Pozycja psa z głową w górę w jodze: mnóstwo korzyści

04 Czerwiec, 2020
Joga wspomaga stabilność i zdrowie, zarówno fizyczne jak i umysłowe. Najlepszym przykładem jest pozycja psa w jodze.
 

W jodze różne pozycje,  tzw. „asany” oddziałują na różne partie ciała i umysłu. Pozycja psa z głowa w górę jest jedną z najbardziej bazowych pozycji w jodze i ma najwięcej korzyści na nasze zdrowie i umysł. Opiszemy je w niniejszym artykule.

Jak wygląda pozycja psa z głową w górę?

W sanskrycie nazywa się Urdhva Mukha Svanasana, ale znamy ją jako pozycję psa z głową w górę. Jest to jedna z najbardziej powszechnych asan w jodze, a jej głównym celem jest rozciągnięcie tyłu ciała: szyi, pleców, pośladków, i nawet nóg. Głowa i mięśnie brzucha nie są obciążone.

pozycja psa z głową w górę, joga

Aby znaleźć się w tej pozycji, połóż się na macie na brzuchu i wyprostuj nogi. Następnie ułóż przód dłoni na macie na wysokości klatki piersiowej i wyprostuj ramiona na całej długości. W ten sposób, wygniesz plecy, a brzuch i miednicę wypchniesz od maty w górę. Trzymaj głowę prosto, a barki mają być rozluźnione.

Nogi, cały czas powinnaś mieć napięte ze stopami obciągniętymi w dół. Palce u stóp wykonują wytężoną pracę, na nich opiera się całe ciało.

Wypnij się na rękach i stopach trochę wyżej, tak aby ciało zawisło w powietrzu. Nie wyginaj za bardzo łokci, gdyż może spowodować to ich ból. Możesz palce u dłoni rozłożyć szeroko, aby zachować równowagę.

 

Weź głęboki wdech, gdy wypinasz się w górę. Przy wydechu, wygnij bardziej plecy, aby rozciągnąć ich dolną część. Wytrzymaj w tej pozycji kilka sekund i obniż ciało.

Jakie korzyści daje pozycja psa z głową w górę?

Asana ta ma szereg korzyści, m.in poprawia krążenie krwi, wzmacnia ramiona i plecy, rozciąga kręgosłup, koryguje sylwetkę, uaktywnia mięśnie pośladków i bioder.

Pobudza działanie organów jamy brzusznej, energetyzuje ciało (dlatego zaleca się ją, gdy człowiek jest zmęczony), a także chroni przed przykurczem szyi.

2 inne pozycje psa w jodze

Istnieją jeszcze inne warianty pozycji psa w jodze. Dlatego też, celem uzyskania jak najlepszych wyników, powinno się je łączyć. Pozycja psa z głową w dół jest równie częstą asaną. W sanskrycie nazywa się ją Adho Mukha Svanasana, a wykonuje się ją następująco:

Połóż obie nogi i ręce na macie, wyprostuj plecy; ręce i barki powinny być w jednej linii. Kolana mają tworzyć niewidzialną linię z biodrami.

pozycja psa z głową w dół

Podnieś kolana z maty i wyprostuj nogi podnosząc biodra w górę, najwyżej jak się da. Spód dłoni i stóp to jedyne części ciała, które dotykają maty. Włóż głowę pomiędzy barki i spójrz na swój pępek. Ciało powinno formować się w literę V, cały czas przy prostych plecach.

 

Drugą pozycją psa jest Trójnogi pies (Eka Pada Adho Mukha Svanasana). Jest podobny do poprzedniej wersji, ale trudniejszy. Kiedy podnosisz biodra i utrzymujesz równowagę, podnieś prawą nogę w górę i wyprostuj ją, jakbyś chciała dotknąć sufitu palcami stóp. Po kilku sekundach, powtórz to samo na lewą nogę.