Błędy podczas ćwiczeń - poznaj te najczęściej popełniane

Poznaj najczęściej popełniane błędy podczas ćwiczeń i spraw, by Twój trening stał się bezpieczniejszy i efektywniejszy!
Błędy podczas ćwiczeń - poznaj te najczęściej popełniane

Ostatnia aktualizacja: 19 lutego, 2019

Większość osób, która chodzi na siłownię jedynie od przypadku do przypadku lub nie może skorzystać z pomocy doświadczonego trenera, często popełnia błędy podczas ćwiczeń, których efektem są różnego rodzaju urazy i trwające dłużej albo krócej problemy zdrowotne.

Ćwiczenia mogą wydawać się łatwe, ale kiedy sam zaczynasz trenować, nagle odkrywasz, że brzuszki czy przysiady są trudniejsze, niż Ci się zdawało. Stąd właśnie biorą się różnego rodzaju błędy podczas ćwiczeń. Na szczęście wystarczy lektura tego artykułu, żebyś nauczył się rozpoznawać najpopularniejsze z nich oraz potrafił ich unikać!

Najczęściej popełniane błędy podczas ćwiczeń

Brak rozgrzewki przed treningiem

Zaczynanie ćwiczeń bez wcześniejszej rozgrzewki jest jednym z najczęściej popełnianych błędów przez wszystkie trenujące osoby. Jest to bardzo niebezpieczna praktyka, ponieważ może prowadzić do poważnych kontuzji.

Podejmowanie się intensywnego wysiłku w momencie, kiedy Twoje mięśnie nie są na to przygotowane jest, najprościej rzecz ujmując, szokiem dla organizmu. Twoje mięśnie mogą nie wiedzieć, jak zareagować na nagłą aktywność, przez co istnieje spora szansa, że coś w Twoim ciele zostanie naderwane albo złamane.

błędy podczas ćwiczeń rozciągający się mężczyzna

Rozgrzewka jest równie ważna, a nawet ważniejsza niż rozciąganie po treningu. Dzięki niej stopniowo przygotowujesz ciało i znajdujące się w nim płyny do intensywnych ćwiczeń, które zamierzasz wykonać.

Brak odpowiedniej odzieży lub obuwia

Kiedy planujesz zakup sportowej odzieży lub obuwia, najczęściej wybierasz rzeczy, które Ci się podobają albo takie, o których myślisz, że będą Ci pasować.

Oczywiście, kupowanie ubrań sportowych, które zadowalają nasze poczucie estetyki, jest wręcz wskazane, warto jednak przed zakupami zastanowić się, jakie ubrania będą pasować do rodzaju aktywności fizycznej, której planujemy się podjąć.

W kontekście odzieży sportowej zdecydowanie korzystniej jest kierować się rozsądkiem, a nie tym, jak będziemy prezentować się w nowych ciuchach.

Na przykład – tenisówki nie są obuwiem uniwersalnym, innego obuwia potrzebuje biegacz a innego koszykarz. To samo dotyczy spodni oraz spodenek treningowych – nie obskoczysz w jednych szortach siłowni i basenu.

Jeśli nie wiesz, jakie ubrania kupić, spytaj o to trenera, poszukaj wskazówek w Internecie, spróbuj dowiedzieć się, jak najwięcej na temat odzieży sportowej, której będziesz potrzebować. Nie chodzi tutaj tylko o wygodę podczas ćwiczeń, lecz również Twoje bezpieczeństwo i zapobieganie potencjalnym kontuzjom.

błędy podczas ćwiczeń człowiek sznurujący buta

Brak odpowiedniego nawodnienia

Zaleca się picie przynajmniej dwóch litrów wody dziennie. Ale osoby ćwiczące powinny znacznie zwiększyć ilość przyjmowanych płynów. Twój pot składa się nie tylko z płynów i toksyn, lecz również minerałów, które wydalasz z ciała w trakcie ćwiczeń. Z tego powodu powinieneś je uzupełnić po każdym treningu.

