Kluczowy sprzęt do ćwiczeń: poznaj nasze typy

Kluczowy sprzęt do ćwiczeń: poznaj nasze typy

Ostatnia aktualizacja: 21 marca, 2019

Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z siłownią, mogą czuć się onieśmielone widząc wszystkie maszyny i urządzenia, które się w niej znajdują. Właśnie dlatego postanowiliśmy opisać kluczowy sprzęt do ćwiczeń. Dzięki temu dowiesz się wszystkiego o każdym z urządzeń.

Możesz nie mieć pojęcia, które maszyny stanowią kluczowy sprzęt do ćwiczeń. Nie martw się – z poniższego artykułu poznacz najczęściej stosowane urządzenia i będziesz w stanie zdecydować, czy chcesz włączyć je do codziennego treningu.

To jasne, że sprzęt do ćwiczeń powinien zawsze umożliwiać lepszy trening i zapewniać różnorodność, abyś mogła zyskać, jak najwięcej. Kluczowy sprzęt do ćwiczeń zamieszczony na naszej liście z pewnością Ci w tym pomoże. Czytaj dalej i wybierz swoich ulubieńców!

Kluczowy sprzęt do ćwiczeń: krótki przewodnik

1. Urządzenia do kardio

Przede wszystkim powinnaś wiedzieć, że urządzenia do kardio są niezbędne, jeśli chcesz stworzyć właściwy plan treningowy. Nie ma znaczenia, czy chcesz zrzucić parę kilogramów, wyrzeźbić nogi czy rozgrzać się przed treningiem z obciążeniem – maszyny do kardio zawsze okażą się przydatne.

Ludzie na rowerkach stacjonarnych na siłowni

Jeden z najczęściej popełnianych błędów to ćwiczenie ramion na rowerku stacjonarnym.
Na każdej siłowni znajdziesz wiele różnych urządzeń do ćwiczeń kardio, w tym: rowerki stacjonarne, bieżnie i wioślarze. Polecamy stosować je na zmianę, by zyskać jak najwięcej z ćwiczeń aerobowych. Pamiętaj, że kardio pozwala zachować zdrowie organizmu i zwiększa wydolność serca i płuc.

2. Maszyny do treningu siłowego

Maszyny do treningu siłowego wymagają wykonywania ruchów w określonym, w pełni kontrolowanym zakresie. Pamiętaj, że wszystkie urządzenia na siłowni posiadają instrukcję użytkowania. Dowiesz się z niej, jakie mięśnie możesz ćwiczyć na określonym sprzęcie, jak działa i gdzie możesz zwiększyć opór lub obciążenie.

Jeśli nie znasz danej maszyny lub nie jesteś pewna, jakiego zakresu ruchu użyć, zacznij od łatwiejszego ustawienia. To pozwoli Ci nabrać pewności siebie, stabilności i zapewni wygodę.

Wybierz obciążenie, które wydaje Ci się odpowiednie i spróbuj wykonać 10–12 powtórzeń. Jeśli możesz zrobić 12 powtórzeń bez żadnego problemu, zwiększ obciążenie. Pamiętaj, że powinnaś wykonać od czterech do pięciu serii. Kontroluj swoje ruchy i oddychanie. Rób wydech, kiedy wykonujesz ruch z obciążeniem i wdech, gdy wracasz do pozycji startowej.

“Im głębiej ból przenika wasze istnienie, tym większą radość możecie w nim pomieścić.”
–Khalil Gibran–

3. Ławeczki

Kluczowy sprzęt do ćwiczeń to także ławeczki. Bez wątpienia powinnaś łączyć je do treningu. To doskonałe narzędzia, które pomogą Ci ćwiczyć całe ciało. Możesz je wykorzystać do wykonywania brzuszków i ćwiczeń na tricepsy. Co więcej, pomogą Ci wypracować lepszą sylwetkę, bo możesz robić na nich różne ćwiczenia.

Kobieta ćwicząca klatkę na ławeczce

Sama widzisz, że ławeczki wcale nie są do odpoczynku! Najpopularniejsze ćwiczenie, jakie się na nich wykonuje, to wyciskanie sztangi. Doskonale opracowuje i wyrabia mięśnie klatki piersiowej.

4. Obciążenie z talerzami i gryfami

Ćwiczenia z obciążeniem w formie hantli i talerzy (wykorzystywanych także w maszynach do treningu siłowego) są idealne do wyrabiania mięśni. Właśnie dlatego wielu sportowców woli używać swobodnych obciążeń. Korzystanie z nich wymaga lepszej równowagi, koordynacji i wykorzystania mięśni stabilizujących.

Trening z obciążeniem jest bardziej uniwersalny niż trening z wykorzystaniem maszyn, co pozwala na większe urozmaicenie i zakres ruchu. Oczywiście powinnaś zawsze brać pod uwagę swój poziom sprawności fizycznej i umiejętności, bo przy wolnym obciążeniu istnieje większy margines błędu niż w przypadku maszyny.

Dlatego też na początku powinnaś unikać unoszenia zbyt dużych ciężarów. Pamiętaj, że stałość, intensywność i różnorodność to klucze do udanego treningu.

5. Piłki lekarskie

Kolejna pozycja na naszej liście to piłka lekarska. Możesz ją wykorzystywać podczas wielu ćwiczeń, od przysiadów z podrzucaniem piłki w powietrze po skręty i obroty, które opracowują mięśnie.

Kobieta i mężczyzna ćwiczący z piłką - kluczowy sprzęt do ćwiczeń

Piłki lekarskie są dostępne w wielu rozmiarach i ciężarach. Upewnij się, że wybrany przez Ciebie model nie jest zbyt ciężki. Nie powinnaś mieć problemu z jej podniesieniem, ale być w stanie poruszać nią wiele razy w różnych kierunkach i trenować całe ciało.

Pamiętaj, że kluczowy sprzęt do ćwiczeń, który wymieniliśmy w tym artykule, znajdziesz w każdej siłowni. Mamy nadzieję, że bez problemu znajdziesz wszystkie maszyny i będziesz w stanie z nich korzystać. Na co czekasz? Zacznij ćwiczyć już dziś!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.