Ćwiczenia z piłką gimnastyczną do wykonywania w domu
Ćwiczenia z piłką gimnastyczną stają się coraz popularniejsze wśród sportowców, którzy chcą ćwiczyć w domu. Ćwiczenie w domu oznacza, że sportowcy nie są ograniczeni harmonogramem i nie muszą martwić się o miejsce i czas.
Aby usprawnić Twój trening, przedstawimy jedne z najlepszych ćwiczeń z piłką, które możesz wykonać w domu.
Ćwiczenia z piłką gimnastyczną są wykorzystywane zarówno w treningu sportowym, jak i alternatywnych ćwiczeniach terapeutycznych. Niestabilność powierzchni piłki sprawia, że jest to idealny sprzęt do angażowania podczas ćwiczeń większej liczby mięśni.
Z tego powodu piłki te stały się podstawowym elementem w obiektach fitness i wielu domach na całym świecie. Używanie ich regularnie podczas wykonywania ruchów wykorzystujących masę ciała może pomóc zwiększyć siłę funkcjonalną każdego mięśnia w ciele.
Zmniejsza także ryzyko kontuzji, poprawia postawę i wspiera mięśnie odpowiedzialne za zniesienie napięcia podczas podnoszenia ciężarów.
Możesz włączyć piłkę gimnastyczną do wielu dyscyplin i różnych ćwiczeń. Może to być ważne narzędzie podczas treningu lub po prostu pojawiający się od czasu do czasu dodatek, który ma na celu urozmaicenie ćwiczeń.
Najlepsze ćwiczenia z piłką gimnastyczną, które można wykonywać w domu
Nie zapominaj, że możesz wykorzystać piłkę gimnastyczną do ulepszenia prostych ćwiczeń, takich jak pompki czy brzuszki.
Aby pomóc Ci wybrać stworzyliśmy listę najlepszych ćwiczeń z piłką gimnastyczną, które można wykonywać w domu. Rób notatki i wybierz swoich faworytów!
1. Chodzenie po piłce gimnastycznej
Aby zacząć, połóż się brzuchem na szczycie piłki. Podczas przesuwania piłki pod kostki nóg, palce i dłonie powinny dotykać podłogi.
Ćwiczenie polega następnie na cofnięciu się, jednocześnie starając się utrzymać piłkę pod ciałem. Powtórz ten ruch około sześć razy i staraj się utrzymać pozycję deski podczas powtórzeń. Poczujesz, że pracuje cały brzuch!
2. Pompki
Dla osób, które uwielbiają pompki, piłka gimnastyczna jest świetnym narzędziem, które ożywi trening i doda mu trudności. Jednocześnie, niestabilność piłki intensywniej angażuje wszystkie mięśnie w organizmie.
Samo ćwiczenie jest bardzo proste. Wszystko, co musisz zrobić, to użyć piłki do podparcia stóp, jednocześnie dotykając podłogi dłońmi. Od tego momentu napnij ramiona, jak przy robieniu tradycyjnych pompek.
Zrób jak najwięcej powtórzeń. Po kilku sesjach będziesz w stanie zwiększyć liczbę powtórzeń!
3. Ćwiczenia z piłką gimnastyczną – Superman
Ćwiczenie Superman pomaga poprawić postawę i równowagę. Na początek połóż się na brzuchu na piłce do ćwiczeń. Następnie, wyprostuj obie nogi i ręce, aby całkowicie rozciągnąć ciało. Pomoże to poprawić równowagę.
Jeśli jednak uważasz, że jednoczesne prostowanie rąk i nóg jest zbyt skomplikowane, zawsze możesz podnieść prawą nogę i lewą rękę, aby naprzemiennie wykonywać ruchy. Wkrótce nabierzesz pewności siebie podczas wykonywania ćwiczenia.
4. Przysiady
Możesz użyć piłki gimnastycznej, aby poprawić technikę przysiadów. Wszystko, co musisz zrobić, to umieścić ją między ścianą (lub inną osobą, jak pokazano na zdjęciu) a dolną częścią pleców. Piłka pozwala na odchylenie się do tyłu i pomaga zwiększyć zakres ruchu przy przysiadzie.
Jednocześnie jest to świetny sposób na naukę podstawowej koordynacji oraz równowagi. Pomaga także ludziom poprawić zmysł orientacji ułożenia i ruchu własnego ciała w trakcie ćwiczeń.
Nawet najbardziej doświadczeni sportowcy będą czerpać korzyści z dodatkowego poziomu niestabilności i trudności. f
Przed zakończeniem pamiętaj, że przed wykonaniem któregokolwiek z ćwiczeń z piłką gimnastyczną musisz rozgrzać i rozciągnąć mięśnie w ciele, aby zapobiec urazom i dać z siebie wszystko.
Jeśli włączysz te ćwiczenia do swojej rutyny, będziesz cieszyć się niesamowitymi korzyściami!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Hildenbrand, K., & Noble, L. (2004). Abdominal Muscle Activity while Performing Trunk-Flexion Exercises Using the Ab Roller, ABslide, FitBall, and Conventionally Performed Trunk Curls. Journal of Athletic Training, 39(1), 37–43.
- Pappas, E., Panou, H., & Souglis, A. (2013). The effect of a pilates exercise programme using fitball on people suffering from chronic low-back pain in terms of pain reduction and function imrovement. Journal of Physical Education and Sport, 13(4), 606–611. https://doi.org/10.7752/jpes.2013.04095
- Witt, L. N. (2001). Use of the stability ball as a chair in the classroom TL – 1. Unpublished Manuscript. Retrieved July, 1 VN-re, 2009. Retrieved from http://evolutionchair.com/articles/USE OF THE STABILITY BALL AS A CHAIR IN THE CLASSROOMwittfittstudy.pdf
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.