Ćwiczenia z piłką lekarską, które warto wykonywać

Ciężarki i sztangi to przydatne narzędzia umożliwiające poprawienie skuteczności ćwiczeń. Jednak nie są to jedyne sposoby, które poprawiają trening, aby dawał lepsze rezultaty. Możesz także uwzględnić ćwiczenia z piłką lekarską.
Ćwiczenia z piłką lekarską, które warto wykonywać

Ostatnia aktualizacja: 03 kwietnia, 2019

Piłki lekarskie mają różne rozmiary i wagi, więc z pewnością znajdziesz odpowiednią dla siebie, nawet jeśli dopiero zaczynasz ćwiczyć.

Ćwiczenia z piłką  lekarską to idealny dodatek do treningu. Odpowiednie piłki z łatwością znajdziesz na każdej siłowni. Możesz nawet stworzyć własne.

Piłki lekarskie pozwalają wykonać bardzo intensywny i funkcjonalny trening. Właśnie dlatego dzisiaj chcemy pokazać Ci serię ćwiczeń z piłką lekarską, które opracowują całe ciało.

Piłka lekarska to doskonałe narzędzie do ćwiczenia mięśni. Dodanie obciążenia podnosi poziom trudności tradycyjnych ćwiczeń.

Mężczyzna robiący ćwiczenia mięśni brzucha z piłką lekarską

Piłki lekarskie można wykorzystywać na różne sposoby, zwłaszcza jeśli ćwiczysz z partnerem. Dzięki temu są bardzo pomocne w procesie zwiększania siły i wytrzymałości.

Zaprojektowany przez nas trening ma budować siłę i moc drzemiące we wszystkich mięśniach. Poza tym znajduje się w nim element pobudzający układ krążenia. Za każdym razem, kiedy Twoje ciało wykonuje z dużą prędkością długi ruch, musisz włożyć w to wiele energii.

Jak zwykle zalecamy trenować ostrożnie i z umiarem. Jeśli nie jesteś na poziomie zaawansowanym, to ten trening zapewne będzie trudny i wyczerpujący. Dzięki temu poprawisz swój poziom sprawności fizycznej.

Jednocześnie podkreślamy, że chociaż piłka lekarska nie jest wykonana ze stali czy żelaza, możesz doznać kontuzji, jeśli nie będziesz jej używała w odpowiedni sposób.

Różne zastosowania piłki lekarskiej

Jak już wspomnieliśmy, piłki lekarskie mają różne rozmiary i ciężary. Można ich używać w formie obciążenia, punktu wsparcia, rzucać nimi i toczyć je.

Ich okrągły kształt, który nie pozwala ich dobrze uchwycić oraz wszystkie sposoby, na jakie można ich używać, pomagają stworzyć trening funkcjonalny.

Przygotowują nas również na codziennie ruchy, które wykonujemy przez całe życie: podnoszenie rzeczy, przenoszenie ich z jednego miejsca w drugie, rzucanie i łapanie itp.

Oczywiście, jeśli piłka jest cięższa od Twojego ciała, będziesz musiała włożyć większy wysiłek w ćwiczenia. Jeśli chcesz jej używać jako punktu wsparcia, doświadczysz niestabilności, która zwiększy intensywność treningu.

Ćwiczenia z piłką lekarską

Jeśli chcesz opracować różne części ciała i wycisnąć jak najwięcej z tego funkcjonalnego narzędzia, spróbuj wykonać opisane przez nas ćwiczenia z piłką lekarską.

Rzucanie piłką o ścianę

To popularne ćwiczenie w CrossFicie. Trzeba włożyć w nie dużo siły i mocy, dzięki czemu spala więcej kalorii. Wykonując je ćwiczymy mięśnie pośladków, czworogłowe ud, uda, mięśnie klatki piersiowej, ramiona i tricepsy.

Nie chodzi w nim jedynie o rzucanie piłki. Istotna jest również poprawna technika. To ona pozwala opracowywać mięśnie w skuteczny i bezpieczny sposób.

Burpees

Przypominają tradycyjne burpees, jednak wykonujesz je trzymając piłkę lekarską. Zbliżając się do ziemi, powinnaś położyć się na piłce, a nie na podłożu.

Ten punkt wsparcia jest zdecydowanie mniej stabilny, co zwiększa wysiłek, który musisz włożyć w wykonanie ćwiczenia. Opracowuje ono ramiona, ręce, mięśnie klatki piersiowej, nogi i pomaga spalić więcej kalorii.

Mężczyzna robiący przysiady z piłką - ćwiczenia z piłką lekarską

Mostek na brzuchu

Odmiana klasycznego mostka izometrycznego, wykonywana na piłce lekarskiej. Oprzyj obie dłonie i obie stopy na piłce, co przełoży się na intensywny trening. Wszystko dzięki temu, że brak stabilności zwiększa wysiłek wszystkich mięśni w środkowej części ciała.

Pajacyki z piłką lekarską

Ćwiczenie, które skutecznie spala kalorie i buduje masę mięśniową przy udziale piłki o średniej wadze. Wykonując je będziesz poruszać rękoma i nogami, a jednocześnie opracowywać różne mięśnie w całym ciele.

Rzucanie piłką lekarską o ziemię

To bardzo przydatne ćwiczenie, jeśli chcesz jednocześnie wzmocnić mięśnie dolnej i górnej części ciała, napinając zarazem mięśnie brzucha. Polega na rzucaniu piłką o ziemię, wkładając w to odpowiednią moc.

Pompki na zmianę z piłkami lekarskimi

To ćwiczenie opracowuje głównie mięśnie klatki piersiowej, tricepsy i mięśnie głębokie. Jednocześnie pozwala spalić dodatkowe kalorie. Aby je wykonać połóż dłoń na piłce lekarskiej i wykonaj pompkę. Podczas każdego powtórzenia zmieniaj ramię spoczywające na piłce.

To jedynie niektóre ćwiczenia z piłką lekarską, które pozwolą Ci ćwiczyć mięśnie w całym ciele. Są również idealne do tworzenia serii ćwiczeń z krótkimi przerwami między nimi, a nawet treningów HIIT.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.