Podstawowe pozycje jogi: cztery przykłady
Podstawowe pozycje jogi zapewniają doskonały sposób na zapomnienie o codziennych, stresujących sytuacjach i odcięcie się od problemów. Jeśli wykonasz je poprawnie, osiągniesz równowagę, którą trudno jest zyskać w inny sposób.
Może wydawać Ci się, że joga nie jest dla Ciebie. Jednak gdy poznasz jej zalety i dowiesz się, na czym polega, zapewne zmienisz zdanie. Nie chodzi jedynie o wizualizację pięknych scen, głębokie oddychanie i elastyczność. Joga polega na troszczeniu się o całe ciało. Poznaj podstawowe pozycje jogi, które z pewnością przypadną Ci do gustu.
Jak zacząć uprawiać jogę?
Rozpoczynanie nowej aktywności lub nabieranie nowych nawyków zawsze wiąże się z pewną niepewnością. Właśnie dlatego zaczynając ćwiczyć podstawowe pozycje jogi, powinnaś znać korzyści, jakie przynosi, wiedzieć, co musisz robić i umieć otworzyć umysł.
Jeśli czujesz, że przytłacza Cię stres i szybkie tempo codziennego życia, zdecydowanie powinnaś postawić na jogę, która da Ci odrobinę wytchnienia.
Przede wszystkim musisz pamiętać o następujących rzeczach.
- Podstawowe pozycje jogi nie wymagają ogromnego rozciągania ani składania się w ludzki precel. Pierwsze ćwiczenie wiążą się raczej z Twoim umysłem. Zaczynając przygodę z jogą powinnaś mieć otwarty umysł, aby nie ograniczać samej siebie, zwłaszcza jeśli wykonujesz pozę, która wydaje się niemożliwa.
- Co więcej, nie musisz zaczynać od skomplikowanych rzeczy. Na początek postaw na podstawowe i delikatne pozy.
- Drugie ćwiczenie to rozgrzewka. Przygotuje Twoje stawy, ciało i mięśnie. Stopniowo rozbudzi cały organizm.
Co powinnaś wiedzieć wcześniej
Jeśli będziesz trzymać się tych wytycznych na początku swojej przygody z jogą, odkryjesz nowy świat. Rozwój całego ciała zmieni Twoje życie.
- Wyznacz sobie cel lub założenie, które będzie Cię motywowało do ćwiczenia jogi.
- Pamiętaj, że są różne rodzaje jogi.
- Zaopatrz się w odpowiedni sprzęt.
- Uprawiaj jogę w odpowiednim stroju.
- Wybierz wygodne miejsce, które zachęca do spokoju.
- Przećwicz podstawowe pozycje jogi.
Cztery podstawowe pozycje jogi
Kiedy poczujesz się gotowa, zacznij ćwiczenia od wykonania następujących pozycji:
Pozycja góry
Stań wyprostowana i postaraj się, jak najbardziej wydłużyć ciało rozstawiając delikatnie stopy. Rozluźnij ramiona i ręce. Następnie unieś głowę i wyciągnij kręgosłup biorąc głęboki oddech i powoli go wypuszczając. Unieś ramiona na boki. Spójrz w górę i powtórz oddech.
Pochylenie się do przodu na stojąco
Po utrzymywaniu pozycji góry przez około 20 sekund opuść powoli ręce, a potem tułów. Twoje oczy powinny znaleźć się na poziomie kolan, a dłonie będą zwisać. Zadbaj o to, by ramiona pozostały rozluźnione i weź głęboki oddech, a następnie wypuść powoli powietrze przez nos. Potem powoli wróć do pozycji góry i powtórz.
Pochylenie w połowie
Tą pozycję wykonuje się po poprzedniej. Podnieś głowę, wyciągnij całe plecy, póki Twoja głowa nie znajdzie się na tym samym poziomie, co Twoja miednica. Oprzyj ramiona na nogach, by złapać równowagę i lekko zegnij nogi. Spójrz do przodu i weź głęboki oddech.
Pozycja dziecka
Powoli połóż się na ziemi w klęku. Znajdź pozycję pozwalającą na odpoczynek, w której Twoja waga kieruje się ku środkowi ziemi. W tej pozie powinnaś być pochylona do przodu, pod kątem 110 stopni.
Jak zacząć ćwiczyć?
Podsumowując, sukces, który osiągniesz w jodze nie zależy od tego, jak dobrą masz matę. Nie jest związany również z tym, jak wygodne są Twoje ubrania ani w jakim otoczeniu się znajdujesz. Oczywiście wszystko to może pomóc, ale najważniejszy jest Twój sposób myślenia. Dlatego musisz być gotowa, by uwolnić umysł od myśli o pracy i troskach domowych. Podczas ćwiczeń skoncentruj się na uwalnianiu umysłu i znajdowaniu równowagi.
Oprócz tego, jeśli to możliwe, zapisz się na zajęcia z jogi. Będziesz musiała uzbroić się w odrobinę cierpliwości, by przyzwyczaić się do ćwiczeń. Po trzech lub czterech tygodniach poznasz podstawy treningu i będziesz mogła ćwiczyć w domu.
Oczywiście przed rozpoczęciem treningów jogi powinnaś zasięgnąć opinii lekarskiej. Powiedz mu o każdej dolegliwości lub urazie i dowiedz się, czy joga będzie pomocna w Twoim przypadku oraz jakich pozycji powinnaś unikać.
I na koniec: pozwól, by Twój duch unosił się swobodnie, rozluźnij się i ciesz się głębszym połączeniem z ciałem. Niedługo przekonasz się, że joga to idealne ćwiczenia dla Ciebie.
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.