Gorset mięśniowy - wzmocnij go tymi ćwiczeniami!
Gorset mięśniowy to pojęcie, z którym spotkamy niemalże na każdym portalu poświęconym zdrowiu i fitnessowi. Mowa tu o jednej z najważniejszych grup mięśni naszego ciała.
Zwykle skupiamy się na pracy nad mięśniami, które “widać” – brzucha, ramion, nóg, pośladków… Zapominając jednocześnie, że nasz gorset mięśniowy również potrzebuje solidnego treningu. Poznaj ćwiczenia, które znakomicie wzmocnią mięśnie głębokie, a tym samym poprawią jakość naszego codziennego życia.
Gorset mięśniowy – co to takiego?
Gorset mięśniowy to, krótko mówiąc, zespół mięśni centralnej części ciała. Jest on niezwykle ważnym elementem naszego organizmu – i to nie tylko ze względu na swoją powierzchnię, ale także na funkcje. Między innymi:
- Odpowiada za stabilizację centralną ciała.
- Chroni krążki międzykręgowe.
- Ochrania narządy wewnętrzne.
- Dba o zdrowie odcinka lędźwiowego kręgosłupa.
- Stanowi siłę napędową pomiędzy górnymi i dolnymi partiami ciała.
- Usprawnia ruchy – tak przy wykonywaniu codziennych czynności, jak podczas uprawiania sportów.
Zwykle obrazowo pojmujemy mięśnie brzucha jako “sześciopak” czy też “kaloryfer”. Któż z nas nie marzy o pięknie zarysowanych mięśniach i idealnie płaskim brzuchu w formie tabliczki czekolady?
Jak to jednak jest naprawdę? Czy wyrzeźbione mięśnie brzucha wystarczą do zachowania pełnej sprawności fizycznej? Pod względem estetycznym, wyglądają idealnie, jednakże z punktu widzenia wyników sportowych i mechaniki ruchu wymarzony sześciopak to zdecydowanie za mało.
Obok estetycznych, widocznych gołym okiem powierzchniowych mięśni brzucha niezwykle istotne są także mięśnie głębokie. Tych drugich nie widać i trudno na pierwszy rzut oka ocenić ich kondycję. A to właśnie od nich zależy stabilność ciała oraz mechanizmy przenoszenia siły.
Z anatomicznego punktu widzenia gorset mięśniowy to warstwy mięśni oplatające “rdzeń”, czyli centralną część ciała (od czaszki po miednicę). Charakteryzują się one dużą wytrzymałością.
Dlaczego należy ćwiczyć gorset mięśniowy?
Posiadanie silnego i mocnego gorsetu mięśniowego to klucz do kontroli prawidłowej pozycji ciała. Regularne treningi mięśni głębokich są zalecane dla wszystkich. Nie ma znaczenia, czy jesteś sportowcem, czy ćwiczysz wyłącznie dla zdrowia i zachowania formy. Gorset mięśniowy to fundamenty zdrowego kręgosłupa i stabilizacji ruchowej.
Poznaj ćwiczenia, które pomogą ci zbudować solidny gorset mięśniowy. Dodatkowo wzmocnisz mięśnie pośladków, odcinek lędźwiowy kręgosłupa, a także powierzchowne mięśnie brzucha.
Aby szybko uzyskać pozytywne efekty, należy wykonywać przynajmniej trzy serie każdego z poniższych ćwiczeń. Odpoczynek jest planowany po zakończeniu ostatniej z serii powtórzeń. Poświęć na niego 1 minutę.
Ćwiczenia należy wykonywać w sposób płynny i kontrolowany. Będą one skuteczne tylko w tedy, gdy maksymalnie skupimy się na połączeniu umysł-mięśnie.
Ćwiczenia wzmacniające gorset mięśniowy
Klasyczna deska
Deska, zwana również ćwiczeniem plank, to świetny sposób na wzmocnienie mięśni niemalże całego ciała. W tej pozycji pracujemy jednak głównie nad mięśniami głębokimi grzbietu oraz płaszczem mięśniowym brzucha.
Jak prawidłowo wykonać ćwiczenie?
- Ułóż ciało w linii prostej twarzą w dół. Oprzyj się na przedramionach (łokcie ugięte pod kątem 90 stopni, powinny znajdować się tuż pod barkami) i palcach stóp (stopy rozstawione na szerokość bioder).
- Postaraj się utrzymać tę pozycję przez 40 sekund.
- Przez cały czas wykonywania ćwiczenia maksymalnie napinaj mięśnie brzucha, aby zablokować tułów.
