Zrównoważona dieta: wskazówki jak zaplanować posiłki
Zrównoważona dieta to niezbędna część zdrowego trybu życia. Czy masz trudności w zaplanowaniu takich posiłków? W niniejszym artykule przekażemy Wam proste triki, dzięki którym będziecie cieszyć się zbilansowaną dietą każdego dnia i pozbędziecie się złych nawyków żywieniowych.
Zrównoważona dieta: Jedz produkty, których potrzebujesz i o właściwej porze
Po pierwsze, musisz wybierać te składniki odżywcze, których potrzebuje Twój organizm o określonej porze. Wszystkie substancje odżywcze są konieczne, ale trzeba spożywać je we właściwym czasie, tak, aby organizm miał zawsze dostateczną ilość energii. Nie wolno także doprowadzać do kumulowania się tłuszczu.
Poniżej prezentujemy listę najważniejszych składników odżywczych, których potrzebuje Twój organizm:
- Witaminy
- Białka
- Węglowodany
- Tłuszcze
- Składniki mineralne
Nie oznacza to oczywiście, że masz spożywać taką samą ilość składników odżywczych o tej samej porze dnia. Przedstawiamy wskazówki, jakie składniki konsumować, i o jakiej porze.
1.Witaminy i składniki mineralne spożywaj przy każdym posiłku. Pamiętaj, aby jeść 5 razy dziennie, i w związku z tym każdy posiłek powinien zawierać witaminy i składniki mineralne. Może na pierwszy rzut oka wydaje się to trudne, ale w rzeczywistości jest bardzo proste. Wypij sok do śniadania, sałatkę do lunchu, warzywa do kolacji i 2 owoce na koniec dnia lub koktajl owocowy.
2.Węglowodany jedz na śniadanie. Zacznij dzień od porcji energii, jaka da Ci szklanka mleka z płatkami lub jogurt z orzechami i nasionami. Możesz również wypróbować zdrowy tost + szklanka soku owocowego. W czasie kolacji nie jedz tych składników, gdyż szybko ich nie spalisz, a tym samym powiększą tylko zasób tkanki tłuszczowej.
3. Spożywaj tłuszcze w umiarkowanych ilościach. Aby Twój organizm prawidłowo funkcjonował, spożycie tłuszczów jest konieczne. Jednakże należy je jeść w małych ilościach i zawsze wybierać zdrowe tłuszcze jak: oliwa z oliwek, orzechy czy ryby.
4. Dla białka zarezerwuj czas na kolację. Zdrowe kolacje to te z sałatką i kawałkiem grillowanego mięsa lub ryby. Oczywiście nie można konsumować tylko białka na koniec dnia, ale dzięki jego funkcji regeneracyjnej dla organizmu, zaleca się je spożywać wieczorem właśnie.
Jedz żywność sezonową
Obecnie, prawie wszystkie produkty można jeść przez cały rok. Mimo iż to nie ich czas w Twoim kraju, są importowane z innych części świata. Ponadto gospodarka szklarniowa umożliwia ich produkcję o każdej porze roku.
Pomimo tego, wiele produktów traci przez to swoje składniki odżywcze. Także żywność zamrożona czy puszkowana. Dlatego też najlepiej jeść owoce i warzywa (i czerpać z nich składniki odżywcze) kiedy ich sezon nadejdzie.
Dodatkowo, owoce i warzywa sezonowe są zwykle tańsze. Możesz zatem zaoszczędzić czasu i pieniędzy wtedy a jednocześnie cieszyć się dietą bogata w zdrowe produkty.
Zamrażaj zdrową żywność
Wszyscy wiemy, że produkty gotowe dostępne w supermarketach są niezdrowe, ale czasami kusi aby je kupić i sporządzić z nich posiłek. Ciężki dzień w pracy, brak czasu na gotowanie czy zakupy, i wtedy przypomina Ci się, że w lodówce czeka gotowe danie…
Tak łatwo się skusić.
Aby temu zapobiec, zalecamy sporządzanie – kiedy będziesz mieć czas – większej ilości zdrowych posiłków i je zamrażanie. Po powrocie z pracy, zdrowe, domowe danie będzie już gotowe do jedzenia. To świetne rozwiązanie w te dni, kiedy jesteśmy zajęci i nie ma czasu na nic.
Mrożonki mogą leżeć w zamrażarce przez tygodnie.
Jak widać, nie ma żadnych wymówek, aby nie stosować codziennie zdrowej, zrównoważonej diety, lub zamiast niej jeść fastfoody. Zacznij planować już dziś! Zrównoważona dieta to podstawa zdrowego trybu życia, powodzenia!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Hidalgo. D. & Martín-Marroquín. (2020). El desperdicio de alimentos, un problema global. CARTIF Centro Tecnológico, Boecillo (Valladolid). https://www.industriambiente.com/articulos/20200715/desperdicio-alimentos-problema-global
- Pérez, A. V. (n.d.). 2.1. Dieta equilibrada. Juntadeandalucia.es. Retrieved December 21, 2022, from http://agrega.juntadeandalucia.es/repositorio/23012017/16/es-an_2017012312_9094609/21_dieta_equilibrada.html
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.