Logo image
Logo image

Ćwiczenia siłowe w domu: 5 świetnych przykładów

3 min.
Ci, którzy kochają podnosić ciężary i chcą być umięśnieni niewłaściwie oceniają kalistenikę , jako ćwiczenia dla słabych i chcących wymigać się od prawdziwego treningu.
Ćwiczenia siłowe w domu: 5 świetnych przykładów
Ostatnia aktualizacja: 04 lipca, 2020

Ćwiczenia siłowe, zwane także kalisteniką, to ćwiczenia z użyciem niewielkiej ilości sprzętu, w których to praca mięśni napędzana jest ciężarem własnym ciała. To wspaniały trening dla chcących pozostać w domu, a nie ćwiczyć na siłowni ze sprzętem.

Czasami wymagane jest użycie sztangi czy taśm, jednakże zasada pozostaje ta sama: ćwiczymy podnosząc własne ciało.

Czy ćwiczenia siłowe są dla słabych?

Nie, to nie jest prawda. Świat fitnessu tak szybko się zmienia, że już nawet nie trzeba chodzić na siłownię czy korzystać z usług trenera. Istnieje tyle dobrych aplikacji z ćwiczeniami na telefon, że można samemu ćwiczyć i osiągać wspaniałe wyniki.

Ćwiczenia siłowe polegają na wzmocnieniu mięśni używają do tego tylko ciężaru własnego ciała jako elementu oporowego. Dlatego są idealne dla tych mniej aktywnych lub nieprzepadających za siłownią.

Czy to już nowa moda nastała na kalistenikę? Ale przecież ćwiczenia przy wykorzystaniu ciężaru własnego ciała są najbardziej prymitywne jakie mogą istnieć. Kalistenika natomiast faktycznie jest idealna dla tych, którym siłownia i ciężarki się już znudziły.

Ćwiczenia siłowe nie tylko wspaniale rzeźbią mięśnie, ale i wzmacniają funkcje sercowo-naczyniowe organizmu. Świetnie kształtują te części ciała, jakie wybraliśmy do ćwiczeń.

Najlepsze ćwiczenia siłowe

Chcesz ćwiczyć, ale nie chce Ci się iść na dźwigać ciężary siłownię ? Chcesz trenować bez wydawania pieniędzy? Kalistenika jest idealna dla Ciebie. Oto Twoje ćwiczenia:

1. Deska

Dla chcących mieć super mięśnie brzucha, deska jest najlepszym rozwiązaniem. Nie tylko wzmacnia mięśnie brzucha, ale i pośladków i nóg.

Ustaw ciało twarzą do maty opierając się na przedniej części ramion i palcach stóp. Podnieś ciało, tak aby tułów był równolegle do maty, i utrzymaj pozycję przez ok. 30 sekund. Przez cały czas, mięśnie brzucha powinny być napięte.

Some figure

Ćwiczenie Deska można wykonywać na wiele sposobów, np. deska na boku (ciało opiera się tylko na jednym przedramieniu), deska z podniesieniem jednej nogi (ciało opiera się tylko na jednej nodze, a reszta ciała i jedna noga podnosi się).

To bardzo wydajne ćwiczenia siłowe na wyrzeźbienie mięśni brzucha w dość krótkim czasie).

2. Pompki

Pompki to klasyczne ćwiczenie siłowe. Można wypróbować kilka z ich rodzajów. Najważniejsze jest, że ciało opiera się tylko na dłoniach i palcach stóp, a ramiona są wyprostowane. Ugnij ramiona w łokciach i zejdź ciałem jak najbliżej podłoża, ale go nie dotykając, a następnie podnieś się.

3. Mostek

Ćwiczenie to pomaga w nadaniu kształtu pośladkom, a także wzmacnia mięśnie brzucha. Połóż się na plecach, ramiona wzdłuż tułowia. Ugnij kolana, a stopy pozostaw na podłodze.

Some figure

Podnieś miednicę i plecy w górę, pozostawiając na macie głowę, szyję i barki. Obniż następnie ciało nie dotykając ziemi.

4. Ćwiczenia wspinaczkowe

Te ćwiczenia (ukazane na ilustracji na początku artykułu) wspaniale wzmacniają mięśnie brzucha, nóg i pośladków, oraz są idealne na koordynację ruchów. Ustaw się w pozycji jak do pompek na dłoniach i palcach stóp.

Następnie dotknij prawym kolanem klatki piersiowej, lewa noga pozostaje wyprostowana. Potem zmień nogę, ugnij kolano lewe i dotknij klatki piersiowej, a prawa noga pozostaje na miejscu. Należy płynnie zmieniać nogi i jak najszybciej.

5. Ćwiczenia Burpees

Można powiedzieć, że burpees to jedne z najbardziej popularnych ćwiczeń siłowych,  a także jedne z kompletnych ćwiczeń. Zawierają w sobie pompki, podskoki, a także elementy wspinaczki. Dużo się przy nich poci.

Ustaw się w pozycji stojącej. Delikatnie podskocz, a następnie wyląduj na ziemi opierając się na dłoniach, a następnie wypchnij nogi do pozycji pompki.Ugnij ramiona i dotknij kolanami klatki piersiowej. Następnie znów podskocz i wykonaj powtórzenie.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.