- Nie wyginaj pleców – ciało powinno znajdować się w jednej linii prostej: od barków, poprzez miednicę, po stopy.
Deska bokiem
Ćwiczenie to jest bardzo podobne do poprzedniego, jednak będziemy je wykonywać bokiem.
- Połóż się bokiem na macie. Zegnij łokieć w kąt 90 stopni i umieść go tuż pod barkiem.
- Następnie unieś ciało tak, aby opierało się o podłoże ręką i boczną stroną stopy. Nogi złączone, jedna na drugiej.
- Wysoko unieś biodra, aby ciało znalazło się w jednej linii. Wolną rękę unieś ku górze.
- Utrzymaj pozycję na każdej stronie przez 25 sekund.
Deska boczna z zataczaniem okręgów stopami
Pozycja wyjściowa jest identyczna, jak w przypadku poprzedniego ćwiczenia. Dodatkowo będziesz pracować nad mięśniami pośladków.
- Kiedy ciało znajdzie się w podporze na jednym ramieniu, a biodra wysoko w górze, unieś nogę, która znajduje się na górze.
- Następnie zataczaj nią niewielkie okręgi – zupełnie, jakby palce u stóp były ołówkiem.
- Noga, którą zataczamy koła, powinna być idealnie wyprostowana, a mięśnie brzucha w każdym momencie maksymalnie napięte.
- W każdej serii zatocz 10 okręgów w każdą stronę, po czym zmień nogę.
Mostek, czyli unoszenie bioder
Mostek, unoszenie bioder czy miednicy po podstawowe ćwiczenie treningu tylnych mięśni bioder.
Jak prawidłowo wykonać ćwiczenie?- Połóż się na plecach na macie.
- Wyprostuj ramiona wzdłuż tułowia. Ugnij nogi w kolanach i mocno oprzyj stopy o podłogę.
- Następnie unieś miednicę tak wysoko, jak tylko potrafisz. Skup się jednak na tym, by nie wyginać kręgosłupa ani nie wypychać żeber. Uda wraz z brzuchem powinny tworzyć jedną linię.
- Maksymalnie napnij mięśnie brzucha i pośladków.
- Następnie opuść miednicę, delikatnie dotknij pośladkami podłogi, po czym ponownie unieś ją ku górze. Wykonaj 15 powtórzeń. Pamiętaj, aby każdy ruch był powolny, świadomy i w pełni kontrolowany.
Deska z wyciągniętymi ramionami i odwodzeniem nogi
- Pozycją wyjściową jest klasyczna deska. Nie podpieraj się jednak na przedramionach, lecz na wyprostowanych ramionach. Dłonie powinny znajdować się dokładnie pod barkami.
- Ciało znajduje się w jednej linii. Unosimy ku górze jedną nogę, a następnie drugą.
- Cały czas koncentruj się na tym, aby kręgosłup był idealnie prosty, a mięśnie pośladków maksymalnie napięte.
- Wykonaj 10 powtórzeń każdą nogą.
Wyprost nogi i ręki w klęku podpartym
Ćwiczenie to znakomicie angażuje mięśnie głębokie, wzmacniając gorset mięśniowy i poprawiając postawę ciała. Należy je wykonywać powoli, koncentrując się na każdym ruchu.
Jak prawidłowo wykonać ćwiczenie?
- Ułóż ciało w klęku podpartym. Plecy trzymaj proste (nie wyginaj ich w łuk).
- Następnie wyprostuj lewą rękę, wyciągając ją przed siebie, i prawą nogę.
- Utrzymaj tę pozycję przez 10 sekund po czym wróć do pozycji wyjściowej i zmień stronę. Wykonaj 16 powtórzeń w każdej sesji.
- Bardzo łatwo odczujesz pracę mięśni, jeśli mocno zepniesz pośladki podczas wykonywania ćwiczenia.
Masz już dość?
Chociaż powyższe ćwiczenia na pierwszy rzut oka wyglądają na banalnie proste, w rzeczywistości wymagają sporego zaangażowania mięśni i wysiłku. Wykonując je regularnie, znakomicie wzmocnisz gorset mięśniowy.
Pamiętaj jednak, że mięśnie głębokie są bardzo zróżnicowane i nie wszystkie ćwiczenia pozawalają na ich kompleksowy trening. Śledź nasze wpisy i odkrywaj nowe, równie skuteczne ćwiczenia na wzmocnienie wewnętrznej muskulatury oplatającej “rdzeń” naszego organizmu.
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.