consumed by women. American Journal of Clinical Nutrition. https://doi.org/10.3945/ajcn.2010.29802
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.