Logo image
Logo image

Trening CrossFit i jego największe zalety

2 min.
Crossfit to odmiana treningu służąca zdrowiu każdego, kto ją uprawia. Poza tym ma jeszcze inne zalety. Przeczytaj ten artykuł i odkryj je!
Trening CrossFit i jego największe zalety
Ostatnia aktualizacja: 08 września, 2020

CrossFit to zróżnicowany program treningowy o wysokiej intensywności, który zyskał na popularności w ostatnich latach. Sesje pozwolą ci utrzymać szczytową formę, zbudować mięśnie i poprawić wydolność.

Mowa o typie treningu, który wykorzystuje ciężar ciała jako obciążenie w celu wzmocnienia mięśni. Większość sesji CrossFit wykonuje się bez dodatkowych urządzeń, chociaż niektórzy ćwiczący sięgają niekiedy po ciężarki.

Podczas treningu CrossFit pracują duże grupy mięśni, a szeroka gama ruchów pozytywnie wpływa na zdrowie, postawę, elastyczność, siłę i równowagę.

W jego ramach wykonuje się przeróżne ćwiczenia – najpopularniejsze z nich to przysiady, burpees i pompki. Przyjrzyjmy się zaletom tego typu treningu.

Zalety treningu CrossFit

1. Wzmocnienie całego ciała

CrossFit składa się w dużej mierze z treningu siłowegoNie chodzi tylko o podnoszenie ciężarów, ale lepiej przyzwyczaj się do hantli, technik podnoszenia i ćwiczeń kardio.

Some figure

Ten program treningowy zaprojektowany został w celu wzmocnienia całego ciała. Pomaga to oczywiście poczuć się dobrze fizycznie. Jeśli chcesz schudnąć, CrossFit na pewno ci w tym pomoże.

Trening siłowy nie tylko cię wzmocni i ukształtuje twoją sylwetkę, ale pomoże zapobiegać kontuzjom.

2. Regulacja intensywności treningu CrossFit

CrossFit to intensywne ćwiczenia, które wystarczy wykonywać 15 minut dziennie, gdyż w tym czasie kondensują się wykonywane bez przerwy powtórzenia.

Wystarczą trzy czy cztery ćwiczenia – grunt to wykonywać je przez określony czas. Zauważysz, że twoje serce będzie bić w przyspieszonym tempie przez cały trening, wzmacniając twoją wytrzymałość.

3. Nie ma miejsca na nudę

CrossFit jest bardzo zróżnicowany i opiera się na złożonych ruchach wykonywanych z dużą intensywnością. Ten typ treningu uważa się za bardzo skuteczny w poprawianiu kondycji w krótkim czasie przy czym nie ma w nim miejsca na nudę.

Ciągłe zmiany ćwiczeń, obciążanych grup mięśni i intensywności sprawiają, że trening nigdy nie jest nudny, gdyż mięśnie poddawane są różnego typu wysiłkowi.

Każdy program może być dostosowany do ćwiczącego dzięki regulacji obciążenia, czasu trwania i intensywności. Ustala się je na podstawie kondycji fizycznej danej osoby, by osiągnąć optymalne rezultaty.

4. Motywacja

Osoby ćwiczące czują silne powiązanie z innymi trenującymi tę dyscyplinę. Wzajemne wsparcie wynika z treningu w grupie, co zapewnia także odpowiednią motywację.

Taki system wsparcia jest kluczowy dla osiągnięcia trwałych rezultatów i przezwyciężania trudności oraz pokus zachęcających do porzucenia treningu. Motywacja wywołana przez grupę przekłada się na rzadsze opuszczanie sesji i większe poczucie odpowiedzialności, co często skutkuje lepszymi efektami.

Some figure

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z treningiem CrossFit, przygotuj się na stopniowe postępy i nie próbuj dawać z siebie 100 % na pierwszej sesji. Oznacza to, że lepiej zacząć od znanych ćwiczeń, bez dodatkowego obciążenia i bez przesadzania z liczbą powtórzeń. Z czasem możesz dodać obciążenie i więcej powtórzeń.

Nie zapominaj też o odpoczynku między seriami, którego długość powinna zależeć od twoich zdolności regeneracyjnych. Masz ochotę sprawdzić, jak działa CrossFit?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Hak, P. T., Hodzovic, E., & Hickey, B. (2013). The nature and prevalence of injury during CrossFit training. Journal of Strength and Conditioning Research, 1. https://doi.org/10.1519/JSC.0000000000000318
  • Crossfit Training. Guía de entrenamiento Nivel 1. CrossFit, Inc.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.