Niektórzy sądzą, że picie wody w trakcie ćwiczeń jest niekorzystne dla organizmu. Jest to jednak szkodliwy mit. W trakcie ćwiczeń Twoje ciało powinno być w optymalnej kondycji, a jednym ze sposobów na osiągnięcie tego jest systematyczne uzupełnianie płynów i witamin, które tracisz razem z potem.

Wykonywanie ciągle tego samego planu treningowego

Twoje ciało szybko przyzwyczaja się do wysiłku. Dlatego, jeśli w kółko wykonujesz ten sam plan treningowy, szybko przestaniesz widzieć rezultaty ćwiczeń.

Żeby nie popełniać tego błędu, powinieneś regularnie przygotowywać nowe harmonogramy ćwiczeń. Jeśli nie umiesz tego zrobić, poproś o pomoc trenera. Podczas każdej wizyty na siłowni postaraj się także skupiać na innych partiach mięśni.

Ułożenie własnego planu treningowego wcale nie jest trudne. Obowiązkowe punkty Twoich ćwiczeń to: dziesięć minut rozgrzewki, dwadzieścia minut ochładzania i pięć minut rozciągania.

Pomiędzy tymi elementami możesz jednego dnia zrobić „dzień nóg”, innego wykonać ćwiczenia na ramiona, plecy lub brzuch, albo pójść na zorganizowane zajęcia. Najważniejsze jednak to nie pozwolić ciału przyzwyczaić się do jednego zestawu ćwiczeń.

Podnoszenie zbyt dużych ciężarów

Kiedy ludzie decydują się na wyrzeźbienie ciała poprzez podnoszenie ciężarów, bardzo często popełniają błędy podczas ćwiczeń, polegające na wybieraniu zbyt dużych obciążeń. W tym wypadku więcej, nie znaczy lepiej.

Zbyt duże ciężary mogą spowodować kontuzję. Twoje ciało doskonale wie, jakie obciążenie może wytrzymać. Nie martw się, jeśli na początku nie możesz podnieść zbyt dużo. Zobaczysz, że dzięki regularnym ćwiczeniom Twoja siła szybko się zwiększy.

błędy podczas ćwiczeń kobieta robiąca przysiad ze sztangą

Jednym ze sposobów na szybki progres jest wykonywanie mniejszej ilości powtórzeń, ale za to zwiększając ciężar przy każdej serii.

Na przykład, jeśli na maszynie do treningu mięśni przywodzących ud na ogół stosujesz obciążenie rzędu 35 kg i robisz piętnaście powtórzeń, spróbuj dodać 2,5 kg i wykonać dwanaście powtórzeń, a potem dodać 5 kilo i zrobić dziesięć powtórzeń, a potem dodać jeszcze 7,5 kg i zrobić osiem powtórzeń itd.

Brak schłodzenia

Kolejnym częstym błędem jest brak schłodzenia po treningu. Jeśli wykonywałeś trudne i wymagające ćwiczenia, Twoje ciało powinno wrócić do stanu sprzed treningu, na przykład spowalniając pracę serca.

Doskonałym sposobem na schłodzenie się są ćwiczenia na maszynach kardio. Poćwicz na nich przez 15-20 minut na koniec treningu, ale w wolniejszym tempie, niż na przykład podczas rozgrzewki.

Brak rozciągania po treningu

Wiele osób pomija także rozciąganie po treningu. Cóż, jest to jeden z największych błędów, które możesz popełnić. Wychodzenie z siłowni bez rozciągania może prowadzić do poważnych kontuzji. Czemu?

Ponieważ w trakcie ćwiczeń Twoje mięśnie napinają się i nawet jeden maleńki niewłaściwy ruch wykonany w drodze do domu może spowodować ich naderwanie się.

Nie zapomnij o stosowaniu się do powyższych zaleceń. Błędy podczas ćwiczeń mogą mieć fatalne skutki. Nasze wskazówki sprawią jednak, że Twoje ćwiczenia nie tylko będą bezpieczniejsze, lecz także przyniosą Ci lepsze efekty.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.